Дестинацията е Северозападна България и онези кътчета в родината ни, които по една или друга причина остават неизвестни за мнозина. За тях разказват гостите – Мариана Гомилева, Весела Николаева и Гавраил Гавраилов, а техен домакин е водещата Ирина Вълчанова.
Мариана Гомилева е наша колега, която известно време водеше предаване по Радио София. Тя е свързана и с един сайт, който носи любопитното име "Северозапазена България". Сайтът е плод на почти 20-годишната любов на неговите създатели към тази част на България.
Идеята идва, когато Мариана попада случайно в Северозападна България. Там ѝ се случва това, което хората наричат "любов от пръв поглед". Тя остава омагьосана от аромата по тези места, от вкусовете и усмивките на хората. Определя тази територия на страната ни като "Лаборатория на Господ", в която можеш да видиш чистата природна красота и богата история. Хората, обединени около проекта "Северозапазена България", са приели за своя кауза популяризирането на този край, на неговата природна красота и богата културна традиция, въплътена в едни от най-колоритните български общности като торлаците, например. От Мариана Гомилева ще научите и за многобройните инициативи, организирани около тяхната платформа.
Весела Николаева е от първите запалени по тази идея. Тя, заедно с другия наш гост Гавраил Гаварилов, е част от авторския колектив на един изключително интересен пътеводител, който носи заглавието "От Балкана до Дунав. Идеи за пътешествия в Дунавска България”. Книгата обхваща Дунавска България и културно-историческото влияние, което оказва реката върху живота и бита на хората в географските райони навътре в страната. Материалите и впечатленията са събирани в продължение на повече от 2 години и обхващат Белоградчик, Чипровци, Враца, Видин, Никопол, Ловеч, Павликени, Свищов, Разград, Русе, Силистра и много други.
Повече за изключително богатите и любопитни впечатления на тримата ни гости, свързани със Северозападна и Дунавска България, чуйте в разговора им с Ирина Вълчанова.
С Мария, Анна и Антон тръгваме на едно пътешествие из екзотични места – там, където какаовият плод е приютен под щедрите сенки на високи бананови палми или отрупани с манго и папая дървета. Островът, на който отиват е Гренада и е сред многото в Карибския басейн. А Мария, Анна и Антон, не просто търсят приключения сред джунглата на "Какаовия колан"...
"Ганьограф" е авторско работно наименование на кратките визуално-словесни творби в социалните мрежи, описващи "класическия българин" или "класѝка", нещо като съвременния Бай Ганьо. Негов автор е д-р Богдан Дичев, гл.ас. в Института за етнология и фолклористика с етнографски музей при БАН, гост на предаването "За думите". Той изследва публикуваните в..
Способни ли са машините да мислят? Има ли връзка между разбирането, интелигентността и съзнанието? Каква е природата на мозъчните процеси, които са в неговата основа, и могат ли да бъдат прехвърлени в електронен носител? Тези и други въпроси обсъждат авторите на статиите, включени в сборника "Изкуствен срещу естествен интелект", чийто съставител е..
Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около езерото вече е квартал на Баку, столицата на Азербайджан. Нещо като нашата Бояна. Наоколо строят къщи състоятелни люде, които имат проблеми с щитовидната жлеза и трябва да дишат йодни пари. Така..
Представителите от ИП-БАН ас. Ина Анастасова – носител на наградата "Проф. Иван Шопов“ на Съюза на химиците в България "Изявен млад учен в областта на полимерите“ за 2025 г., Анна Пранчева – носител на награда за най-добър доклад на 16-ата научна сесия "Младите учени в света на полимерите" 2025 г. и отличена с грамота за достойно представяне в..
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото...
Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около..
"Ганьограф" е авторско работно наименование на кратките визуално-словесни творби в социалните мрежи, описващи "класическия българин" или "класѝка", нещо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg