Дестинацията е Северозападна България и онези кътчета в родината ни, които по една или друга причина остават неизвестни за мнозина. За тях разказват гостите – Мариана Гомилева, Весела Николаева и Гавраил Гавраилов, а техен домакин е водещата Ирина Вълчанова.
Мариана Гомилева е наша колега, която известно време водеше предаване по Радио София. Тя е свързана и с един сайт, който носи любопитното име "Северозапазена България". Сайтът е плод на почти 20-годишната любов на неговите създатели към тази част на България.
Идеята идва, когато Мариана попада случайно в Северозападна България. Там ѝ се случва това, което хората наричат "любов от пръв поглед". Тя остава омагьосана от аромата по тези места, от вкусовете и усмивките на хората. Определя тази територия на страната ни като "Лаборатория на Господ", в която можеш да видиш чистата природна красота и богата история. Хората, обединени около проекта "Северозапазена България", са приели за своя кауза популяризирането на този край, на неговата природна красота и богата културна традиция, въплътена в едни от най-колоритните български общности като торлаците, например. От Мариана Гомилева ще научите и за многобройните инициативи, организирани около тяхната платформа.
Весела Николаева е от първите запалени по тази идея. Тя, заедно с другия наш гост Гавраил Гаварилов, е част от авторския колектив на един изключително интересен пътеводител, който носи заглавието "От Балкана до Дунав. Идеи за пътешествия в Дунавска България”. Книгата обхваща Дунавска България и културно-историческото влияние, което оказва реката върху живота и бита на хората в географските райони навътре в страната. Материалите и впечатленията са събирани в продължение на повече от 2 години и обхващат Белоградчик, Чипровци, Враца, Видин, Никопол, Ловеч, Павликени, Свищов, Разград, Русе, Силистра и много други.
Повече за изключително богатите и любопитни впечатления на тримата ни гости, свързани със Северозападна и Дунавска България, чуйте в разговора им с Ирина Вълчанова.
Мария Аргирова. Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд...
В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система – липсата на лекари и сестри, обезлюдените лекарски кабинети по селата, в училища и детски градини, общественото безпокойство за това кой ще ни лекува в бъдеще? Всички сюжети аргументирахме..
Яна Данаилова е докторант по човешка физиология, магистър по хранене и здравен мениджмънт, сертифициран нутриционист и председател на Сдружението на нутриционистите в България, професионален член на Американската асоциация по хранене ( ANA ). Обучението ѝ в България е допълнено от редица специализации в чуждестранни образователни институции и..
В рубриката на "Нашият ден", в която гостуват зелените новатори на България, говори Стойчо Стоев , директор "Природозащита" към Българско дружество за защита на птиците (БДЗП). Гостът разказва за провежданите от БДЗП курсове за разпознаване на птици : " Важна част от нашата работа и мисия е да запознаем хората с птиците и да ги привлечем..
В края на месец януари бяха връчени наградите "Еврика" за тридесет и пети пореден път. Те се присъждат на млади хора за техните значими постижения в науката, за изобретения с голяма обществена значимост, за постижения в управлението на стопански организации, както и за най-високи резултати в развитието на селскостопански дейности. Носител..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg