Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Йорданка Благоева:

Загубите от отлагането на олимпиадата са огромни и не се измерват само в пари

Загубите за спортистите и за организаторите на олимпийските игри от отлагането им са огромни и те не се измерват само в пари, бе коментарът на нашата голяма атлетка от близкото минало и вицепрезидент на Българския олимпийски комитет Йорданка Благоева. "Спортната кариера е кратка, една година е много време за един добър спортист", поясни Благоева, като посочи, че и подготовката на олимпийците в момента е доста трудна поради изолацията в много държави.

"Мисля, че сега е по-страшно от световна война, защото през Втората световна война е имало страни, които не са били засегнати от войната, а сега, за съжаление, целият свят е засегнат от този ужасен вирус. Спортът особено тежко. Отлагането на олимпийските игри беше най-правилното решение, но е много тежко – загубите са огромни за спортистите – да се готвиш за олимпиада – това е един макроцикъл от 4 години, а за младите 8 години, аз се готвих 12 години за първата си олимпиада в Мексико.

Смятам, че нашите треньори са много силни, умни, интелигентни и ще успеят да пренасочат състезателите в тяхната подготовка.

Когато човек има воля и желание, може да намери хиляди начини, но те няма да бъдат на тази висота, както когато се готвиш в залите. Спортът за здраве няма проблеми. Но за големия спорт е необходимо научно обоснование на тренировките, има много фактори, които влияят на спортната подготовка – знаем, че олимпиадата е форум, където се показват най-добрите постижения." – подчерта легендарната лекоатлетка. 

"Моят съвет към спортистите в този критичен момент е да не губят своята мотивация. Много е важно психически да издържат, да вярват. Вярвайте в себе си!" – окуражи нашите олимпийци Йорданка Благоева.

Олимпийската вицешампионка на висок скок посъветва и гражданите, и спортистите да имат вяра и да не се поддават на лошо настроение и паника.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Творба от изложбата

Художници даряват картините си, за да помогнат на талантливи студенти

В новия брой на рубриката "Културен код" на предаването "Terra Култура" бе представена уникалната инициатива "Изкуство в помощ на изкуството". Този благотворителен проект е замислен и организиран от преподавателя по живопис в Националната художествена академия, главен асистент д-р Юлиан Станкулов , който е и инициатор на идеята. Изложбата, част от..

обновено на 13.05.24 в 13:23

Български ученици ще създават филми за климатичните промени

В рубриката "Времето на редактора" на предаването "Нашият ден" беше представен интересен проект, в който български ученици се включват активно в борбата с климатичните промени. Институт Сервантес София, в сътрудничество с други членове на клъстер EUNIC-България, стартира инициативата "Научи, разкажи, заснеми", продължаваща няколко месеца в градовете..

обновено на 13.05.24 в 12:35

Гражданската инициатива "Княжевецъ"

"Княжевецъ" е гражданска инициатива, която се бори за опазването на Княжевската минерална баня и културното наследство на водата. Любо Стефанов споделя в "Terra Култура" новини от последната кръгла маса, обсъждаща съдбата на сградата. По думите на Стефанов ситуацията не е розова. " Според Общия устройствен план Княжевската минерална трябва..

публикувано на 13.05.24 в 12:07
Петър Ганев

13 май: Ден на данъчната свобода – символичен, но доколко?

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" дискусията се съсредоточава върху отбелязването на Деня на данъчната свобода в България. Тази година, след 134 дни на работа изключително в полза на държавния бюджет, 13 май е определен като символичната дата , на която гражданите номинално започват да работят за себе си. Петър Ганев , икономист..

обновено на 13.05.24 в 10:42

111 години от откриването на Централната минерална баня в София

На 13 май 1913 година е открита сградата на Централната минерална баня в София , построена по проект на архитектите Фридрих Грюнангер и Петко Момчилов. За бурната история на тази историческа сграда в "Нашият ден" разговаряме с арх. Петър Диков – председател на УС на СБА и бивш главен архитект на София. В своята книга "Малки софийски истории"..

публикувано на 13.05.24 в 10:15