На днешната дата, 2 април, през 1962 г. се ражда 8-милионният българин. Вероятно това е било повод за оптимистични прогнози за идващите десетилетия. По начина, по който днес правим мрачни предвиждания за изчезването на нацията в близките години. В "Нашият ден" писателят и демограф Георги Бърдаров, зам.-декан на Геолого-географския факултет в СУ "Св. Климент Охридски", казва, че е измамно да гледаме числата, без да можем да ги четем.
"Ако гледаме цифрите, без факторите и причините, които ги обуславят, ще вадим погрешните изводи и на тяхна база ще изграждаме погрешна политика."
Според Бърдаров клишето за ниската раждаемост не е вярно. "България няма ниска раждаемост, нормална е за Европа. (Коефициентът на раждаемост в промили е 7,6 за Италия – нисък, 12,9 за Ирландия – висок. За България той е 9 промила – т.е. по средата.)
Ненормална е свръхвисоката обща смъртност – по този печален показател сме първи в Европа. Това е тъжният и обезпокоителен факт в нашата страна – не раждаемостта, а смъртността.
Ето например България би трябвало да има позитивно демографско бъдеще, понеже сме от 10-те процента страни с най-благоприятни географски условия.
Как ще се развият нещата обаче, е трудно да се прогнозира само на базата на цифрите, защото, както виждаме, се появява нещо, което драматично изменя цялата картина."
Примерът е пред очите ни и не е ясно как ще излезем от ситуацията. От гледна точка на демографията е рано за прогнози, като писател, доц. Бърдаров предчувства, че обществата, които успеят да излязат от кризата с най-малки поражения върху демокрацията, ще се възстановят най-бързо.
Във време, в което информацията струи отвсякъде, един аудио-визуален проект обяснява сложни концепции и явления на разбираем и атрактивен език – чрез анимация. Иван Попов от фондация "Заедно в час" представя във "Време за наука" видеопоредицата Sprouts. Sprouts е международна платформа за кратки анимирани видеа, подходящи за специалисти от..
Отваряме една безкрайна тема – опасностите в социалните мрежи. Води ли до проблеми ползването на TikTok? В "Тийн Тайм" задаваме този въпрос, след като CNN съобщи за съдебен иск срещу TikTok заради увреждане на психичното здраве на децата. В обвинението се твърди, че платформата е "пристрастила" младите хора и е навредила на психиката им...
В рубриката "Темата на деня" разгледахме една особена заплаха, която експертите наричат "новата пандемия". Но не става въпрос за нов вирус, а за разпространението на интернет измамите, които се увеличават с безпрецедентни темпове. За да се обсъди този тревожен феномен, представители от Комисията за защита на потребителите, Европейския потребителски..
Преди броени дни Перник стана център на Националната младежка конференция под надслов "Приобщаващи общества и ролята на младите хора" . Събитието привлече над 100 участници от цялата страна, включително представители на младежки организации, държавни институции, местни власти и експерти по младежка политика. Конференцията имаше за цел да обсъди..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg