Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пианистът Николай Димитров с инициатива за повдигане на духа

Снимка: Ани Петрова

Младият русенски пианист Николай Димитров само преди около две седмици получи специалната награда „Пианисимо“ в Люксембург на петия международен конкурс за композитори „Артисти в тревата“ за творбата си „Детска сюита“. Наградата се връчва от Международния фестивал за съвременна клавирна музика ppIANISSIMO.

Този конкурс дава възможност на деца и младежи да представят свои произведения, както и на възрастни автори, пишещи за детска аудитория. Тази година трима български участници получиха награди. Това са Александър Иванов, Ивайло Василев и Николай Димитров. Заради кризата с коронавируса обаче концертът на лауреатите, предвиден за 15 март, е отложен за месец юли. Радостната новина за русенския пианист дойде часове след като той поде своя акция за повдигане на духа в социалната мрежа Фейсбук чрез споделяне на авторска музика.

Николай Димитров е изключително позитивен дори в тези тежки за всички ни времена и излезе с инициатива във фейсбук – веднъж седмично той качва аудио/видео, в което свири от архива си. С анкета се допитва, какво да бъде то – класика или джаз. Той приканва всички музиканти да поемат инициативата му и да качват също веднъж седмично свои аудио- или видеофайлове без значение за каква музика става дума – класика, джаз, поп или рок.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Покана

Доза класически рок и хеви метъл в Перник

В Перник любителите на рока ще могат да чуят класически рок е хеви метъл в Rock'nRoll Cafe в в града. Победителката в "Гласът на България" Славея Иванова ще излезе на една сцена с група "Зона 69". Входът за събитието е свободен. Повече за програмата разказва китаристът на групата  Марчело Ангелов :

публикувано на 14.11.25 в 09:46
Стоян Янкулов - Стунджи и Мирослава Кацарова

Задава се пролетно издание на Пловдив джаз фест - 2026

През март догодина ще има още едно издание на Пловдив джаз фест, то ще бъде с образователна насоченост. Ще поканим млади хора, а техни ментори ще бъдат някои от най-значимите джаз музиканти: Майк Стърн, Лени Стърн, Гретчен Парлато, Давид Линкс и Петър Славов-син . Това съобщи за "Артефир" артдиректорът на "Пловдив джаз фест" Мирослава Кацарова...

публикувано на 13.11.25 в 10:15
Fire! – Йохан Бертлинг, Матс Густафсон и Андреас Верлийн, плакат:

Огън и змии за финал на "Аларма Пънк Джаз 2025"

В петъчната вечер на 14 ноември  радиофестивалът "Аларма Пънк Джаз"  ви кани за последен път тази година на нещо специално, преди да излезе в заслужена почивка до края на януари 2026 г. Мястото е клуб "Паве" под Столична библиотека , часът – 20.00, а гостите са трима от най-изявените инструменталисти-импровизатори и авангардни композитори на..

публикувано на 11.11.25 в 18:45
Heptagram

Heptagram – седемлъчна звезда на рок сцената

Heptagram са рок група с корени в град Пловдив, която не се страхува да експериментира със своя звук.  Инициатор и основен двигател на групата е Даниел Иванов – автор, мултиинструменталист и барабанист, които съчетава space-rock, психеделия и експериментален прогресив рок и елементи на алтернативен рок – с комплексни структури, често преливащи една в..

публикувано на 11.11.25 в 15:25
Покана

Шведският култ "Тиамат" пристига за ексклузивно шоу в София

След напълно разпродадения концерт през 2022 година, шведският култ "Тиамат" пристига за ексклузивно шоу в София и е в очакване да се срещне с верните си български фенове.  Клуб Joy Station ще се потопи в дебрите на мрака, защото ще посрещне за първи път на сцената си готик метълите на 15 ноември. Легенда, която все още не е започнала да..

публикувано на 10.11.25 в 10:56