Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Образование чрез изкуство

БНР Новини
Снимка: Център Алос

Рисуване със светлина, изкуство с естествени материали и неформално образование – това са само част от нещата, с които се занимава Росица Маринова. Тя е създател на платформата за съвременно изкуство към центъра за неформално образование и културна дейност "Алос".

Завършила е иконопис, а след това и екология. Това са двете нейни най-големи страсти – изобразителното изкуство и природата. Чрез основания преди седемнадесет години център "Алос" тя съчетава тези две призвания.

Център "Алос" развива богата палитра от дейности. Осъществени са над четиридесет различни проекта за международен младежки обмени, а платформата е тяхно естествено продължение. Целта ѝ е да помогне на българските деца в художествените училища, като допълни образованието им в практически и теоретичен план. 

Платформата "Паралелни стъпки, паралелни пространства", например, е ориентирана към художествените училища. Тя подкрепя млади автори в техните първи стъпки, но и се стреми да разшири образованието им с форми, актуални на съвременния контекст: сред тях са видеоарт, дигитална фотография, пърформанс, художествени инсталации, работа с естествени материали и други концептуални форми на изкуство.

Повече за многобройните инициативи на "Алос", тяхната издателска дейност, програмата им образование чрез изкуство, както и за изключително любопитното ателие за рисуване със светлина.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Образованието отново в спор: Колко дни да може да извинява родителят?

В последните дни българската образователна система отново се оказа в центъра на общественото внимание – този път поводът е предложението да бъде намален броят на дните, в които родителите могат да извиняват отсъствията на децата си по домашни причини. Само преди година Министерството на образованието и науката (МОН) увеличи този лимит от 10 на 15..

обновено на 15.04.25 в 12:31
Гешов (седнал вдясно) при подписването на Букурещкия договор

История през поколенията: Разговор с правнучката на Иван Евстратиев Гешов

В рубриката "Разговорът" се срещаме с Александра Велинова-Морган, правнучка на една от най-значимите фигури в българската история – Иван Евстратиев Гешов . Той е български министър-председател, основател на Българското книжовно дружество и директор на Българската народна банка, като подписът му стои под първата емисия български левове...

обновено на 15.04.25 в 11:54

Изкуственият интелект в образованието: инструмент или заплаха?

В рубриката "Темата на деня" бе повдигнат въпрос от изключителна важност: как можем ефективно да използваме изкуствения интелект (ИИ) в обучението по финансови и икономически дисциплини? Този актуален проблем беше в центъра на дискусията по време на кръглата маса "Търсещи знание", проведена под патронажа на ректора на УНСС. Представители на..

обновено на 15.04.25 в 11:12
Д-р Веселин Тенев

Съсипахте я тая държава – д-р Веселин Тенев за психичното здраве на света

Д-р Веселин Тенев е клиничен психиатър. Живее в САЩ от 2007 година и е преподавател към Департамент по психиатрия в Университета в Айова. Психологическият механизъм за оцеляването, отговорността и прехвърляне на вината. Вината на държавата и манипулациите на народния гняв от страна на управляващите. За псевдосвободите, икономиките и религиите. От..

публикувано на 14.04.25 в 14:17

Импулсът в мен: Ученическата раница

Какво толкова носиш в нея, бе – питат всички родители. Да, говорим за ученическата раница, която доста тежи.  Този епизод на подкаста "Импулсът в мен" е посветен на тенденцията да ходим с раница всеки ден. Има такава мода, затова споделиме ползите с нашите слушатели. В ежедневието си много хора отдавна използват раници вместо дамски чанти,..

публикувано на 14.04.25 в 14:05