Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хонконг от предишния ден: радиопътешествие с фотографа Момчил Михайлов

13
Спонтанен портрет на Момчил Михайлов
Снимка: Камил Жонг

Да, за остров иде реч, макар да не се отправяме няколко века назад в миналото като Умберто Еко, а само няколко месеца. Смее ли обаче някой да заяви с пълна сигурност, че светът от втората половина на 2019 г. и този от първата половина на настоящата вече не отстоят един от друг на няколко века… Нашият гост Момчил Михайлов, който се завърна от Азия в началото на годината, ни предлага една своеобразна „моментна снимка“ от близкото минало / бъдеще – документални разкази от първо лице за Хонконг от периода, когато дори в континентален Китай, да не говорим в Европа и по света, едва ли някой е очаквал и предвиждал, че думата на 2020 г. ще бъде „коронавирус“. С Момчил Михайлов в „Аларма“ си говорим за една сякаш съвсем паралелна реалност на икономически бум, антиправителствени протести, културно многообразие (с приемане и неприемане), обществена отговорност и непознати социални модели. Реалност, която навярно ще изглежда съвсем различно след отшумяването на пандемията… или може би не.

Момчил Михайлов е фотограф, музикант, аудиоекспериментатор, културен визионер и активист и човек със смели идеи, реализирането на някои от които следим през годините с особен интерес. Думите „Photography and beyond“ сякаш най-кратко и точно описват полетата му на действие. На слушателите на „Аларма“ е познат най-вече като човекът, документирал визуално всички издания на Литературния фестивал в Русе, организиран от Международно дружество „Елиас Канети“, на които сме участвали и ние, и като половината от инди-синтпоп-ембиънт дуото GO’TOUCH’T, където създава музика заедно с Ваяна Ташева, известна повече като „Коприва“. Непосредствено след завръщането си от Хонконг засне и двата концерта на „Аларма Пънк Джаз“, с които тъй успешно започнахме годината, преди целият свят да затвори – тези на венецианската психеделик-рок четворка New Candys и на беларуските дарк-уейвъри „Молчат дома“.

Разбира се, понеже това е „Аларма“, в разговора ни става дума и за редица интересни музикални открития на Момчил Михайлов в Хонконг – в областта на дрийм-попа, инди-рока, джаза, кантонския поп, електро-жанровете и въобще, все в области, които ще са интересни на нашата аудитория – говорим си конкретно за артисти като Линда Чоу, Martsn, MUKZI – едно от имената, с които Хонконг скоро ще се прочуе, по думите на Момчил, Камил Жонг, известна повече с артистичното си име Your Last Disco, и други. Разговорът ни беше записан в подвижното ни радиостудио в Дома на киното на няколко части в седмиците преди извънредното положение.



A тези думи за Хонконг Момчил Михайлов ни написа, докато подготвяхме онлайн версията на предаването:
„Последните дни преди полета ми до България започна серия фестивали, на които не успях да присъствам, но планирам да свиря в Хонконг тази година. С някои изключения, нестихващите протести там не успяха да нарушат ритъма на културните събития, но никой не е очаквал тази пандемия – с такъв мащаб и такива последствия да вкара целия свят в холивудски (почти) хорър филм. Сестра ми трябваше да лети обратно към Хонконг (от София – бел.ред.) още през февруари и преживя кризата с тоалетната хартия и дезинфектантите, която изглежда не пожали никоя страна. Но от разговор с нея отпреди няколко дни, към днешна дата знам, че Хонконг е далеч по-ведро място, хората са свободно по ресторанти и барове, но все още се вземат ограничителни мерки, все още и там се затварят и ограничават бизнеси, все още се откриват нови случаи на Covid-19. Там най-лошото, надяваме се, отмина. Сега на ред сме ние в Европа“. По думите на сестрата на Момчил Михайлов, която от миналата година живее в Хонконг и работи като висш мениджър на IT отдел на голяма компания, цитирани от него, „макар от предишната голяма епидемия (SARS) и поради общото замърсяване на въздуха, хората в Хонконг да имат изградени навици за носене на маски, и там се забелязва видимо опустяване на градската среда – градът, по чиито улици обикновено не можеш да се разминеш, днес трудно може да бъде познат“.



Следва един своеобразен бонус-трак от разговора ни с Момчил Михайлов – запис, който не е излъчван в ефир и съществува само тук – в онлайн версията на „Аларма“. Темите, които обсъждаме, трудно се побират в предаване от 90 минути, което обаче насърчава развиването на нови радиоформати…


Историята, както можете да предположите, е с множество продължения, надяваме се. А след като в момента точно няма как да бъдат организирани фотоизложби, с любезното разрешение на Момчил Михайлов (и по негова собствена идея) ви предлагаме и тази фоторазходка из Хонконг от периода ноември 2019 – януари 2020 г. Селекцията е направена от автора специално за „Аларма“ и уебсайта на програма „Христо Ботев“.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Пожелай си нещо" с Пени Панайотопулу

"Пожелай си нещо" на гръцката режисьорка Пени Панайотопулу беше част от Балканския конкурс на 29-ия София филм фест. Филмът представлява социална драма, която пресъздава градски пейзажи и жизнени пространства, пълни със социални разломи, в които главният герой Костас губи контрол над себе си и с неимоверни усилия успява да запази вярата си в доброто..

публикувано на 06.04.25 в 10:15

"Контрасенсус" – стипендия за културни изследвания в чест на проф. Ивайло Дичев

Първите стипендии "Контрасенсус" за млади учени и насърчаване на изследователското любопитство, в чест и памет на проф. Ивайло Дичев, бяха връчени в края на миналата седмица. Идеята е на приятели, сътрудници, изследователи и близки хора до проф. Дичев. "Чудехме се какво би харесало на Ивайло и Иван Кръстев тогава каза: Той толкова много обичаше да..

публикувано на 06.04.25 в 10:15
Димитър Узунов, Емил Янев и доц. д-р Владимир Божилов (отляво на дясно)

Разходка из космоса на чудесата

В епизод 585 "Трамвай по желание" навлиза в бездънните простори на Вселената. Лоцман на нашите радиозрители   в необятната космическа територия отново е доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски" и знаменит популяризатор на науката. А поводът е новият спектакъл, създаден в рамките на..

публикувано на 05.04.25 в 17:05

"Дизайн срещу съвременно изкуство" – артпотенциал без конфликт

В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти, обединени в житейския и творчески тандем YO\KO+INA –  художниците Йонко Василев и Ина Василева . За съжаление Йонко Василев вече не е сред нас от лятото на 2023 година, но последните съвместни работи..

публикувано на 05.04.25 в 16:35

Поетическите сънища на Владимир Левчев

Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..

публикувано на 05.04.25 в 09:15