Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Десет малки истории

Снимка: Владислав Христов

„Това е почит към много скъп за мен човек. Заглавието беше вдъхновено от НЕЯ, от симпатичен, неин си израз, фраза, която понякога използва, и която разкрива детската ѝ чистота и невинност. За мене тази фраза е нейната същност. Контрапунктът между пианото, басовия кларинет и баса е начинът ми да опиша как тези качества взаимодействат с другите ѝ, по-„пораснали“ черти, формирайки завладяваща личност.” Сигурна съм, скъпи приятели, че и вие задно с мен кимнахте и се усмихнахте на тази толкова специална личност в живота на контрабасиста Петър Славов, към която се обръща с пиесата си „Small Little Things”. Поетични послания съпътстват още девет негови композиции, сред които са „In Defense Of The Minotaur”, вдъхновена от романа „Физика на тъгата” на писателя Георги Господинов; History of Beauty”, посветена на бразилската музика; „Photos”, родена от носталгията по семейството, родината, приятелите. 

В края на 2019 г. Петър Славов издаде своя дебютен албум „Little Stories”, събрал именно тези десет малки истории, в които въображението, музикантската класа на артиста и житейските уроци са се превърнали в лично и дълбоко познание за света, семейството, изкуството. Композициите в „Little Stories” са създадени през различни периоди, но трайно докосват стремежите ни към хармония и доброта, и елегантно покоряват с тиха проницателност и убедителна правдивост. В пиесите музикантът е едновременно композитор, аранжор, инструменталист и бендлидер, а творческото му вдъхновение се провокира от любовта, от тъгата по дома, от красотата, от дълбоката скръб, родена от загубата на баща му – незабравимия барабанист Петър Славов. Именно на него Петър Славов-син посвещава творбата си „Little Stories”, а за пиесата „Gone” разказва: „Написах „Gone“ след смъртта на баща ми. За първи път преживях загубата на толкова близък човек. Усетих, че цял свят – моят свят – си отиде заедно с него. Сега живея в нов свят, който изглежда точно като стария, но се чувствам много по-различен.”

Отскоро имаме възможност да слушаме продукцията „Little Stories” на Петър Славов. Това ми даде повод да го потърся в дома му в Ню Йорк и разговорът ни логично започна с преживяванията и емоциите, причинени от наложените ограничения, довели до замирането на музикалния живот дори в град като Ню Йорк. Ето и споделеното от Петър Славов:

Петър СлавовЗа реализирането на албума „Little Stories” на Петър Славов съдействат мнозина негови приятели и съмишленици, сред които са пианистите Дан Кауфман и Ницан Гавриели, барабанистите Марк Маклийн и Диего Рамирес, Джон Елис – тенор саксофон и бас кларинет, Марк Смол – бас кларинет, Март Маранц – тенор саксофон; китарист е Марсио Филомена, вокалите са на Ми Ким, водач на щрайховата група е цигуларят Енчо Тодоров.

Завладяващата студийна програма в продукцията „Little Stories” ни разкрива много за историята и артистизма на Петър Славов и мисля си, за да усетим тази пълноценност и духовност, е нужно да се вслушаме във всяка една от неговите малки истории в тяхната последователност, така както са подредени от автора. Ето защо разговорът ни продължи с въпроса „Коя бе отправната точка, за да се обединят различните теми в албума?”




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Полет с "Тригайда"

А то значи ангелогласната певица Ася Пинчева от "Мерудия", "Космическите гласове на България" и "Оратница", мултиинструменталистът Георги Маринов - Хорхе – но основно диджериду и гайда, в "Оратница", "Тъпани и гайди" и "Дъ Груувин Пайпърс", и електронният гуру, диджей, продуцент и програматор Иван Шопов, прочут още като Балкански, Куух или Дръм Кид...

публикувано на 21.04.25 в 09:23
Григор Паликаров

Григор Паликаров дирижира "Немски реквием" от Йоханес Брамс за Великден

В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..

публикувано на 15.04.25 в 10:24

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 30 април 2025 г.

16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..

публикувано на 15.04.25 в 09:10
Даниеле Феббо

Даниеле Феббо в света на музиката

Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..

публикувано на 15.04.25 в 08:35
Jullzie

Нестандартната певица Jullzie

Въпреки, че не живее в България, не лишава българската сцена от своята музика. Jullzie е автор на песни, продуцент и певица в поп, джаз и електронен стил, докосващ със своята искреност и актуален звук. Това обаче, не ограничава нейните интереси и стилове в музиката, които са широко скроени. През последните месеци Jullzie привлече вниманието на..

публикувано на 14.04.25 в 15:20