Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нов диск на клавирно дуо Аглика Генова, Любен Димитров

| обновено на 29.04.20 в 09:41
3
Аглика Генова и Любен Димитров в дома на Сергей Рахманинов - имението „Сенар“ на Люцернското езеро
Снимка: Vanessa Ineichen

„Това дуо притежава многобагрена звучност“.
„Самият Рахманинов често е свирил на два пиана с Владимир Хоровиц - трудно мога да си представя, че е звучало по-добре, отколкото с Генова-Димитров“.
„Тази музика се нуждае от истински виртуози. Генова и Димитров са абсолютно правилните интерпретатори…“.

Цитирам само три от десетките ласкави рецензии, които могат да бъдат открити на различни езици. Издаването на записите на българските пианисти на творбите за клавирно дуо на Сергей Рахманинов се очакваше с нетърпение. Това се случи на 24 февруари тази година. Представянето беше на едно много специално място – в имението „Сенар“  на Люцернското езеро – домът на Сергей и Наташа Рахманинов. Двамата пианисти бяха поканени специално, за да преживеят вълнуващи мигове докосвайки се до вещите и дори до рояла на прочутия композитор.
„Ние много се задълбочихме в живота му и творчеството му, и имаме чувството, че живеем със Сергей Василиевич, сякаш говорим с него“ – казва Любен.

В „Музика мания“ на 29 април от 14.30 часа няма да бъдат да излъчени много от записаните творби, тъй като дискът е двоен, но ще добиете представа за елегантните и вдъхновени интерпретации на Аглика и Любен.

Интригуващо е началото – с една от най-популярните пиеси на композитора – Прелюд в до диез минор оп. 3. Избрани са композиции както за една пиано на четири ръце, така и за две пиана. В първия диск са включени двете прелестни миниатюри - Романс в Сол мажор и Италианска полка, Симфоничната поема „Скалата“, Руска рапсодия в ми минор и двете сюити оп. 5 и оп. 17. Вторият диск е запазен за двете мащабни произведения – Шест пиеси оп. 11 и Симфонични танци оп. 45. Специално внимание заслужава и искрящото Циганско капричио оп. 12 създадено като реверанс към Римски-Корсаков и Чайковски.


Срещата на Аглика и Любен с музиката на Рахманинов за клавирно дуо е в студентските им години, като ученици на проф. Владимир Крайнев в Хановер. Когато преди година и половина правят няколко предложения на продуцента си за бъдещи издания той без колебание избира Рахманинов. Решава и дискът да бъде двоен, нещо което се случва за първи път в дискографията на двамата музиканти. Това е техният шестнадесети диск за СРО.

От февруари до сега дискът на Аглика Генова и Любен Димитров получи ласкави рецензии от едни от водещите издания и беше препоръчан от много европейски радиостанции и известни критици. Най-голямото признание за сега е номинацията за наградата на Немската музикална критика, която трябва да бъде обявена в края на месец май.

Преди година Аглика и Любен осъществиха своя първи майсторски клас в Софийското музикално училище. Кога ще бъде предвидената за тази година втора среща с младите пианисти от цял свят ще бъде оповестено след като приключат строгите забрани заради световната пандемия.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Открива се 55-ото издание на международния фестивал "Софийски музикални седмици"

От 23 май до 1 октомври в два модула – пролетен и есенен (първият повече симфоничен и хоров) ще продължи тазгодишното 55-о издание на фестивала "Софийски музикални седмици". Многобройни международни гости и изявени имена ще представят палитра от камерни и симфонични концерти, хорови и дуетни изпълнения. Акценти с подбрани произведения, композитори,..

публикувано на 22.05.24 в 10:09

София Главопулу – една от дамите на Балканите в "Ритъмът на Балканите 9" на ОНМ на БНР

Оркестърът за народна музика на БНР с диригент Димитър Христов представи "Ритъмът на Балканите" – един от най-успешните си концертни проекти, който вече 8 издания прескача граници и събира на българска сцена едни от най- изявените музиканти на Балканите. 9-ото издание, тази година, представи дамите на Балканите, с великолепен подбор на..

публикувано на 22.05.24 в 08:20
Фридрих Велики свири на флейта, а Карл Филип Емануел Бах му акомпанира

Музиката на Фридрих Велики

Пруският крал Фридрих II (1712-1786), известен още като "Велики", е не само   успешен военачалник и щедър патрон на изкуствата, но и умел флейтист и автор на голямо количество инструментални творби, сред които над 120 сонати за флейта и континуо и 4 концерта за флейта и струнни. Роден през 1712 г., Фридрих от рано проявява по-голям интерес..

публикувано на 21.05.24 в 09:05

Kласика в жанра – Глен Хюз се завръща в София

А сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето, като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, който гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го..

публикувано на 20.05.24 в 14:37

От ноти към багри: Художествено пътешествие с маестро Мичо Димитров

За душевността на цигуларя, който импровизира с четката и палитрата – разговор в ефира на предаването "Нашият ден".  Цигуларят и педагог маестро Мичо Димитров откри самостоятелна изложба в столичната галерия "Икар". Експозицията съдържа 40 живописни платна и ще бъде подредена от 30 април до 30 май. В изложбата могат да се видят творби на автора..

обновено на 20.05.24 в 10:44