Музиката е добре познат релаксант, антидепресант, който някои от нас приемат осъзнато и целенасочено, други без да се замислят биват омаяни и понесени на крилете на това божествено изкуство. За много хора в днешно време музиката е шанс да се излекуват. За това се грижи Музикотерапията.
Тя е широкообхватна и с течение на времето в нея се оформят различни направления и специалисти. Има такива, които работят само с ритъм, други само с хармонията, само с тембрите на различни инструменти и гласове, само с упражнения за гласа или пък с двигателните процеси при свирене на различни инструменти. Има също така терапевти, които работят само с определен вид заболявания.
Основно музикотерапията се дели на неврологична и на психологична. В момента у нас има повече музикотерапевти, които се занимават по-скоро с психологична помощ.
„Музикотерапията е ценна не защото се опитваме да направим хората музиканти, а защото същите мозъчни зони се дублират с активността на мозъка при най-ежедневни човешки дейности. Понякога няма друг начин за достъп до тази активност и музиката се оказва изключително полезно средство“ – казва Цветина Панайотова, музикотерапевт в Клиниката по психиатрия на УМБАЛ „Александровска“, която гостува преди време в предаването „От песен в песен“, за да разкаже за своятa работа.
Тя е първият музикотерапевт, интегриран в реална болнична обстановка. По света тази професия е самостоятелна вече повече от 100 години, като е интегрирана в системата на конвенционалната медицина.
Преди да се обърне към музикотерапията, Цветина има чудесна кариера на професионален музикант.
Свири на цигулка от 4-годишна. Излиза на голямата сцена, когато е само на 7 години. На 8 печели първа награда в голям международен конкурс - „Ян Коциан“ в Чехословакия.
Пътувания, турнета, над 10 престижни награди в сериозни международни конкурси.
През 2000 година заминава за Лондон с пълна стипендия за обучение със специалност цигулка в британската академия за музика и театрално изкуство Gildhall School Music and Drama“. Там завършва в класа на проф. Ифра Нийман.
След Великобритания завършва Музикалната академия и у нас. За първи път се докосва до музикотерапията като дисциплина в Лондон, когато я записва като свободно избираем предмет. Впечатлена от лечебната роля на музиката, наблюдавайки как работи терапията в реална болнична среда, Цветина започва да посещава все по-често заниманията на групите с тази специалност.
Музикотерапията се превръща за Цветина в нещо много важно и първостепенно. Тя с интерес следи развитието на специалността в световен мащаб и създава контакти със специалисти от различни страни. Цветина е една от първите, които се записват да учат тази специалност, след като тя е създадена в Музикалната академия у нас от проф. Нева Кръстева и получава чудесната възможност да се учи от чуждестранни специалисти, които да поемат специалният предмет.
Срещата с нея е по повод музикалните инициативите предприети от нейната фондация „Да бъде“, които тя и колегите ѝ насочват към медиците на първа линия в борбата с Covid-19 и техните пациенти.
Музика, това е което един артист, изпълнител може да предложи в най-тежките моменти за хората. Добра дума, духовна наслада и поне за малко откъсване от тежката действителност.
В интервюто с Цветина ще чуете подробности за това как и вие да се докоснете до магията, която създават. Ще разберете кой и как се включва, за да помага, а Цвети е свежа, интелигентна и прекрасна.
Чуйте какво си казахме.
В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..
16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..
Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..
Въпреки, че не живее в България, не лишава българската сцена от своята музика. Jullzie е автор на песни, продуцент и певица в поп, джаз и електронен стил, докосващ със своята искреност и актуален звук. Това обаче, не ограничава нейните интереси и стилове в музиката, които са широко скроени. През последните месеци Jullzie привлече вниманието на..
"Ние сме заедно в това. И ще преминем през него. Докато стоим заедно!" , е простото, но силно верую, което музикантите от "Елейн" (Eleine) следват при записите на актуалния си студиен албум We Shall Remain, сътворен от прекрасни разрушителни сили. Шведската дарк симфоник метъл сензация "Елейн" (Eleine) най-сетне пристига у нас за хедлайн..
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта",..
Прекрасен филм с основен сюжет вечната битка между добро и зло, с уникални актьории творчески екип. Как да не "посегнеш" към това заглавие, след като на..
Последното заглавие в репертоара на Драматично-куклен театър Враца е "Дванайсет разгневени мъже" от Реджиналд Роуз. Историята започва с това как един син..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg