„Горд съм и щастлив, че представям летния фестивал в Рейкявик, където някои от водещите световни музиканти се събират в концертна зала „Харпа“, за да прекарат няколко ярки исландски летни вечери, свирейки най-прекрасната музика. Всеки концерт е програмиран да включва вълнуващ микс от стари и нови произведения, подчертаващ неочаквани връзки и създаващ свеж контекст за невероятна музика“ казва пианистът Викингур Олафсон, създател и вдъхновител на фестивала от 2012 г.
Миналото лято фестивалът се проведе от 20 до 23 юни и това е винаги неговото време – около лятното слънцестоене.
„От самото начало на фестивала, целта му е да събере някои от най-добрите музиканти на света в исландската столица, за да изпълняват страхотна музика от всички времена под арктическо среднощно слънце. Това е фестивал за любопитното ухо. Програмирането се основава на идеята, че цялата музика, която свирим и слушаме днес, е в известен смисъл съвременна музика, независимо дали е била създадена през 17-и или 21-ви век. Когато творби от различни времена и места се съберат по правилния начин, всеки концерт се превръща в история, която никога не е разказвана досега. И точно това ни харесва“ – казват организаторите.
Във финалния концерт участваха кларинетистът Марк Симпсън, цигуларите Иля Грингольц и Анахит Куртикян, виолистката Юра Лий, челистите Якоб Кораний и Ленард Елшенбройх, и пианистите Викингур Олафсон, Катя и Мирей Лабек.
В концерта, който „Музик мания“ ще представи на 10 юни от 14.30 часа, ще чуете увертюра по еврейски теми от Сергей Прокофиев, написана през 1919 г. по време на престоя на композитора в Америка. След това ще прозвучи „Възхвала за вечността на Исус“ от „Квартет за края на времето“ от Оливие Месиен – пиеса, която Месиен създава по време на пленничеството си в концлагера Гьорлиц по време на Втората световна война. След Месиен следва струнен квартет №11, опус 122 от Дмитрий Шостакович, завършен през 1966 г., изпълнен от квартет „Бетовен“ и посветен на втория цигулар на състава Василий Ширински.
Ще звучи традиционна исландска музика и петият фа минорен концерт за клавесин на Йохан Себастиан Бах.
Специалните гости на фестивала клавирното дуо Катя и Мирей Лабек заемат втората част на концерта. Те ще свирят пиеси за две пиана от Сергей Рахманинов, Игор Стравински и Арво Пярт. На финала ще представят Четири движения за две пиана от Филип Глас – поръчка от клавирния фестивал в Рур през 2008 г. и изпълнена там за първи път.
Музика: Джакомо Пучини Либрето: Джузепе Джакоза и Луиджи Илика по драмата на Давид Беласко, основана на историята "Мадам Бътерфлай" от Джон Лутер Лонг от 1898 г. Премиера: 17 февруари 1904 в Миланската Скала. Същата година е играна в Бреша, през 1906 е третата "американска" версия, а през 1907 г. е представена и в Париж. Пучини открива сюжета за..
1 февруари 3.00 часа – Рейналдо Хан (1874-1947), Клавирен квинтет във фа диез минор. 3.31 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Клавирен квартет. 4.02 часа – Габриел Форе (1845-1924), Клавирен квинтет № 1 в ре минор, оп. 89. Изпълняват: квартет "Класика" и Меган Милац (пиано). 4.35 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Chant Pastoral (Пастирска песен)...
Росица Лазарова се ражда в семейство на доктори. Нейните корени са от София и Вардарска Македония. В рода си няма професионални изпълнители, но нейната любов към народната песен се поражда с любопитството на едно младо момиче, живеещо над репетиционната зала на Държавния ансамбъл за народни песни и танци "Филип Кутев" по това време. Увлечена в..
Ювал Рафаел, преживяла нападението на "Хамас" от 7 октомври 2023 г., е избрана да представи Израел на тазгодишния песенен конкурс "Евровизия" . Талантливата певица спечели шоуто за таланти "Следващата звезда" и ще участва от името на родината си през месец май в Базел, Швейцария. 24-годишната Рафаел оцелява по чудо на музикалния фестивал "Нова",..
След завръщането си от Германия преди няколко години, джаз пианистът, композитор и аранжор Константин Костов се налага като име и на българската музикална сцена с иновативни концертни и студийни проекти. Роден във Враца и завършил НУИ "Панайот Пипков" - гр. Плевен в класа по пиано на Елеонора Карамишева, по-късно учи джаз пиано при проф. Юлия Ценова в..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg