Тези, които следят вокалните камерни концерти в София, не може да са пропуснали представянето на Маргарита Грицкова в цикъла „Мария Принц със звезди от интернационалните сцени и солисти на Софийската филхармония“ през 2017 г. Тогава те изпълниха творби от Моцарт, Малер, Рахманинов, Чайковски и Римски-Корсаков, а младата певица остави великолепно впечатление както с красивия си глас, така и с умението да борави с фини нюанси, тъй необходими за камерната музика.
Сътрудничеството между двете продължава и до днес. Резултат от него са серия от дискове за „Наксос“. Дискът с песните и романсите на Сергей Прокофиев излезе на 8 март, а официалното му представяне беше в края на май с концерти с публика във Виена.
Ето какво разказа Мария Принц.
В диска, на който обръщаме внимание в „Музик мания“ на 17 юни от 14.30 часа, е записан цикълът „Пет поеми по текстове на Анна Ахматова“ оп. 27, а от няколко други цикъла са избрани определени песни – от „Пет поеми“ оп. 23, от „Три детски песни“ оп. 68, от „Дванадесет руски народни песни“ оп. 104 и др., както и „Грозното патенце“ оп. 18 от Прокофиев.
„Рядък скъпоценен камък сред записаните вокални рецитали. Песните в диска сякаш са написани за Грицкова, световната оперна звезда, която събира огромния си глас, за да покрие песенната форма. В лицето на българката пианистка Мария Принц тя намира идеалния си партньор, който добавя богати нюанси в акомпанимента, сдържано балансирана и в съвършен синхрон с Грицкова“ – пише в рецензия за новия диск.
Можете да чуете какво предстои на Мария Принц, която беше във Виена, подготвяйки новите си програми и преподавайки „онлайн“.
Музика: Джакомо Пучини Либрето: Джузепе Джакоза и Луиджи Илика по драмата на Давид Беласко, основана на историята "Мадам Бътерфлай" от Джон Лутер Лонг от 1898 г. Премиера: 17 февруари 1904 в Миланската Скала. Същата година е играна в Бреша, през 1906 е третата "американска" версия, а през 1907 г. е представена и в Париж. Пучини открива сюжета за..
1 февруари 3.00 часа – Рейналдо Хан (1874-1947), Клавирен квинтет във фа диез минор. 3.31 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Клавирен квартет. 4.02 часа – Габриел Форе (1845-1924), Клавирен квинтет № 1 в ре минор, оп. 89. Изпълняват: квартет "Класика" и Меган Милац (пиано). 4.35 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Chant Pastoral (Пастирска песен)...
Росица Лазарова се ражда в семейство на доктори. Нейните корени са от София и Вардарска Македония. В рода си няма професионални изпълнители, но нейната любов към народната песен се поражда с любопитството на едно младо момиче, живеещо над репетиционната зала на Държавния ансамбъл за народни песни и танци "Филип Кутев" по това време. Увлечена в..
Ювал Рафаел, преживяла нападението на "Хамас" от 7 октомври 2023 г., е избрана да представи Израел на тазгодишния песенен конкурс "Евровизия" . Талантливата певица спечели шоуто за таланти "Следващата звезда" и ще участва от името на родината си през месец май в Базел, Швейцария. 24-годишната Рафаел оцелява по чудо на музикалния фестивал "Нова",..
След завръщането си от Германия преди няколко години, джаз пианистът, композитор и аранжор Константин Костов се налага като име и на българската музикална сцена с иновативни концертни и студийни проекти. Роден във Враца и завършил НУИ "Панайот Пипков" - гр. Плевен в класа по пиано на Елеонора Карамишева, по-късно учи джаз пиано при проф. Юлия Ценова в..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg