Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво се крие зад компроматната война

От задкулисната размяна губи демокрацията - анализ на Румяна Коларова и Георги Киряков

В каква фаза е компроматната война у нас и кой печели от нея? За момента е очевидно е, че от нея губим като общество и като международен партньор. 

Динамиката на окопните действия ще зависи от епидемичната обстановка. Политическите играчи подцениха разрастването на коронавирусната епидемия, приеха, че с нея е приключено, и разгърнаха мръсния театър на военните действия – които са индикация, че властовият център се е изместил, че решения се вземат на тъмно извън демократичния механизъм. А това няма как да доведе до нещо добро. 

Как ситуацията ще се отрази на изборите и как новите играчи, които излязоха на полето, ще променят силовите отношения – чуйте от разговора с политолозите Румяна Коларова и Георги Киряков.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ученици от Благоевград се състезават в литературен превод

Днес, 10 март, Алианс Франсез – Благоевград дава началото на състезание по литературен превод за учениците от Езикова гимназия "Акад. Людмил Стоянов" в града. Инициативата има за цел да насърчи младите преводачи в овладяването на тънкостите на междукултурната комуникация и художествената реч. Събитието е част от Месеца на франкофонията, който се..

обновено на 10.03.25 в 09:38
Кристиян Юлзари

Храната като глобализация

Според доклад на Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ОПЗ) от 2013 г. по света съществуват повече от 1900 вида ядливи насекоми. В културите на някои държави в Азия, Южна Америка и Африка те са част от традиционната им кухня. Тепърва този тип храни навлизат в Европа. Каква е дезинформацията за насекомите в храната и защо тя от години е..

публикувано на 10.03.25 в 09:00

Лечебни зеленчуци

Кремена Минева и Мирослав Гамов живеят и отглеждат зеленчуци в хасковското село Константиново, след като дълги години работят като лекари – Мирослав като кардиолог, а Кремена в областта пластично-възстановителната хирургия. Предишната им професия и отношение към човешкото здраве дава на Кремена и Мирослав различна перспектива към градинарството...

публикувано на 09.03.25 в 10:24

Същността на Православието

Всяко важно събитие и всяка победа се ознаменува, според значението си с честване в определен ден. Така е и с първата неделя от Великия пост, тачена като Православна. Седмият Вселенски събор, проведен в гр. Никея през 787г., утвърждава иконопочитанието, но това не слага край на иконоборческата ерес, възникнала в началото на века при император Лъв..

публикувано на 09.03.25 в 09:35
Нина Атанасова, Ана-Мария Кръстева и Гюлер Али Яхя (отляво на дясно)

Ролята на жената в различни религиозни общности

От историята знаем, че в миналото жените често са ограничавани само до изпълняване на домакински задължения и грижа за децата и нямат същите образователни и професионални възможности като мъжете. Днес жените в България играят ключова роля във всички аспекти на обществото и имат повече възможности и свободи в сравнение с миналото, но все още има..

обновено на 08.03.25 в 14:23