Световният ден на околната среда бе съпреживян като обединение на милиони хора в загриженост и надежда за справяне с трудностите на днешната ситуация по света. И това стана благодарение на специално посветени музикални изпълнения, ръководени виртуално и предавани по Интернет.
Главно действащо лице се явява китайският композитор и диригент Тан Дун, който е посланик на добра воля на ЮНЕСКО от 2013 г., не само като известен и утвърден музикант, но и артист, който създава връзки между различни култури и езици и работи за каузата на възстановяване на хармонията с природата на различни нива. Той се уповава на древната мъдрост и чувствителност в традициите на Изтока, откъдето идва, за да отговори на предизвикателствата на модерния свят в който отдавна е потопен. Тан Дун живее в космополитния Ню Йорк, повече от 30 години.
Динамично развиващите се събития около обявената пандемия и последвалите мерки на ограничение рефлектират много директно върху концертните прояви навсякъде и на практика ги спират, затова пък предизвикват разнообразни идеи и непознати до този момент в световната практика форми на музициране, благодарение на съвременните технологии за комуникация. Но те се явяват само средство за обединение и постигане на художествен резултат въпреки, неестествените, непривични за всички музиканти условия.
Един от проектите, свързани с юбилейната годишнина на Бетовен идва от неговата Пасторална симфония и цялостното му позитивно отношение към природата. Западногерманското радио в Кьолн отбелязва с концерт на 5 юни Бетовеновия пасторален ден и включва в програмата и две произведения на Тан Дун, свързани с нещастия, породени от големи природни бедствия, като второто – „Молитва и блогослов“ е специално посветено на пандемията. Всички произведения в програмата претърпяват промени в изпълнението си и са адаптирани за по-малко изпълнители. Музикантите от Виена и Кьолн са принудени да направят записи поотделно на творбата на Тан Дун „Сълзите на Природата“, а Симфония № 6, „Пасторална“ на Бетовен се изпълнява от струнен секстет, аранжимент на Михаел Фишер, съвременник на композитора.
Един концерт без аналог, който се излъчва на 23 юни от 19.30 часа в „Студио „Музика“ по програма „Христо Ботев“ от предоставените записи от Еврорадио.
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
След два студийни албума и един концертен дуетът Димитър & Христо издава "Несломен". Новият албум включва осем песни, повечето от които са в колаборация с цигуларката Анна-Мария Тамахкярова, позната като ANIMA. "Несломен" се казва и първата песен от албума, която има кънтри-етно звучене. "Тази дума отговаря на много неща и по някакъв начин ще..
Прочутият мюзикъл "Криворазбраната цивилизация" по пиесата на Добри Войников оживя на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Режисьор на спектакъла е Николай Гундеров, познат на публиката с неподправения си почерк в жанра комедия. Той е и сценарист на новия текст по пиесата на Добри Войников, където героите са поставени в..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg