Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Григор Сарийски:

Предстои промяна в геополитическата ориентация на Запада

Експертът очаква деглобализация

| обновено на 24.06.20 в 14:33
Снимка: Мария Христова

Има ли граници между Изтока и Запада, Севера и Юга и кой печели и кой губи в „новата“ посока на света? Икономистът доц. Григор Сарийски коментира темата в "Нашият ден".

"Голямата разлика между Изтока и Запада е във времетраенето на управлението на президентите. През 2018 г. Си Дзинпин започна своето на практика пожизнено управление. Нещо подобно се получава в момента и в Русия. Няма да бъда изненадан, ако това се приеме. Докато на Запад няма подобни опити – дори напротив. Там от 1952-53 мисля, че беше приета поправката в Конституцията на САЩ, която определя, че президентът може да бъде на власт два мандата (или общото му управление да бъде не повече от 10 години). Това, което виждаме на Запад, е една по-честа смяна на политическия елит, на лицата на върха

Това определя и всички останали разлики – в доходите, в структурата на икономиката, в разпределението – колкото по на Запад отивате, толкова по-голям дял от БВП се преразпределя през бюджета и през публичните финанси." 

Самата структура на икономиката определя и доходите. "Ако направим едно сравнение – колкото по на Изток отивате, толкова са по-малки доходите. Дори и в рамките на ЕС. Ако гледате разходите за труд в държави като България, Румъния, Литва, Латвия, Унгария..., там възнаграждението на час е някъде към 6 евро и в Полша е в порядъка 10-11 евро на час. На Запад в държави като Люксембург, Дания, Белгия... възнагражденията варират между 40-45-50 евро на час. Възнаграждението в Китай например е 2,50 долара; Индонезия, Пакистан, Виетнам – от порядъка на под 1 долар."

Големият проблем между Изтока и Запада е, че Западът през последните десетилетия загуби своята ежеспособност и това ясно си личи в ефекта от пандемията. "Една страна като Америка отчете около 15% спад на индустриалното производство през май. Повечето държави в Европа отчетоха съпоставими дори по-високи темпове, във Великобритания спадът беше 25%, рекордът беше на Италия, която през април отчете 42% спад. Докато в Китай миналия месец отчетоха дори 3% увеличение, макар и символично, индустриалното производство при тях се увеличи. 

Някак Западът загуби своята ежеспособност именно заради това, че прекалено дълго разчиташе на тези пазарни механизми, които позволяваха да се изнася производството в страните, където има ниско възнаграждение на труда, а да могат да реализират високи маржове на печалба, като реализират продукцията си в пазари с потребители с високи доходи. Естествено това направи западните икономики страшно уязвими на такива кризи. Много трудно те ще излязат от тази криза.

Докато в източните икономики се наблюдава нещо коренно различно. Там можем да говорим по-скоро за едно преструктуриране, преориентиране на икономиките. Те имат достатъчно жизнени сили, за да го направят. Още след икономическите санкции на САЩ Китай започна да преориентира търговията си, започна да търси варианти за създаването на нови системи за разплащане... Може би още през следващата година ще станем свидетели на една нова криптовалута, която ще обедини повечето държави от Изтока."

Новата посока на света

"Новата посока няма да бъде нито щастлива, нито безопасна, за съжаление, защото сме свидетели на завършека на един процес, започнал преди около половин век. На практика през следващите година-две ще видим преориентирането на САЩ от една източна посока към друга източна посока. За възхода на Китай основна причина имаше посещението на президента Никсън и политическите совалки, които следват. Или крайното решение на Запада да подпомага възхода на Китай. Като идеята на САЩ е да създадат една алтернатива, която да бъде като противовес на СССР. Тази твърде дълго подкрепяна "алтернатива" се изплъзна от контрол и се превърна в реална заплаха за развития Запад. И затова Западът трябва да потърси друга алтернатива. Изобщо няма да се изненадам, ако в качеството на нова алтернатива бъде потърсено съдействието на Русия. 

Предстои доста интересна промяна в геополитическата ориентация на Запада.  

Втората голяма посока ще бъде посоката на деглобализация. Част от производствата ще бъдат изтеглени и преориентирани от Китай във Виетнам или обратно в седалищата на компаниите. Но това няма как да мине без увеличаването на разходите за производство, което ще доведе до реално обедняване на Западна Европа." – категоричен е Григор Сарийски. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Митев

Владимир Митев за ситуацията в Близкия изток

Владимир Митев е репортер в Румънска редакция на радио "България". Говори свободно румънски език. Отделно от това е завършил "Иранистика" в СУ "Св. Климент Охридски" и създател също на блога "Персийският мост на приятелството". Участник в много и различни международни проекти. Блогът "Персийският мост на приятелството" набра доста популярност по..

публикувано на 28.07.25 в 15:25

Глобалното затопляне и предизвикателствата пред планинския туризъм: съветите на Момчил Цветанов

Юлските горещини в последните години ни карат все по-често да си задаваме въпроса: какво всъщност означава глобалното затопляне за ежедневието ни? За повечето от нас това вече не е абстрактно понятие от научни доклади, а реален фактор, който влияе дори на плановете ни за почивка. Ако морето вече не изглежда като идеалното място за отдих, защото..

обновено на 28.07.25 в 11:42

Акселераторът SCION подкрепя природо-базираните и чисти технологии

В последното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" представяме една нова и много обещаваща инициатива – акселератора SCION, който цели да подкрепи стартиращи компании и академични екипи с идеи за природо-базирани и чисти технологии. Гост в студиото на "Нашият ден" е Константина Войнова – кофаундър и партньор в SCION..

публикувано на 28.07.25 в 10:10
Доц. Владислав Миланов и д-р Антоанета Начева

Езикът на политиците е неразбираем, зад него не откриваме човека

Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов :  "Чистото и задълбочено политическо..

публикувано на 28.07.25 в 08:55
Георги Трайков пред очакващите реставрация мебели

Теория и практика на реставрирането

Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..

публикувано на 27.07.25 в 10:05