Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Главен герой: акад. Пламен Карталов

Пламен Карталов
Снимка: БГНЕС

Софийската опера не само първа в света се осмели да отвори врати, но в момента изнася представления на цели 6 сцени, три от които на открито. В дните на изолация операта подари своите спектакли онлайн, където над 500 хиляди зрители са гледали различни продукции на Операта.

В момента Софийската опера и балет съумява да бъде на три открити сцени: в парка на Военната академия приобщава най-малките, детската публика, към красотата на оперното изкуство.

Спектакли се играят на римския площад в киноцентъра в Бояна. Там публиката може да види „Риголето“, „Тоска“, „Атила“, „Норма“, „Дон Карлос“ и „Кармен“.

А в рамките на фестивала "Мyзи на водата" в Панчаревското езеро ще се представят обичани спектакли на Операта като "Mamma Mia!", "Рейнско злато", "Зобра гъркът" "Кармина Бурана" и "Лебедово езеро".

Двигателят зад всички тези креативни решения операта да намира пътя си до публиката и да приобщава нови почитатели е акад. Пламен Карталов.

Със заслужена гордост той заявава, че по отношение на оперното изкуство Софийска опера и балет е на световно равнище и не просто не изостава от тенденциите, а чертае нови посоки за развитие и начини за приобщаване на публики с артистичности и талант.

Чуйте акад. Пламен Карталов - гост на рубриката "Главен герой" на "Нашият ден".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 31 юли 2024 г.

1 юли Изпълнения на Алина Ибрахимова (цигулка) и Седрик Тибергиан (пиано). 3.00 часа – Хавергал Брайън (1876-1972), "Легенда". 3.08 часа – Еужен Изаи (1858-1931), Елегична поема за цигулка и пиано, оп. 12. 3.23 часа – Цезар Франк (1822-1890), Соната за цигулка в Ла мажор. 3.53 часа – Лили Буланже (1893-1918), Ноктюрно. 3.56 часа – Цезар Франк..

публикувано на 30.06.24 в 10:40

Британският критик Грегор Таси – впечатлен от солистите, хора и оркестъра на Софийската опера

Днешното издание на "Неделния следобед" е посветено изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър..

публикувано на 30.06.24 в 08:05

Студии върху историята и настоящето на фестивала "Софийски музикални седмици"

Излезе  една дългоочаквана книга – " Студии върху историята и настоящето на фестивала  "Софийски музикални седмици"  от Диана Данова-Дамянова. Това е първото по-мащабно и целенасочено изследване на Международния фестивал "Софийски музикални седмици".  Под формата на четири студии се проследява неговата 55-годишна история от създаването му през..

публикувано на 29.06.24 в 11:30
Магдалена Кожена, Саймън Ратъл, Андрю Стейпълс и Симфоничния оркестър на Баварското радио

"Идоменей" на Моцарт от Мюнхен

"Имам неописуемо желание отново да напиша опера." Мечтата на Моцарт, изразена през 1777 г., най-накрая е изпълнена през есента на 1780 г., когато той получава поръчка от Мюнхен да напише голяма опера серия за предстоящия карнавален сезон. Превъзходството на Мюнхенския оркестър и темата, включваща конфликта между божествения закон и човешката страст,..

публикувано на 29.06.24 в 08:05

"Надпяване" – фолклорната класация на програма "Христо Ботев", юли 2024

В класацията "Надпяване" всеки месец ще ви бъде представяна различна музика. Екипът на предаването се старае да бъде на вълните на новите фолклорни жанрове, но и да не забравя традиционното звучене на любимата ни народна музика. В ефира на програма "Христо Ботев" ще чуете да се съревновават не само прекрасни певци, но и виртуозни инструменталисти. Освен..

обновено на 28.06.24 в 11:59