Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музикантът Васил Гюров за протестите:

Когато битката е за бъдещето на България, няма значение с кого си на барикадите

Васил Гюров
Снимка: БГНЕС

На протестите в цялата страна, на които вече две седмици се иска оставката на правителството и на главния прокурор, присъстват и хора на изкуството. Един от тях е Васил Гюров – основател на групата „Кале“ през 80-те години на 20 век, басист и фронтмен на култовите „Ревю“, които се събраха през 2001 г. след дългогодишна пауза. Музикантът от години отстоява гражданската си позиция по различни обществени проблеми, в авангарда е на повечето екологични протести като част от зеленото движение у нас, отстояващо каузата за чисти въздух и природа, както и срещу незаконните строежи в планините и по Черноморието ни.

В тринадесетата вечер на протестите Васил Гюров говори в „Аларма“ за целите на протестиращите, за лисата на плурализъм на мненията в някои медии и за перспективите пред България.

Според Васил Гюров умишлено се лансира заблудата, че няма алтернатива извън партиите в сегашния парламент и че няма личности, които да заместят сегашните политици. 

Той казва още:

„Когато битката е за бъдещето на България, няма значение с кого си рамо до рамо на фронта или на барикадите.

Бих водил войната съвместно със симпатизанти на БСП, ГЕРБ и даже на ДПС, ако каузата си заслужава.

С изопачаването на истинските причини за протеста, някой отново иска да ни противопостави един на друг и да пренасочи огромната енергия от недоволство.“




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Практика и философия на възстановяването

Регенеративното или възстановителното земеделие набира все повече популярност днес, ако изобщо е подходящо да използваме термина популярност за толкова решаващи процеси като запазването и оздравяването на почвата. Тя, почвата, е на най-важното място в производството на храната, която човечеството консумира, и колкото по-бързо разберем това,..

публикувано на 03.07.24 в 17:40

Безплатни консултации в кабинета по репродуктивно здраве на "Майчин дом"

В това издание на Lege Artis говорим за репродуктивното здраве. Доц. д-р Мария Юнакова , акушер-гинеколог и специалист по репродуктивна медицина с над 20-годишна практика, запознава слушателите на предаването с кабинета за репродуктивно здраве на СБАЛАГ "Майчин дом", който отвори врати за безплатни консултации на пациенти с репродуктивни..

публикувано на 03.07.24 в 13:27

Нов дом, нов живот: Трудностите при адаптацията в България

Разговорът е посветен на хората, които решават да променят света си и напълно да променят живота си, премествайки се в друга страна или в рамките на собствената държава. Разглеждаме всички аспекти, които едно преместване изисква – от битови, административни до социални предизвикателства. Гости на рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" са Ивета Иванова..

обновено на 03.07.24 в 12:34

Физическата активност и дигиталното ежедневие

Близо 1,8 млрд. възрастни по цял свят са изложени на риск от заболявания като рак, сърдечни и мозъчни удари, деменция и диабет поради недостатъчна физическа активност. Според проучване на Световната здравна организация (СЗО) липсата на физическа активност в глобален мащаб се е увеличила с 5% между 2010 и 2022 г. На живо от конференцията в..

публикувано на 03.07.24 в 12:05

Протестът на аптеките днес: Защо фармацевтите недоволстват?

Протест в цялата страна на собственици на аптеки  поради предложените промени за начина на отпускане на лекарства по НЗОК, с което се намаляват плащанията за изпълнение на такива рецепти. Фармацевтите не са съгласни промяната да се осъществи без финансова обосновка. Аптеката трябва да осигури голямо количество лекарствени продукти, върху които няма..

публикувано на 03.07.24 в 11:50