На протестите в цялата страна, на които вече две седмици се иска оставката на правителството и на главния прокурор, присъстват и хора на изкуството. Един от тях е Васил Гюров – основател на групата „Кале“ през 80-те години на 20 век, басист и фронтмен на култовите „Ревю“, които се събраха през 2001 г. след дългогодишна пауза. Музикантът от години отстоява гражданската си позиция по различни обществени проблеми, в авангарда е на повечето екологични протести като част от зеленото движение у нас, отстояващо каузата за чисти въздух и природа, както и срещу незаконните строежи в планините и по Черноморието ни.
В тринадесетата вечер на протестите Васил Гюров говори в „Аларма“ за целите на протестиращите, за лисата на плурализъм на мненията в някои медии и за перспективите пред България.
Според Васил Гюров умишлено се лансира заблудата, че няма алтернатива извън партиите в сегашния парламент и че няма личности, които да заместят сегашните политици.
Той казва още:
„Когато битката е за бъдещето на България, няма значение с кого си рамо до рамо на фронта или на барикадите.
Бих водил войната съвместно със симпатизанти на БСП, ГЕРБ и даже на ДПС, ако каузата си заслужава.
С изопачаването на истинските причини за протеста, някой отново иска да ни противопостави един на друг и да пренасочи огромната енергия от недоволство.“
"В началото на реформата беше заложено здравната вноска да расте през определен период от време до достигане на над 12%. През годините това нещо се забрави, но ние го помним и ще го напомняме." С тези думи д-р Николай Брънзалов, председател на Българския лекарски съюз (БЛС), напомни преди дни в ефира на БНР за един от първоначалните ангажименти в..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. На..
128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишнина. В седмицата на училищния юбилеен концерт в "Нашият ден" гостува Юлиян Плачков, директор на 128 СУ "Алберт Айнщайн" от 2011 година насам, учител по история, но човек, улавящ пулса на съвременността. Екипът на училището се придържа към максимата на Айнщайн, която гласи: "Животът е..
В ефира на предаването Lege Artis Петър Галев от платформата CredoWeb коментира актуалните проблеми и нужди на българската здравна система. Основният фокус бе върху необходимостта от адекватно финансиране на здравеопазването и структурни промени, които да осигурят устойчивост и по-високо качество на услугите. От Българския лекарски съюз настояват..
За Българското училище "Иван Станчов" към Посолството на Република България в Лондон в "Нашият ден" разказва журналистът от екипа на предаването Нина Цанева. Цанева споделя впечатленията си от посещението си в столицата на Обединеното кралство по покана на Лектората по български език към Департамента по славянски и източноевропейски езици в..
Отбелязваме 60-годишнината от рождението на този голям български музикант и поет, белязал с творчеството си времето на прехода. Защо неговите послания..
На 21 май в Художествената галерия Колекция "Дарение Светлин Русев" в Плевен ще се състои камерен концерт на трио в състав: Татяна Майони (пиано), Евгени..
Чл.-кор. проф. Атанас Семов гостува в "Нашият ден", за да представи новоизлязлата си книга "Конституцията и Европейският съюз", както и да коментира..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg