Тече третото издание на Sofia Art Week под името Swan Song или Лебедова песен. Фестивалът е по идея на Войн де Войн и Лизет Смит –събитие с нулев бюджет, организирано в бурни времена, призоваващо за незабавни действия и незабавно изказване, нещо по-близо до протеста, отколкото до съзерцанието, по-близо до културата на улицата, отколкото до културното представителство.
Български и чуждестранни артисти и нехудожници коментират на различни публични места в София (включително сграда на министерство, фоайе на болница и знаков монумент) актуалните събития в България, Сърбия, Полша и Беларус, говорят и за протести на други места по света – срещу държавното насилие, корупцията, белите привилегии, сексизма и хомофобията, както и в подкрепа на човешките права, равенството, безопасността и оцеляването.
Sofia Art Week предлага отворена платформа за една седмица, съживявайки кътове за говорители за лична политика. Гласът е дискриминиран, когато не се чува. SAW Swan Song поставя въпросите: Какъв е новият глас на протеста; Къде са радикалните гласове; Къде е нашата политическа памет; Какво означава да се замесиш и други.
Swan Song представя полифония от различни гласове, които се ангажират с феминизма, поезията, личната политика, историята, родословието, духовността, ритуала, съпричастността, съжителството, грижите и радикалната солидарност. Те излизат извън зоните на комфорт и влизат в разнообразни градски пространства.
На 22 септември в един от култовите в близкото минало интернет клубове в центъра на столицата беше открита изложбата „Временна матрица“, която представя работите на 14 съвременни артисти.
Там прозорците или липсват, или са затъмнени като убежище на времето, „където всичко е празно като матрица на отсъствието“ – по думите на Христо Калоянов, чийто кураторски дебют е тази изложба.
„След повече от десетилетие на заключени врати пространствата са отново достъпни. Във вътрешността им сега се осъществява прекъсване, но вече с актуалното настояще и присъщите му социални, културни и политически линии на напрежение.
Акциите, които насищат временното пространство, интензивно противостоят на кризата, обхванала публичното пространство, неговите улици и площади, и отправят своя коментар. По своеобразен начин Матрицата има потенциал да дезориентира встъпилия в нея. При преминаването отвъд територията ѝ остава съмнението дали вече сме извън временната матрица, или тепърва добиваме представа за нея.“ – казва още Христо Калоянов.
Изложбата „Временна матрица“ можете да разгледате на ул. "Бистрица" 2 до 25 септември, а подробна програма на всички събития от Sofia Art Week: Swan Song можете да видите тук.
Sofia Art Week: Swan Song продължава до 26 септември в София. Повече подробности – на страницата на Sofia Art Week: Swan Song във ФБ.
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg