Тече третото издание на Sofia Art Week под името Swan Song или Лебедова песен. Фестивалът е по идея на Войн де Войн и Лизет Смит –събитие с нулев бюджет, организирано в бурни времена, призоваващо за незабавни действия и незабавно изказване, нещо по-близо до протеста, отколкото до съзерцанието, по-близо до културата на улицата, отколкото до културното представителство.
Български и чуждестранни артисти и нехудожници коментират на различни публични места в София (включително сграда на министерство, фоайе на болница и знаков монумент) актуалните събития в България, Сърбия, Полша и Беларус, говорят и за протести на други места по света – срещу държавното насилие, корупцията, белите привилегии, сексизма и хомофобията, както и в подкрепа на човешките права, равенството, безопасността и оцеляването.
Sofia Art Week предлага отворена платформа за една седмица, съживявайки кътове за говорители за лична политика. Гласът е дискриминиран, когато не се чува. SAW Swan Song поставя въпросите: Какъв е новият глас на протеста; Къде са радикалните гласове; Къде е нашата политическа памет; Какво означава да се замесиш и други.
Swan Song представя полифония от различни гласове, които се ангажират с феминизма, поезията, личната политика, историята, родословието, духовността, ритуала, съпричастността, съжителството, грижите и радикалната солидарност. Те излизат извън зоните на комфорт и влизат в разнообразни градски пространства.
На 22 септември в един от култовите в близкото минало интернет клубове в центъра на столицата беше открита изложбата „Временна матрица“, която представя работите на 14 съвременни артисти.
Там прозорците или липсват, или са затъмнени като убежище на времето, „където всичко е празно като матрица на отсъствието“ – по думите на Христо Калоянов, чийто кураторски дебют е тази изложба.
„След повече от десетилетие на заключени врати пространствата са отново достъпни. Във вътрешността им сега се осъществява прекъсване, но вече с актуалното настояще и присъщите му социални, културни и политически линии на напрежение.
Акциите, които насищат временното пространство, интензивно противостоят на кризата, обхванала публичното пространство, неговите улици и площади, и отправят своя коментар. По своеобразен начин Матрицата има потенциал да дезориентира встъпилия в нея. При преминаването отвъд територията ѝ остава съмнението дали вече сме извън временната матрица, или тепърва добиваме представа за нея.“ – казва още Христо Калоянов.
Изложбата „Временна матрица“ можете да разгледате на ул. "Бистрица" 2 до 25 септември, а подробна програма на всички събития от Sofia Art Week: Swan Song можете да видите тук.
Sofia Art Week: Swan Song продължава до 26 септември в София. Повече подробности – на страницата на Sofia Art Week: Swan Song във ФБ.
Обиколката ни завършва в морската столица, където Държавна опера Варна представя най-новия си проект – "Оперни тайни". Инициативата стартира утре, 22 февруари, и е разработена за срок от една година . Проектът е насочен към най-младата публика на възраст от 6 до 14 години . Операта ще отвори вратите си за малките зрители, като ги поведе зад..
Пловдивската опера отправя необичайна покана към жителите на града – "Дари стария си велосипед, за да стане част от сценографията на мюзикъла "Коса"!". Идеята идва от постановъчния екип на премиерния спектакъл – режисьорът Веселка Кунчева и сценографът Мариета Голомехова. Двете творци работят върху визия, която да улови духа на свободата и..
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на събитието е "За корените на европейската цивилизация. Стара Загора – град на 8000 години". Участниците ще имат възможност да се докоснат до дълбините на миналото и да разберат повече за..
В Литературния клуб на Столична библиотека в поредицата "Разказвач на месеца" на 24 февруари 2025 г. от 18:30 ч. ще гостува Яница Радева. Водеща на вечерта ще бъде гл. ас. д-р Кристина Йорданова от Софийския университет "Св. Климент Охридски". Двете ще разговарят с публиката за белетристичното творчество на писателката. Впрочем тя пише проза, но и..
Пламен Антов е писател, пътешественик, литературен теоретик и историк, който следи отблизо процесите в съвременната българска литература. Като писател, той работи в различни жанрове – проза, поезия, пътеписи. Новият му сборник с разкази се нарича "Нагоре по реката назад " . В рецензията си за книгата Антония Апостолова я определя така:..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес...
Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg