В деня на Европейския ден на птиците гост в предаването „Европейски паралели“ е Асен Игнатов – асистент в Националния природонаучен музей към Българската академия на науките. Неговите интереси са в много посоки, но вниманието му е насочено предимно към света на птиците – техния начин на живот, ролята им в екосистемата на природата.. Той е художник и фотограф, член на Българското дружество за защита на птиците. Участва в няколко проекта, във фокуса на които е миграцията на птиците по черноморското крайбрежие, както и много други теми.
До днес са извършени много наблюдения върху живота на птиците и все повече опознаваме птичия свят. Непрекъснато се извършват и проучвания и се намират интересни факти за тяхната поява и присъствие в животинското многообразие на земята. Археоптериксът се счита за най-древен представител на птиците, живял преди около 150 милиона години. С челюсти с остри зъби, вместо човка и дълга опашка, с размерите на врана. Днес много видове птици са опитомени. Други все още се радват на свободата си и успяват да прелитат всяка година огромни разстояния, по време на своята миграция. Миграцията помага на птиците да търсят и намират оптимални условия за своето съществуване – подходящ климат, източници на храна, сигурност при отглеждането на потомството.
От хилядолетия човекът се впечатлява от птиците – от тяхното красиво оперение, мелодични гласове, от особеностите на начина им на живот… Техният образ присъства във всички митологични системи. Те са и божества и герои в различни легенди, предвестници на съдбата.
Разговор с Асен Игнатов за някои негови наблюдения и интересни срещи с птици, както и за инициативи от новия сезон на Националния природонаучен музей към Българската академия на науките.
Неотдавна по инициатива на посолството на Израел в България се проведе събитие, което постави акцента върху иновациите и технологиите в управлението на водните ресурси. Темата за управлението на водните ресурси е болезнено актуална за България. В момента има региони от страната, които са в режим на водата. На свой ред Израел е световен лидер..
Историята на българската астрономия, част от световното астрономично познание, е обект на настоящето предаване. Говорим за първия телескоп, използван от българин – Петър Берон с прословутата му "зрителна тръба" станала символ на стремежа на сънародниците ни към изучаване на космоса, и оказала се и върху днешната банкнота от 10 лева. Припомняме си как..
"Чрез различните теми и интересни събеседници идеята ми бе предаването "Следобед за любопитните" да предизвика слушателския интерес към науката, споделя в предаването журналистът и директор на програма "Христо Ботев" Кин Стоянов. "Следобедът е едно особено състояние на денонощието, където човек дори да е малко по-поспалив и по-късно да се..
При този поздрав дали визираме телесното или духовното здраве? – попитахме психиатъра д-р Фани Цуракова. Без колебание тя отговори, че това са два компонента на един и същ феномен – човешкото здраве. В първото издание "За здравето" през настоящата година заедно направихме кратък анализ на стойностните и разочароващи факти в здравеопазването. И не..
"За мен той е много специален християнски празник. Празник, който от малък играе важна роля в живота ми. И него, и рождения си ден посвещавам на приятелите си и хората, които обичам. Това, че имам предаване на този ден, го прави още по-върнуващ" – това сподели в "Познати и непознати" Йордан Георгиев – поет, писател колега-журналист и едно от..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
В рубриката "Епизоди от живота" разказваме истории, които ни напомнят за силата на човешкия дух и самоотвержената обич. Днес ще ви представим разказа на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg