В деня на Европейския ден на птиците гост в предаването „Европейски паралели“ е Асен Игнатов – асистент в Националния природонаучен музей към Българската академия на науките. Неговите интереси са в много посоки, но вниманието му е насочено предимно към света на птиците – техния начин на живот, ролята им в екосистемата на природата.. Той е художник и фотограф, член на Българското дружество за защита на птиците. Участва в няколко проекта, във фокуса на които е миграцията на птиците по черноморското крайбрежие, както и много други теми.
До днес са извършени много наблюдения върху живота на птиците и все повече опознаваме птичия свят. Непрекъснато се извършват и проучвания и се намират интересни факти за тяхната поява и присъствие в животинското многообразие на земята. Археоптериксът се счита за най-древен представител на птиците, живял преди около 150 милиона години. С челюсти с остри зъби, вместо човка и дълга опашка, с размерите на врана. Днес много видове птици са опитомени. Други все още се радват на свободата си и успяват да прелитат всяка година огромни разстояния, по време на своята миграция. Миграцията помага на птиците да търсят и намират оптимални условия за своето съществуване – подходящ климат, източници на храна, сигурност при отглеждането на потомството.
От хилядолетия човекът се впечатлява от птиците – от тяхното красиво оперение, мелодични гласове, от особеностите на начина им на живот… Техният образ присъства във всички митологични системи. Те са и божества и герои в различни легенди, предвестници на съдбата.
Разговор с Асен Игнатов за някои негови наблюдения и интересни срещи с птици, както и за инициативи от новия сезон на Националния природонаучен музей към Българската академия на науките.
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..
Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията, която наричаме и "мустакатия ноември", но и заглавието на един изключително показателен "мъжкарски" филм. Защото отговорността на по-силния пол винаги е била не само в полза на собственото здраве, но..
Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми с..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg