Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нощта на литературата обещава интересни минути с непознати автори

Снимка: @noshtnaliteraturata

Наближава 9-ото издание на Нощта на литературата. Тази година то ще се проведе на 7-и октомври, а главен организатор е Чешкият център в София в партньорство с Националните институти за култура на Европейския съюз на EUNIC – европейската мрежа от организации, ангажирани в културни отношения. Участват и Представителството на Европейската комисия в България и фондация „Детски книги“. Нощта на литературата 2020 в София е част от Културния календар на събитията на Столичната община.

Преводачи, актьори и други интересни личности ще четат откъси от произведения на европейски автори в т.нар. „читателски гнезда“ в София и в Бургас, Варна, Велико Търново, Враца, Добрич, Ловеч, Монтана, Перник, Пловдив, Русе, Силистра, Стара Загора, Шумен.

Партньори по градовете извън София са общините в сътрудничество с местните библиотеки, читалища, младежки културни организации и др.

Нощта на литературата ще се проведе присъствено и ще допринесе за културното  разнообразие, ще ни запознае по забавен и достъпен начин с европейската литература и ще обогати познанията ни за нея, чрез самите четения на живо, така и с техни видеоматериали в електронни канали и платформи. За ентусиастите, присъствали на четенията, ще има и заключителна томбола онлайн.

Още подробности чуйте от интервюто с Димана Иванова, координатор литературни и образователни проекти в Чешкия център в София.


В „Артефир“ по повод „Нощта на литературата“ гостуваха Дагмар Остранска, директор на Чешкия център в София и Валентина Стоева, председател на фондация „Детски книги“ преди началото на деветото издание в България.

„В Чехия събитието е много популярно и мащабно. Започнало само в Прага, сега се чете в 60 града.“ – разказа Дагмар Остранска. Смята, че успеха се дължи на два фактора: чете не се на необичайни места за четене и участват популярни личности.


Местата са много и е хубаво всеки да се разгледа на сайта на „Нощта на литературата“ – къде се чете, какво се чете и кога се чете и да си направи мислен маршрут. Нощта започва в 18 часа и в 19-те локации се чете един и същи откъс от съвременна европейска литература на всеки 30 минути. В София има обособен тийн-маршрут, който е отбелязан на Гугъл картата и на брошурата. 8 от книгите са подходящи не само за възрастни – и децата и младежите ще могат да усетят очарованието, което поне за мен само „Нощта на литературата“ може да постигне“ – сподели Валентина Стоева.



Информация за Нощта на литературата по градове


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Шумналиев

"Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време

Писателят и журналист Димитър Шумналиев гостува в "Артефир" със своята "Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време. Ежедневните спектакли, политически, икономически, обществени, са прекрасна лаборатория за един писател, смята Шумналиев. "Надарени сме от историята и от Бога да бъдем наистина заредени с творческа енергия и..

публикувано на 26.01.25 в 09:00
Любомир Канов

Любомир Канов в късния следобед

Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има такива хора – не е ясно дали се наричат писатели, прави уговорка той още във въвеждащия текст и продължава, но изглежда, че те не могат да не кажат думата си в края на своя следобед, преди да се е..

публикувано на 26.01.25 в 08:25
Изложба „Acqua alta“ – първи етаж

България и Венецианското биенале

Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..

публикувано на 25.01.25 в 12:45

Думите и войната

"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..

обновено на 25.01.25 в 09:25

Възстановиха "Лазарица" в режисьорския прочит на Крикор Азарян

Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..

публикувано на 25.01.25 в 09:10