Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Чешкият център представя женски персонажи от историята на Чехия, Словакия и България

Три проекта, свързани с една тема – вълнуващи и противоречиви, почитани и мразени женски персонажи, белязали историята на Чехия, Словакия и България и дали възможност на жените да решават собствената си съдба.
Чешкият център в София представя: "Чешките героини", "Първите жени" и "Аз съм българка", свързани с женски персонажи от историята на Чехия, Словакия и България. 

"Чешките героини. Забележителните жени в чешката история и съвремието" – Илюстрирана мозайка с историите на забележителни чешки жени – владетелки, политици, художнички, изследователки, спортистки, които са оставили важни следи в историята и настоящето не само на Чехия, но и в международен контекст. Проектът е вдъхновен от отбелязването на 100 години от узаконяването на правото на гласуване на жените в Чехословакия през 1920 г. и от 200-годишнина от рождението на писателката Божена Немцова. Показва ни портретите на 50 забележителни жени, представени през погледана на съвременната млада вълна илюстратори, студенти от Факултета по дизайн и изкуства „Ладислав Сутнар” в Западночешкия университет в Пилзен, ръководени от тяхната менторка и преподавателка Рената Фучикова. Авторки на придружаващите текстове са историчката Ленка Кржижова и писателката Катержина Тучкова. Проектът е продължение на едноименната публикация, която се очаква да излезе през есента на 2020 година.

"Първите жени" представя житейски истории на известни словачки, които в историята като първи се реализират в различни области на обществения живот. Изтъкват се успехите на жените, отразяват се важни въпроси, свързани с равенството между половете и ролята на жената в нашата история. В същото време се отразява приносът на представените личности за развитието на науката, културата и националната идентичност. Проектът е представен на уебплатформата www.prvezeny.sk. Концепцията е създадена в сътрудничество с гражданското сдружение CHARAKTER - Film Development Association, с автори и режисьори на документални филми и други експерти.

"Аз съм българка" – Изложбата представя 15 произведения, голяма част от които създадени, за да бъдат включени в изданието "Аз съм българка: 40 истории, 40 портрета от Петя Александрова" (Сиела, 2019). В експозицията портретите се отделят от своя литературен контекст и заживяват самостоятелно, в качеството си на визуални разкази. Авторките им си поставят задачата да приближат към нас пленителните и спорни, вълнуващи и удивителни, почитани и мразени женски персонажи, белязали историята на страната ни и предпоставили правото ни да определяме и създаваме днес своето утре. Художничките, включили се в проекта, творят практически във всички области на визуалните изкуства – живопис, графика, скулптура, илюстрация, дизайн, керамика, съвременно изкуство. Те създават разнолика и интригуваща хронология с героините, които съпоставят или противопоставят на самите себе си. Селекцията, представена в Чешкия център, включва работи на Текла Алексиева, Анжела Минкова, Гергана Дзингарова, Елица Димитрова, Росица Ралева, Милена Вълнарова, Дора Иванова, Елена Панайотова, Капка Кънева, Светлана Мирчева, Моника Попова, Вяра Бояджиева, Михаела Караджова, Миглена Папазова и Ася Колева.

Откриване на изложбата на 14 октомври в 18 часа в галерията на Чешкия център в София.

Събитието е част от програмата по случай 100-годишнината от дипломатическото сътрудничество между България, Чехия и Словакия.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Зодиакът" на Димитър Рашков в галерия "Българи"

Можем да наречем тази изложба и юбилейна за навършилия през 2024 г. 70 години Димитър Рашков. Основният и непоказван досега цикъл в нея е именно "Зодиакът", който е продължение на темите, занимаващи скулптора през целият му път. Сред тях са: Трифон Зарезан (Опиянението на боговете); Еротикон (Изящните дебелани); Адам и Ева след изгонването от Рая;..

публикувано на 19.02.25 в 17:05
Илюстративна снимка

В Париж започва най-големият панаир за съвременно изкуство

2000 художници, фотографи, архитекти, скулптори и гравьори от цял свят ще представят най-новите си произведения. Събитието се провежда под стъкления купол на "Гран Пале" във френската столица. Панаирът за съвременно изкуство "Арт Капитал" се открива с грандиозно шоу и дефиле на бижутери, които представят най-новата си продукция. В рамките на трите..

обновено на 19.02.25 в 16:23

Варна ще има театрален фестивал и през есента

Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна обяви създаването на нов театрален фестивал в морската столица. Първото издание на Черноморския театрален фестивал ще се проведе от 24 до 28 септември 2025 година. Идеята на организаторите е да предложат в ранната есен едно голямо културно събитие на варненци и на гостите на града и така да се удължи..

публикувано на 19.02.25 в 15:58
Къща на Георги Савов

Факти и родови истории в "Сградите разказват"

Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които създават епизодите, разкриват събития и истории, свързани с построяването, архитектите и обитателите на ценните сгради в Стара София. "Идеята за поредицата се роди на базата на две беседи, които..

публикувано на 19.02.25 в 12:10

Софийска премиера за "Не се обличай за вечеря" или любовен триъгълник по две

Представлението "Не се обличай за вечеря" по пиесата на Марк Каполети "Пижама за шестима" е първият опит на режисьорката Максима Боева за ситком. Заедно със сценографа на представлението Киряна Аврониева те се впускат още повече в експеримент със сценичното пространство, като бягат от класическия модел на жанра, който е белязан от "диван по..

публикувано на 19.02.25 в 11:04