От 14 октомври 2020 г. литературният клуб на Столичната библиотека подновява своите месечни инициативи в поредицата "Поет на месеца".
Първата среща е с Яна Букова. Предвидено за март, събитието се отложи поради карантината, а сега ще се проведе на открито пред библиотеката (на пл. "Славейков" 4). При лошо време – в Американския център на библиотеката.
Яна Букова от 1994 г. живее в Гърция. По думите на организаторите от Столичната библиотека тя би могла да бъде представена със същия успех и в някоя от другите поредици на клуба – "Разказвач на месеца" или "Преводач на месеца". Този път фокусът е върху поетическото ѝ амплоа. За нея ще говори Марин Бодаков.
Букова е поетеса, писателка и преводачка. Родена е в София през 1968 г. и е завършила класическа филология в СУ. Автор е на книги в различни жанрове: стихосбирките "Дворците на Диоклециан" (1995), "Лодка в окото" (2000) и "Минималната градина" (2006, Атина), сборника с разкази "К като всичко" (2006, 2018), романа "Пътуване по посока на сянката" (2009 и второ преработено издание – 2014), сборника приказки за възрастни "Четири приказки без връщане" (2016). Най-новата ѝ книга, стихосбирката "Записки на жената призрак", излиза през 2018 г., а след това и гръцки език в Атина под заглавието Drapetomania.
В Атина Букова е редактор в списание за поезия и визуални изкуства. Пише критика и теоретични текстове върху проблеми и аспекти на съвременната поетика. Има издадени над десет книги съвременна гръцка поезия в неин превод, както и запазените фрагменти на Сафо (за първи на български език), пълното творчество на Гай Валерий Катул и "Питийски оди" от Пиндар.
Стихотворения и проза от Яна Букова са преведени на дванадесет езика, между които английски, френски, немски, испански и арабски, и включени в множество антологии.
Днес (14 ноември) в поредицата "Поет на месеца" в Литературния клуб на библиотеката почитателите на поезията ще се срещнат с необикновеното творчество на Екатерина Григорова . Тя е автор на четири стихосбирки, които заявиха силния ѝ глас в съвременната българска литература – "Фарадеев кафез", "Дъска по мокрия пясък", "Празна зора", "Отвисоко в..
"Спомняме ли си коя е Анна Хен-Йосифова? Какви са нейните заслуги за българското изкуство от началото на ХХ век? Какъв е пътят на жените художнички от нейното време към изкуството? Как една германска художничка се социализира в чужда среда, оставайки вярна на своето призвание? Какво се случва с колекцията на наследниците, опазили творбите ѝ почти 100..
На 14 ноември е премиерата на "Котка върху горещ ламаринен покрив" от Тенеси Уилямс на Театър "София". Спектакъла се играе на сцената на Театър "Сълза и смях". Постановката е на Стайко Мурджев, Сценографията на Никола Налбантов, а музиката е дело на Петър Дундаков. Пиесата "Котка върху горещ ламаринен покрив" е съставена от три части –..
По покана на Гьоте-институт екип от двама съвременни артисти – Красимира Буцева и Мартин Атанасов и социоложката д-р Марина Лякова започват в началото на тази година изследване на нагласите и преживяванията на българите живеещи в Германия. По време на теренното си проучване това лято тримата събират устни истории и документират публични и частни..
"Нещо като Венецианско биенале в Казанлък" – така определи представянето на проекта "Глад" директорът на Градската художествената галерия Пламен Петров. И има много сериозни основания за това. Проектът е разгърнат в над 20 места из града – музеи, заведения, магазини, публични пространства. Сред участниците в него са международно известни..
Хората в община Сливница търсят начини да върнат автобусното обслужване до населените си места. В "Нашият ден" чуваме разказа на жителка на с...
Като специален гост на Втората международна конференция Сино-Балканика "Културният диалог Китай-Балкани" в България пристигна д-р Ю Тие , световно..
Премиерният спектакъл "Празен град" очаква първата си среща с публиката в независимото пространство за култура Yalta Art Room в София. Постановката е на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg