„Чешките героини, Първите жени, Аз съм българка“ са три проекта, обединени в изложба, която показва значими жени от историята на Чехия, Словакия и България.
Експозицията отбелязва 100-годишнината от дипломатическите отношения между България и Чехословакия и 100-годишнината от овластяването на жените в Чехословакия. Тя се организира от Чешкия център, Посолството на Чешката република, Посолството на Словакия и Издателство "Сиела".
Първият проект „Чешките героини“ представя 15 от общо 50 портрета на забележителни жени от чешката история и съвремието, които са оставили важни следи в историята и настоящето не само на Чехия.
Сред тях са портретите на княгиня Людмила, Мадлин Олбрайт, Мартина Навратилова, режисьора Вера Хикилова, олимпийската шампионка Дана Запаткова, писателката Божена Немцова, чиято 200-годишнина от рождението се отбелязва тази година.
Портретите са рисувани от студенти от Факултета по дизайн и изкуства „Ладислав Сутнар” в Западночешкия университет в Пилзен.
Придружаващите текстове към портретите са на историчката Ленка Кржижова и писателката Катержина Тучкова.
Изложбата на Посолството на Словакия „Първите жени“ показва чрез фотографии историите на 9 словачки, които са известни като първи в различни области – наука, култура, спорт.
Целият проект с всички жени 15 първи жени на Словакия може да се види на уеб платформата www.prvezeny.sk.
Българският проект „Аз съм българка“ представя изданието: „Аз съм българка: 40 истории, 40 портрета“ на Петя Александрова. 15 от портретите са изложени, а останалите се прожектират на монитор.
Сред тях са първата българска околосветска пътешественичка и писателка Анка Ламбрева, учителката и дарител Мария Влайкова, Ванга.
Графичната концепция е на Капка Кънева
Българските творци, осъществили този проект, работят във всички области на визуалните изкуства – живопис, графика, скулптура, илюстрация, дизайн, керамика, съвременно изкуство. Това са: Текла Алексиева, Анжела Минкова, Гергана Дзингарова, Елица Димитрова, Росица Ралева, Милена Вълнарова, Дора Иванова, Елена Панайотова, Капка Кънева, Светлана Мирчева, Моника Попова, Вяра Бояджиева, Михаела Караджова, Миглена Папазова и Ася Колева.
„Даваме специално място в галерията ни на жените от чешката и словашката история и култура, които са познати на българската публика. Тази изложба отбелязва и 100-годишнината от приемането на чехословашката конституция, която прави жените равнопоставени и им дава право да гласуват“ – казва Силвия Дерибеева от Чешкия център в София.
Изложбата „Чешките героини, Първите жени, Аз съм българка“ можете видите до 3 ноември в галерията на Чешкия център в София.
Писателят и журналист Димитър Шумналиев гостува в "Артефир" със своята "Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време. Ежедневните спектакли, политически, икономически, обществени, са прекрасна лаборатория за един писател, смята Шумналиев. "Надарени сме от историята и от Бога да бъдем наистина заредени с творческа енергия и..
Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има такива хора – не е ясно дали се наричат писатели, прави уговорка той още във въвеждащия текст и продължава, но изглежда, че те не могат да не кажат думата си в края на своя следобед, преди да се е..
Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg