Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Камий Тома – гласът на надеждата

Снимка: camillethomas.com

На 15 октомври гост солист на Софийската филхармония беше виолончелистката Камий Тома, която под диригентството на Найден Тодоров изпълни концерта на Роберт Шуман.

Тя пристигна в България заедно с виолончелото си „Старадивариус - Фойерман“ от 1730. Това е едно от най-добрите виолончели в света, както и най-известното. На него са свирили Огюст Франком за когото Шопен е написал своята соната, Емануел Фойерман, Алдо Паризо, Стивън Исерлис. Предоставено ѝ е от музикалната фондация „Нипон“.

Камий Тома
Пътят на Камий Тома тепърва започва. Има вече няколко престижни награди – през 2014 г. тя е избрана за изгряваща звезда във „Виктоар дьо ла мюзик“, на следващата година албумът ѝ „Риминисценции“ печели наградата „Ехо класик“. Тя казва, че сама е избрала инструментът на който да свири.

„Семейството ми е много музикално. Майка ми свири на пиано, сестра ми на цигулка и на четири години поисках и аз да свиря. Слушахме дискове. Първата ми реакция беше към звука на виолончелото и казах, че искам да свиря на този инструмент.“ Спомня си, че краката ѝ не опирали до пода и се налагало да слагат книги, за да стъпи на тях.

Двамата ѝ любими музиканти са били Жаклин Дю Пре и Мстислав Ростропович. „Това са моите два идола и вдъхновители, заради страстта и пламъка, който влагат в изпълненията си, както и всеотдайността в интерпретациите им, сякаш могат да умрат за всяка нота и за мен това е точното търсене на музиканта. Днес вече не слушам други виолончелисти, защото се старая да не се влияя от техните изпълнения“ – споделя Камий.
Как се чувства с оркестъра, с който свири за първи път чуйте в звуковия файл.


В диска, който предаването „Музик мания“ представя в сряда от 17 часа, са записани няколко фрагмента от опери – „Орфей и Евридика“ на Глук, „Любовен еликсир“ на Доницети, „Норма“ на Белини, „Вертер“ на Масне, както и „Везендонк песни“ на Р. Щраус, „Цигански мелодии“ на Дворжак, темата от филма „Списъкът на Шиндлер“ от Дж. Уилямс и„Кол Нидрей“ на Брух. Тези записи са осъществени с филхармонията на Брюксел с диригент Матю Херцог, който е направил и транскрипциите. Както чухте в разговора основна част от диска заема концертът за виолончело на Фазил Сей „Никога не се отказвай“, оп.7. Отделните части са „Никога не се отказвай“, „Терор-Елегия“ и „Песен на надеждата“. Записът е осъществен с Белгийската филхармония под диригентството на Стефан Дьонев.

Камий Тома
По време на изолацията в социалните мрежи станаха много популярни няколко клипа на записани от Камий Тома на покривите на Париж. В звуковия файл ще научите как се е родила идеята.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Квартет Sage с първи сингъл и концерт в София

Група Sage се сформира в Амстердамската консерватория и  обединява четирима млади музиканти, събрали се в забележителния нидерландски град. Тромпетистът Рома Гашо и пианистът Грегоар Кифер са от Франция, басистът Дуорт Фернандеш е от Португалия, а Александър Иванов – барабани е от България. Техният произход, експериментаторски стремеж и дух на..

публикувано на 04.02.25 в 08:00

Басеку Куяте и Ами Сако – автентичен малийски блус в София

"Той е гений и живото доказателство, че блусът идва от Мали" , споделя легендарният американски блусмен Тадж Махал за своя колега и приятел Басеку Куяте . Тя пък – Ами Сако – има един от най-мощните и запомнящи се гласове в цяла Западна Африка. А платформата за традиционна и нова африканска музика "АфроВизия" и концертната серия..

публикувано на 03.02.25 в 19:47

Денят, в който музиката умря

На днешния ден се навършват 66 години от гибелта на рок легендите Бъди Холи, Биг Бопър и Ричи Валенсуела . Самолетът им се разбива в Айова, по време на турне. На мястото на катастрофата и в родните им градове всяка година се организират възпоменателни събития. Този ден е наречен от феновете на рокендрола "Денят, в който музиката умря". Бъди Холи,..

публикувано на 03.02.25 в 14:43

Мартина Табакова: Винаги гледам на живота от положителната страна

Талантливата пианистка е родена в град Бургас в голям музикантски род. От съвсем малка има увлечение към сцената и на петгодишна възраст започват занимания по пиано, балет, танци и изобразително изкуство. След първия ѝ рецитал в пети клас, не закъсняват и наградите от конкурси: Aevea Piano Prize - Италия, Leopod Bellan International Music..

публикувано на 03.02.25 в 07:55

Лоран Пейи със стилна версия на "Перикола" от Офенбах на сцената в Лиеж

По традиция в периода преди Нова година Кралската опера на Валония в Лиеж предлага на публиката заглавия от по-лекия, комичен жанр. През 2024 г. това бе оперетата "Перикола" на Жак Офенбах, реализирана от Лоран Пейи. Френският режисьор е най-изявеният сценичен интерпретатор на творбите на Офенбах днес, достоен наследник на именития от близкото минало..

публикувано на 02.02.25 в 08:05