На 15 октомври гост солист на Софийската филхармония беше виолончелистката Камий Тома, която под диригентството на Найден Тодоров изпълни концерта на Роберт Шуман.
Тя пристигна в България заедно с виолончелото си „Старадивариус - Фойерман“ от 1730. Това е едно от най-добрите виолончели в света, както и най-известното. На него са свирили Огюст Франком за когото Шопен е написал своята соната, Емануел Фойерман, Алдо Паризо, Стивън Исерлис. Предоставено ѝ е от музикалната фондация „Нипон“.
Пътят на Камий Тома тепърва започва. Има вече няколко престижни награди – през 2014 г. тя е избрана за изгряваща звезда във „Виктоар дьо ла мюзик“, на следващата година албумът ѝ „Риминисценции“ печели наградата „Ехо класик“. Тя казва, че сама е избрала инструментът на който да свири.
„Семейството ми е много музикално. Майка ми свири на пиано, сестра ми на цигулка и на четири години поисках и аз да свиря. Слушахме дискове. Първата ми реакция беше към звука на виолончелото и казах, че искам да свиря на този инструмент.“ Спомня си, че краката ѝ не опирали до пода и се налагало да слагат книги, за да стъпи на тях.
Двамата ѝ любими музиканти са били Жаклин Дю Пре и Мстислав Ростропович. „Това са моите два идола и вдъхновители, заради страстта и пламъка, който влагат в изпълненията си, както и всеотдайността в интерпретациите им, сякаш могат да умрат за всяка нота и за мен това е точното търсене на музиканта. Днес вече не слушам други виолончелисти, защото се старая да не се влияя от техните изпълнения“ – споделя Камий.
Как се чувства с оркестъра, с който свири за първи път чуйте в звуковия файл.
В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..
16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..
Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..
Въпреки, че не живее в България, не лишава българската сцена от своята музика. Jullzie е автор на песни, продуцент и певица в поп, джаз и електронен стил, докосващ със своята искреност и актуален звук. Това обаче, не ограничава нейните интереси и стилове в музиката, които са широко скроени. През последните месеци Jullzie привлече вниманието на..
"Ние сме заедно в това. И ще преминем през него. Докато стоим заедно!" , е простото, но силно верую, което музикантите от "Елейн" (Eleine) следват при записите на актуалния си студиен албум We Shall Remain, сътворен от прекрасни разрушителни сили. Шведската дарк симфоник метъл сензация "Елейн" (Eleine) най-сетне пристига у нас за хедлайн..
"Когато вражеските самолети се появят, политиците ще се крият по мазетата, а летците ще поемат своя кръст", казва съвсем съзнателно по повод войната между..
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест..
Пoредният брой на "Литературата, начин на употреба. На фокус – Полша", осъществен със спомоществователството на Полския институте посветен на Олга..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg