Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Суингиращият Томас Квастоф

Снимка: Wikipedia

Обект на внимание в предаването „Музикална мрежа“, са джаз албумите на немския оперен певец, бас-баритон Томас Квастоф.

Почитателите на оперното изкуство и класическата музика знаят неговите постижения на сцената, но и дейността му като настоящ вокален педагог, професор по пеене в Музикалната академия „Ханс Айслер“ в Берлин.

Носител на две награди „Грами“ за най-добро класическо изпълнение през 2000 и 2004 г., награден с Ордена за заслуги на Федерална република Германия през 2005 г. и отличен с музикалната награда „Херберт фон Караян“ през 2009 г., Томас Квастоф обявява публично през 2012 г., че се оттегля от оперната сцена.

Голяма част от записите на класическия му репетроар, датиращи от 1986 г., са издадени от известната немска звукозаписна компания Deutsche Grammophon, която издава и първия му джаз албум, озаглавен The Jazz Album (Watch What Happens) през 2007 г.

В него певецът си сътрудничи със светила от световната джаз музика, измежду които тромпетистът Тил Брьонер – продуцент на албума, аранжорите Нан Шварц и Алън Броудбенд, музикантите Питър Ърскин, Чък Лоуб, Франк Кастение и Немския симфоничен оркестър - Берлин.

През 2018 г. американската звукозаписна компания Okeh издава втория му джаз албум със заглавие Nice 'N' Easy, в който Томас Квастоф музицира под акомпанимента на виртуозния NDR Bigband.

Тук отново работи с имена от предходния албум, но и други като Йорг Ахим Келер, Дитер Илг, Волфганг Хафнер.

Към тези албуми не може да се подходи с предразсъдъци. Те блестят със скромната си претенциозност да бъдат шедьоври.

Джаз стандартите и евъргрийните, на които се е спрял Томас Квастов, са част от The Great American Songbook. Обичани и изпълнявани още от миналия век досега, те са чудесна основа за изява на всеки музикант, който има отношение към джаз стилистиката. Знаем и много примери през годините за поп и рок музиканти, които са издавали албуми с джаз стандарти и са опитвали от сладостта на този нелек за интерпретиране жанр. Най-важната задача обаче се пада на аранжорите и оркестраторите, които пречупват тези песни през своята призма, разгръщат музикалните си познания и таланти и ги превръщат в уникални произведения.

За своите джаз албуми немският оперен певец Томас Квастоф е имал щастието да работи с едни от най-добрите съвременни оркестратори.

Томас Квастоф е роден на 9 ноември 1959 г. в град Хилдесхайм Германия с физическо увреждане, наречено фокомелия. Въпреки недъга си той разчупва оковите на двигателните ограничения чрез силата на духа и волята и намира своето спасение в гласа си и музиката, отвели го до големи успехи.

Слушайте "Музикална мрежа" на 19 ноември, четвъртък от 11 ч.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Станислав Почекански и Аделина Александрова в студиото на програма „Христо Ботев“

Станислав Почекански: Успехите на моите ученици са двигател, който ме кара да вървя напред

"Общуването с младите хора не само ме зарежда, но и ме обогатява – казва Станислав Почекански. Вече девет години той е Председател на Съюза на българските музикални и танцови дейци, но освен това е и великолепен цугтромбонист и преподавател, който заслужено се гордее с постиженията на своите ученици от класа по камерна музика. – Със своя мироглед и..

публикувано на 17.05.24 в 15:45
Гергей Мадараш, гост-диригент

Томас Аунер и Гергей Мадараш в дебют със Симфоничния радиооркестър

Интригуваща и стилно подбрана програма предлага Симфоничният оркестър на Националното радио на 17 май, петък, от 19.00 часа , който ще бъде излъчен в пряко предаване на вълните на програма "Христо Ботев". Концертът в столичната зала "България" под надслов "Симфонични контрасти" под палката на унгарския гост-диригент Гергей Мадараш, който..

публикувано на 17.05.24 в 08:58

"Княз Игор", опера в 4 действия и пролог от Александър Бородин

Либрето: Александър Бородин (по мотиви от руската епическа поема от ХІІ век "Слово за похода на Игор" и материали от исторически летописи) Първо изпълнение: 23 октомври 1890 година, Мариински театър, Санкт-Петербург Първо изпълнение в България: 29 септември 1922 година, София Действащи лица: • Игор Святославич - Северски княз – баритон •..

публикувано на 17.05.24 в 08:50
Бомбино (в средата) с Джакраве Юба Диа (бас) и Кори Уилхелм (барабани) на първото им гостуване в България (ноември, 2023 г.)

Омара "Бомбино" Моктар с два камерни концерта в София

След фурора си на голяма клубна сцена у нас в началото на миналия ноември Бомбино реши да повтори и потрети с два концерта във формат "limited edition"за по 180 човека всеки – на 22 май, сряда , и на следващия ден – 23 май, четвъртък, в зала "Сингълс" на НДК (вход А4). Поканата, както и миналия път, идва от платформата "Афровизия" и..

публикувано на 16.05.24 в 21:36

"Бенджамин Бътън" на сцената на Областния музикален театър Линц

През 1860 година в Балтимор се ражда Бенджамин Бътън, но не като малко, сладко бебе, а като брадясал старец. Съдбата му е предначертана: той ще изживее живота си в обратен ход и от ден на ден ще става… все по-млад. Когато на 50-годишна възраст Бътън се запознава с почти 30 години по-младата от него Хилдегарде, главният герой трябва всичко да заложи..

публикувано на 16.05.24 в 18:21