В 2020 огромна част от аналоговото изкуство мигрира в онлайн среда. Целият свят заживя дигитално. Каква беше обаче 2020 г. за дигиталното изкуство, какви предизвикателства стоят пред него, какъв е пътят му напред в мрежата и във физическия свят? И как младите творци в тази област да имат свободата да работят в тези несигурни времена?
Фондация "ДА ЛАБ" обявява инициативата „Стойност-Ценност (e-valuation)“ – отворена покана в подкрепа на млади артисти в областта на дигиталните изкуства.
Заглавието на проекта „Стойност-Ценност (e-valuation)“ играе с понятията “стойност” и “ценност” в техническия и естетически контекст на цифровите медии. "Любопитни сме към възможностите безличните стойности на средата да се трансформират в обществено значими ценности. Търсим какво има значение за авторите, избрали дигиталните форми за артистична изява и как те отговарят на темите и предизвикателствата в „новата нормалност“, както наричаме настоящия период на пандемия." – пишат организаторите на отворената покана.
Одобрените пет проекта ще получат финансиране и ще бъдат представени в самостоятелни изложби в Пловдив, Бургас, Варна, Велико Търново и Видин, както и по време на 8-ото издание на Международния фестивал за дигитални изкуства ДА Фест през октомври 2021 г. в София.
Авторите могат да изпращат своите идейни проекти до 10 януари, а подробности за точните условия на отворената покана можете да намерите на страницата ѝ. Идеите им ще бъдат оценявани от жури в състав Венелин Шурелов, Антони Райжеков и Галина Димитрова-Димова, основатели на Фондация "ДА ЛАБ".
За отворената покана, смисъла, равносметките и прогнозите си, за посоките, в които ще поеме дигиталното изкуство във времето на новата нормалност, във "Време и половина" говорят Венелин Шурелов и Антони Райжеков.
По повод Световния ден на изкуствата българският автор Александър Ал. Хаджихристов беше удостоен с почетна награда в Истанбул. Турската Асоциация за изкуство и литература "Санатаевет" ("Да на изкуството"), която подпомага хора на изкуството, е присъдила отличието за книгата с поезия на Александър Ал. Хаджихристов "Писалката на Господ", преведена и..
Ето какво пише в поканата за изложбата "Емил Стойчев. Срещи" авторът Иво Милев: "Причината за тази изложба са срещите ми с Емил Стойчев в един дълъг период от време през 2024 и 2025 г. Поводът беше организирането на неговата юбилейна изложба "Въображението е моята кръвна система" в СГХГ. …Срещите ни, обсъжданията на предстоящата изложба минаха през..
Това е заглавието на предговора от Боряна Владимирова на "Литературни анкети – 13 поети от 90-те", които тя е направила. След "Сеч и меланхолия", както се нарича анкетата с Ани Илков, "Въглени и звезди" – с Едвин Сугарев, последва сборник с анкети с 18 поети от 80-те. Тази, последна засега книга от поредицата "Литературни анкети – 13 поети от 90-те"..
Две международни изложби в София са посветени на разделенията и общуването – обсъждат сложни и дори тежки въпроси в нашето съвремие, понякога с неочаквани последици. "През призмата на границите – Епизод 2", представена в Националния исторически музей до 29 август, е курирана от Катя Ангелова, Ангелика Буртшер и Марион Оберхофер. Тя е резултат от..
И тази година отидохме в град Кубрат, и пак ни хареса! За осемнайсти път клубът на хумориста "Жарава" и Община Кубрат дадоха възможност на всички смешни хора от близо и далеч да покажат какво могат. Не са толкова много местата, където писатели, карикатуристи и любители на хумора и сатирата могат да се срещнат очи в очи, което прави начинанието още..
На 3 май Стара Загора ще бъде домакин на Националния хоров фестивал "Августа Траяна", който събира 16 хорови формации от различни краища на България ...
В рубриката "Разговорът" на предаването “Нашият ден” разговаряхме с Григор Даулов – кмет на най-малката община в България, Чавдар, за една особено..
Това е каузата на Диляна Денева, консултант по достъпна среда с международен опит. Завършила е психология в британския университет The Open University ...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg