В 2020 огромна част от аналоговото изкуство мигрира в онлайн среда. Целият свят заживя дигитално. Каква беше обаче 2020 г. за дигиталното изкуство, какви предизвикателства стоят пред него, какъв е пътят му напред в мрежата и във физическия свят? И как младите творци в тази област да имат свободата да работят в тези несигурни времена?
Фондация "ДА ЛАБ" обявява инициативата „Стойност-Ценност (e-valuation)“ – отворена покана в подкрепа на млади артисти в областта на дигиталните изкуства.
Заглавието на проекта „Стойност-Ценност (e-valuation)“ играе с понятията “стойност” и “ценност” в техническия и естетически контекст на цифровите медии. "Любопитни сме към възможностите безличните стойности на средата да се трансформират в обществено значими ценности. Търсим какво има значение за авторите, избрали дигиталните форми за артистична изява и как те отговарят на темите и предизвикателствата в „новата нормалност“, както наричаме настоящия период на пандемия." – пишат организаторите на отворената покана.
Одобрените пет проекта ще получат финансиране и ще бъдат представени в самостоятелни изложби в Пловдив, Бургас, Варна, Велико Търново и Видин, както и по време на 8-ото издание на Международния фестивал за дигитални изкуства ДА Фест през октомври 2021 г. в София.
Авторите могат да изпращат своите идейни проекти до 10 януари, а подробности за точните условия на отворената покана можете да намерите на страницата ѝ. Идеите им ще бъдат оценявани от жури в състав Венелин Шурелов, Антони Райжеков и Галина Димитрова-Димова, основатели на Фондация "ДА ЛАБ".
За отворената покана, смисъла, равносметките и прогнозите си, за посоките, в които ще поеме дигиталното изкуство във времето на новата нормалност, във "Време и половина" говорят Венелин Шурелов и Антони Райжеков.
"Да откриеш Софроний. Грешник, светец или екшън герой" е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Тя идва след дебюта "Да убиеш Ботев. Мистерии, спомени, лъжи" и "Да предадеш Левски. Конспирации, издайници, пари". Авторът проследява живота и делото на Софроний в опит да го постави на..
Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев, посветен на българската естрада и специално на Лили Иванова. С непреклонна амбиция и стремеж към съвършенство малката Лили се превръща в голяма- напуска родния си град Кубрат, за да застане под..
Чудото на Ханука за древните евреи се е случило през 164 г. пр. н. е. в храма на Ерусалим. По това време еврейската земя е управлявана от нашествениците от Елада. Те ограбили храма и принудили евреите да се срамуват от своите вярвания. Ханука се родее и с думата "освобождаване". И това ѝ придава специално значение, защото този празник символизира..
Националната галерия поставя началото на цикъл от изложби, чиято цел е да запознае посетителите с богатия и разнообразен музеен фонд от чуждестранна графика. Началото е с 21 графични листа от Пабло Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Серията "Подвижни пясъци"..
Изкуството има силата и привилегията да се съхранява, то оцелява въпреки нас, смята актрисата Елена Петрова. Идеята според нея е, докато човек е на тази земя - да дава. Да дава от таланта, уменията, опита и знанията си, от душевността и креативността си. Тъкмо тази индивидуалност допринася за пълнотата на изкуството, тя го съживява. Често обаче..
Нощта на Коледа може да стане още по-красива с музиката на Стенли. Харизматичният артист ще пее в Sofia Live Club, където ще излезе на сцената със..
Националната галерия поставя началото на цикъл от изложби, чиято цел е да запознае посетителите с богатия и разнообразен музеен фонд от чуждестранна..
От пролетта Драматично-кукленият театър "Иван Радоев" в Плевен ще има главен режисьор. Юрий Бутусов е едно от големите имена на европейския театър...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg