В празничната Рождественска вечер на 25 декември предаването „Български изпълнители“ кани верните си почитатели на вълнуващо музикално пътешествие в света на най-величествения музикален инструмент – не само поради мащабите, но и със силата на звука и богатството на многобройните тембри. Това е всепризнатият цар на инструментите – органът, а наш пътеводител е един от най-изявените български майстори на този инструмент и член на Софийската филхармония – органистът Велин Илиев.
Роден в София, Велин Илиев завършва НМУ „Любомир Пипков“ в класа по пиано на Людмила Яковлева. След като печели стипендия, заминава за Бърно (Чехия), където учи орган при чешката органистка проф. Алена Весела в музикалната академия „Леош Яначек“. Дипломира се с отличие през 1980 г. с абсолвентски концерт и теоретична работа на тема „Специфика на свиренето на орган“. Носител е на почетен диплом от Втория международен органов конкурс „Антон Брукнер“ в Линц (Австрия) през 1978 г. В периода 1980-1995 г. посещава майсторски курсове в Чехия, Австрия, Швейцария и Белгия, където работи с известните органисти Лионел Рог, Ги Бове, Гастон Литез, Михаел Шнайдер и Алмут Рьослер. От 1983 г. е част от състава на Софийската филхармония и НФХ „Светослав Обретенов“. Велин Илиев е организатор и изпълнител на цикъл концерти в зала „България“, като всеки сезон представя солови и ансамблови творби за орган. Водил е и класове по орган в АМТИИ – Пловдив и в Югозападния университет в Благоевград. Интересите си към устройството на органа допълва със специализация в световноизвестната органостроителна фирма „Orgelbau-Walcker“.
Освен увлекателния разговор с Велин Илиев, в предаването от 23 часа ще звучи и прекрасна органова музика от Йохан Себастиан Бах, Йохан Кристоф Пезел, Никола дьо Грини, Луи Никола Клерамбо, Морис Грийн, Уилям Бойс, Цезар Франк и Артин Потурлян.
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е най-дълго провеждащият се музикален фестивал в България и най-старият с дръм и бас насоченост на Балканите. Hard Music and Sounds United (HMSU) е българско музикално движение, създадено през..
Държавна опера - Русе за първи път взема участие във фестивала “Опера на върховете“, който се провежда за десета година на Белоградчишките скали. Фестивалът започва на 1 август и ще продължи до 6 септември . Русенската опера ще представи седем спектакъла под открито небе. Първият, с който ще бъде отрит “Опера на върховете“, e мюзикълът “Зоро”. В..
This is me. This is US! е тазгодишният наслов на Международния фолклорен фестивал "Велико Търново", който се открива на 19 юли и се организира от Националната Секция за България на CIOFF – Международен съвет на организаторите на фестивали за фолклор и традиционни изкуства – официален партньор на ЮНЕСКО. БНР е медиен партньор на събитието, чийто..
Хоров проект под наслов "Ирландска благословия" събра публиката на официална премиера в Дом-паметника "Йордан Йовков“ в Добрич. Авторската хорова композиция Irish Blessing , по която младият композитор и диригент Мартин Кръстев работи интензивно през последните месеци, беше представена на годишната продукция на два хорови състава от град Добрич:..
С концерти в цялата страна продължава националното турне ”Музикална магия 2” . В него Оркестърът на Плевенската филхармония, под диригентството на маестро Йордан Камджалов , концертира с двама виртуози от световна величина, музикантите с международни отличия: брилянтната Вероника Тодорова , акордеон, и "българският Паганини на кларинета"..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg