В епизод 398 „Трамвай по желание“ среща своята публика с проф. Марин Дамянов, писател, сценарист, документалист, преподавател по кинодраматургия в НАТФИЗ, специалист по източни бойни изкуства и неуморен разказвач.
Проф. Марин Дамянов е сценарист и диалогист на над 15 игрални и документални филма (“Маргарит и Маргарита”, “Лейди Зи”, “Събирачът на трупове”, “Съдилището” и други), също и участие в сериали. Автор на 4 романа, 3 сборника разкази и 2 теоретични студии по кинодраматургия. Над 15 награди за разкази, романи и сценарии. Носител е на наградата за най-добър сценарий на фестивала “Златна роза” и на Филмовата академия.
Освен всичко изброено, проф Дамянов е автор на оригиналната психоаналитична интерпретация „Двойници и раздвоено съзнание в кинодраматургията“. Тезата на автора е, че всеки човек вади и доброто, и злото от дълбините на собствената си душа, и това съдържание е еднакво, независимо от етнос и културни пластове.
Резултатът е въпрос на личен избор. Като изследовател на тъмните сили в човешката психика, той смята, че те не са генетично закодирани, а белязани в детството. И една от задачите на киноизкуството е да разшифрова различните архетипове, за да изгради автентични образи на екрана.
В редакция "Хумор и сатира" се радваме на всяка нова атрактивна инициатива, но невинаги участваме. Какво забавление в метрото пропуснахме този път, може да научи всеки – облечен или не, в неделя, веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпълнени..
17-ото издание на MENAR се открива днес с йорданския филм "Дано да е момче!" – критика на патриархалните нрави в повечето страни на Близкия изток. Можете да го гледате днес (17 януари) в Дома на киното от 19.00 часа. Няколко са акцентите в таз годишното издание на фестивала – фокус "турско кино" с няколко продукции – къде драматични, къде..
Може ли всеки да бъде творец? Какво е творчество и защо ни е днес, когато имаме изкуствен интелект, който създава? Как да събудим творческото начало в нас, за да променим живота си? Около думата “творчество” в дискусията се включват Преслава Виденова, поетеса, Виктор Минчев, рекламист, Дамян Дамянов, художник, и Адрияна Михайлова, ПР експерт. Те..
Джани Родари , писателят, станал световноизвестен с незабравимите си книги "Приключенията на Лукчо", "Приказки по телефона" и "Граматика на фантазията", е роден през 1920 година в Северна Италия. Неговите произведения са сред първите обичани истории от детството. Няколко поколения български деца се радват и на стиховете на Джани Родари..
ЕЙ БО, коемдийният инфлуенсър на годината! Познаваме го от Tik Tok, Instagram, Facebook, YpouTube, Treads...Това е актьорът Борислав Вълов. Роден е в Монтана, завършил журналистика и актьорско майсторство. Работи като актьор в Шуменския театър и участва в спектакли на Теди Москов. Гледали сте го, той просто изскача от всякъде! Пеенето е..
На днешния 17 януари си спомняме за големия български поет Атанас Далчев , който ни напусна на тази дата през 1978 година . Атанас Далчев е..
С покана за един специален концерт в "Артефир" гостува музикантката и асистент в НМА "Проф. Панчо Владигеров" Сабина Йорданова . Утре (18 януари)..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg