Нови „5 минути София“ разказват за образованието в града. Документалната поредица, която през последните близо десет години се утвърди като майстор на кратките форми, излиза с осми сезон, във фокуса на който са първото столично училище – 127 СУ „Иван Николаевич Денкоглу“, Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий", нейният Цариградски архив и Софийският университет – преди и след Втората световна война.
В пет епизода поредицата говори за стремежа на хората към знания и образование. Те са заснети през изминалата 2020 година, която изправи пред изпитания и киноиндустрията – у нас и по света.
„Заедно с целия екип бяхме силно мотивирани да докараме нещата докрай, въпреки трудностите, за да споделим онова, което научихме, проучвайки тези теми. И именно желанието на българите от възрожденските времена, от среда и от края на XIX век до наше време за образование. Като че ли това е най-ценното, което трябва да вземем от нашите прабаби и прадядовци“, сподели в ефира на „Време и половина“ продуцентът и режисьор на „5 минути София“ Камен Воденичаров.
Ценно за него е и дарителството, което са извършвали образователните институции и хората, жадни за знания, през онези години.
„Много, много важно събиране на книги, на документи, на средства за създаване на място, където с много точен и ясен правилник гражданите на града да се образоват – това е нещото, което е изключително похвално и, слава богу, това продължава и в наши дни. И хората днес си помагат взаимно, въпреки че си мисля, че държавата би могла в много по-голяма степен да помага или поне да не пречи на тези процеси“, добави още Воденичаров.
„5 минути София – образованието в града“ започва от 12 януари в каналите на поредицата в YouTube и Vbox7. И този сезон, както и филмът на екипа „105 минути София – историята на града“, който зрителите могат да открият в Neterra.TV+, е създаден с подкрепата на Програма „Култура“ на Столична община.
Още за любопитните факти, които можете да откриете в новите пет на „5 минути София“, за уроците на миналото и премълчаната история, както и за всеотдайността на екипа и срещата им с хората, зад които се крие истинското вълнение от една такава поредица, Камен Воденичаров разказва в звуковия файл.
На 27 януари се навършва 1 година от смъртта на актьора Славчо Пеев. Спомняме си за него със записи от Архивния фонд на БНР. Светослав Пеев завършва актьорско майсторство през 1964 година. През годините Славчо Пеев, както го познаваме, играе в Драматичен театър – Добрич, в Сатиричния театър "Алеко Константинов", като до 1989 година е..
Харуки Мураками, един от най-четените съвременни писатели, спряган многократно като следващ носител на Нобеловата награда за литература навърши 76 години. След като вече две десетилетия прозата му живее и в превод на български език, и е превеждана и на над 50 други езици, и то не само от японски, до каква степен може да се твърди, че Мураками е..
Киното е необятен и най-вече визуален свят. Играе с всичките ни сетива, но без зрението, няма кино. Виновници да виждаме киното са операторите. И колкото зависи от режисьорите какво виждаме на екрана, толкова зависи и от оператора. Занаятът през окото на обектива, представен от младия оператор Александър Добрев, е равен на дисциплина и..
Писателят и журналист Димитър Шумналиев гостува в "Артефир" със своята "Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време. Ежедневните спектакли, политически, икономически, обществени, са прекрасна лаборатория за един писател, смята Шумналиев. "Надарени сме от историята и от Бога да бъдем наистина заредени с творческа енергия и..
Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има такива хора – не е ясно дали се наричат писатели, прави уговорка той още във въвеждащия текст и продължава, но изглежда, че те не могат да не кажат думата си в края на своя следобед, преди да се е..
Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има..
Антикорупционният фонд ( АКФ) излезе с ново разследване , в което разкрива "скандални назначения на политически свързани лица в "Булгартрансгаз"...
Писателят и журналист Димитър Шумналиев гостува в "Артефир" със своята "Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време. Ежедневните спектакли,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg