В своя юбилеен епизод 400 „Трамвай по желание“ представя на своята публика портрет на една от най-значимите фигури на българската култура от първата половина на 20 век – художникът е театралът Пенчо Георгиев.
Според мнозина големият художник Пенчо Георгиев е един от създателите на българската школа в сценографията. Наричан „театралният вълшебник“, творецът стои авторитетно между родното и модерното в една епоха на войни и сътресения, но и на модернистични търсения в европейското изкуство. Той се появява във време, когато стремежът да се направи „родно“, изобразителното ни изкуство добива нова насока, свидетелства неговият колега и приятел Сирак Скитник.
През 1929 г. Пенчо Георгиев заминава за Париж, където, както сам скромно пише в биографическите си бележки, „посещавах музеи и ателиета“. Всъщност там той получава международно признание и работи със знаменити фигури от епохата като Пол Лоран и Константин Коровин.
В годините на народната власт името му е използвано пропагандно като творец на соцреализма, макар че художникът загива нелепо още през 1940 г., падайки в асансьорната шахта на Народния театър.
Заслугата за възкресението и реабилитацията на големия художник и театрал е на Софийска градска художествена галерия, която организира изложба на негови произведения.
Радиопортретът на Пенчо Георгиев получаваме чрез госта в юбилейния брой 400 на „Трамвай по желание“ Станислава Николова от СГХГ, която е сред вдъхновителите и организаторите на изложбата.
Вчера в зала "Райко Алексиев", СБХ пред многобройна публика беше открита изложбата на големия скулптор Павел Койчев – "Мъжки, женски, среден род, единствено и множествено число". Година и половина след предишната му изложба в същата зала "Homo sapiens – възпоменание" се срещаме с неговите фигури на жената, мъжа, децата, които са от стиропор и..
Фондация "Тодоров" учреди отличие за българска наука и литература. Идеята е на акад. Иван Тодоров. Първите отличия ще бъдат връчени на церемония на 20.05.2024 г. от 18.00 ч. в зала "Проф. Марин Дринов" в Централната сграда на БАН, ул."15 ноември" №1. Ще се състои представяне на Фондация "Тодоров" и връчване на нейните отличия на името на акад. Иван..
На 17 май се открива първото издание на Седмица на африканската култура в София . Пълната програма за фестивала можете да намерите тук . Седмицата на африканската култура в София е продължител на вече над десетгодишната традиция в отбелязването на Деня на Африка – 25 май, датата, на която в 1963 г. е основана Организацията за африканско..
"Наведнъж" са текстовете, събирани в продължение на седем години след дебюта на Стефан Икога – "Непукистика", пише за книгата Йордан Д. Радичков. Задъхани, разхвърляни между кварталите и улиците на София и българското Черноморие, стиховете му рисуват картини на хармоничното съществуване, на споделеност, както и картини на истерията, гнева и..
Варна ще даде официален старт на туристическия сезон с празничен концерт, който ще се състои тази вечер от 19:00 часа на площад "Антон Новак" – на входа на Морската градина . Събитието ще предложи на жителите и гостите на града богата програма, включваща музикални изпълнения, атрактивно акробатично шоу и редица изненади. Специален гост на..
Изкуственият интелект не може да замени естествения, защото не може да разбере живота, съзнанието и да генерира смисъл, е тезата на Сергей Герджиков,..
Евроскептичните гласове казват, че гражданите ще обеднеят, ако бъде прието еврото у нас. Допълват, че България не е готова, че Европейският съюз е..
Проф. Момчил Методиев, преподавател в НБУ, ръководител на Института за изследване на близкото минало и главен редактор на сп. "Християнство и култура",..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg