Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

2021 година... Променя ли се музеят

Снимка: архив Борис Хаджийски

Започва новата година с нови очаквания, но и със старите си тревоги. Как ще се развива културното пространство и каква ще бъде съдбата на инициативите в тази област, след като възможностите за комуникация и пряко общуване с изкуството и творците, са силно ограничени..!? В тази среда как и музеите ще осъществяват своята дейност? Какво да очакват те през 2011 г. – от публиката, от държавата, от своите екипи и от новите си идеи за изложби?

По тези теми е разговора с Борис Хаджийски, директор на Регионалния исторически музей в гр. Пазарджик и председател на Управителния съвет на сдружение „Български музеи“.

Борис ХаджийскиОфициално музеят в гр. Пазарджик е отворен за посетители на 13 декември 1911 г. Първата голяма експозиция – „Иван Войводов“ – е представена пред нетърпеливата публика на 16 юни 1924 г., Експонатите са изложени в една от стаите на читалище „Виделина“, където тогава се е помещавал музеят. Събитието се случва по време на общоградско тържество, в деня на читалищния празник „Св. Дух“. Във фондовете на музея започват да постъпват хиляди документални и веществени паметници, много от тях уникати. На основата на тази първа своеобразна колекция по-късно възниква експозицията на Общия народен музей.

Едни от най-изявените по онова време български изследователи проявяват голям интерес към археологическите, етнографските и историческите находки. За да изследват събраните документи и артефакти в музея често гостуват учени като проф. Г. Кацаров, проф. Б. Филов, проф. д-р Ив. Велков и др., които популяризират в своите публикации у нас и в чужбина информацията за постъпилите за съхранение в сбирките културни паметници. Днес в неговите фондове се съхраняват над 75 000 културни ценности, като някои от тях са гостували в САЩ, Япония, Канада, Германия, Франция, Норвегия, Испания, Италия, Дания, Швейцария и други държави.

В новата си сграда, която се намира в центъра на града, РИМ-Пазарджик и градската галерия „Ст. Доспевски“ се разполагат през 1980 г. Регионалният исторически музей в гр. Пазарджик е един от най-представителните български музеи, домакин на международни и национални конференции, кръгли маси, симпозиуми. Неговият екип успешно е осъществил редица национални проекти и музеят е търсен партньор на различни институции, по проекти на Европейския съюз.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Узунов, Емил Янев и доц. д-р Владимир Божилов (отляво на дясно)

Разходка из космоса на чудесата

В епизод 585 "Трамвай по желание" навлиза в бездънните простори на Вселената. Лоцман на нашите радиозрители   в необятната космическа територия отново е доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски" и знаменит популяризатор на науката. А поводът е новият спектакъл, създаден в рамките на..

публикувано на 05.04.25 в 17:05

"Дизайн срещу съвременно изкуство" – артпотенциал без конфликт

В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти, обединени в житейския и творчески тандем YO\KO+INA –  художниците Йонко Василев и Ина Василева . За съжаление Йонко Василев вече не е сред нас от лятото на 2023 година, но последните съвместни работи..

публикувано на 05.04.25 в 16:35

Поетическите сънища на Владимир Левчев

Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..

публикувано на 05.04.25 в 09:15

Нов криминален роман от Лиз Нюджънт

Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...

публикувано на 04.04.25 в 16:25
Вяра Табакова и Васил Драганов

Нов живот на стари истории

Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..

публикувано на 04.04.25 в 16:05