Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

2021 година... Променя ли се музеят

Снимка: архив Борис Хаджийски

Започва новата година с нови очаквания, но и със старите си тревоги. Как ще се развива културното пространство и каква ще бъде съдбата на инициативите в тази област, след като възможностите за комуникация и пряко общуване с изкуството и творците, са силно ограничени..!? В тази среда как и музеите ще осъществяват своята дейност? Какво да очакват те през 2011 г. – от публиката, от държавата, от своите екипи и от новите си идеи за изложби?

По тези теми е разговора с Борис Хаджийски, директор на Регионалния исторически музей в гр. Пазарджик и председател на Управителния съвет на сдружение „Български музеи“.

Борис ХаджийскиОфициално музеят в гр. Пазарджик е отворен за посетители на 13 декември 1911 г. Първата голяма експозиция – „Иван Войводов“ – е представена пред нетърпеливата публика на 16 юни 1924 г., Експонатите са изложени в една от стаите на читалище „Виделина“, където тогава се е помещавал музеят. Събитието се случва по време на общоградско тържество, в деня на читалищния празник „Св. Дух“. Във фондовете на музея започват да постъпват хиляди документални и веществени паметници, много от тях уникати. На основата на тази първа своеобразна колекция по-късно възниква експозицията на Общия народен музей.

Едни от най-изявените по онова време български изследователи проявяват голям интерес към археологическите, етнографските и историческите находки. За да изследват събраните документи и артефакти в музея често гостуват учени като проф. Г. Кацаров, проф. Б. Филов, проф. д-р Ив. Велков и др., които популяризират в своите публикации у нас и в чужбина информацията за постъпилите за съхранение в сбирките културни паметници. Днес в неговите фондове се съхраняват над 75 000 културни ценности, като някои от тях са гостували в САЩ, Япония, Канада, Германия, Франция, Норвегия, Испания, Италия, Дания, Швейцария и други държави.

В новата си сграда, която се намира в центъра на града, РИМ-Пазарджик и градската галерия „Ст. Доспевски“ се разполагат през 1980 г. Регионалният исторически музей в гр. Пазарджик е един от най-представителните български музеи, домакин на международни и национални конференции, кръгли маси, симпозиуми. Неговият екип успешно е осъществил редица национални проекти и музеят е търсен партньор на различни институции, по проекти на Европейския съюз.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лекции за българско изкуство в ново квартално пространство

"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..

публикувано на 16.02.25 в 12:15

Философската поезия на Цочо Бояджиев в спектакъл на "Сфумато"

Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..

публикувано на 16.02.25 в 08:45

Обявиха победителите в VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем"

Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..

публикувано на 15.02.25 в 09:45

Ана Андреу Бакеро: Беше трудно, но важно да намеря баланса между емоции и историческа реалност

"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..

публикувано на 14.02.25 в 16:35

Даниел Келман за изплъзващите се послания на историческото

Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм.  Пабст остава спорна фигура и до днес..

публикувано на 14.02.25 в 16:25