В това издание на рубриката „География на сетивата“ Диана Маринова ще ви отведе на дълго пътешествие в две серии към Виетнам, Мианмар и остров Борнео. Тя е човек, който обича да пътува, да открива места с особен заряд и да описва преживяванията си по начин, който събужда любопитство. Според нея истинският пътешественик се докосва с душата си до местата, които посещава. Когато това стане, той започва да говори с душата си за тях. Мястото, с което Диана се чувства най-свързана и към което животът я връща отново и отново, е Югоизточна Азия. За първи път посещава тази част на света преди 20 години, а причината да остане завинаги свързана с нея е, че преди 12 години тя и съпругът и осиновяват дете от Виетнам.
В разговора с водещата на предаването „Семейно радио“ Ирина Вълчанова, Диана Маринова отвежда първо именно във Виетнам и Мианмар. Последното ѝ посещение във Виетнам е през миналия февруари съвпада с лунарната Нова година. Тя разказва за духа на празненствата, по време на новогодишните чествания в далечната държава. Ще научите още за „Храма на литературата“ и отношението на виетнамците към знанието, както и за Забранения град, намиращ в древната столица на Виетнам – Хю.
Диана Маринова разказва още и за посещенията си в Мианмар, носещ в миналото името Бирма - държава „открита“ едва преди десетина години като атрактивна туристическа дестинация. Мианмар е свещена земя на чудеса, в която всичко е ново, интересно и странно. Най-силно впечатление оставят хилядите храмове със злато и скъпоценните камъни, които там са едва ли не на всяка крачка.
Диана Маринова разказва още за морските номади Баджау, за местния странен деликатес – супа от „птиче гнездо“, както и за други, все още, запазени традиции на многобройните племена в Малайзия.
Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език. Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..
На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..
Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..
Поемаме към Екс ан Прованс с пътешественика Крикор Асланян. Той вече е в Монреал, където живее, но преди да отлети го поканих в студиото, за да разкаже за две емблематични места, свързани с Пол Сезан и Винсент Ван Гог. С него се запознахме покрай книгата му "Един софийски малчуган разказва", но се оказа, че е посетил 35 държави и освен в Канада е..
"Всеки харесва различно време, включително и ние, синоптиците. Ето сега в това антициклонално, барично поле, което определя времето през последните дни, мога да кажа, че времето е скучно, защото и тези пет изречения, които представляват прогнозата за времето, тя, общо взето, е една и съща. Аз от малък и като синоптик вече, харесвам..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg