Инициативата на фондация „Музейко“: „ААА: Ангажирани Артисти в Акция“ кани български и чужди творци да предложат творчески интервенции в три обществени тоалетни в София.
Идеята е да се създаде достъпно за всички изкуство с послание, даващо повече видимост на способностите на хората с увреждания, които ежедневно се борят с най-различни ограничения и бариери – и физически, и такива с нематериален характер.
Артпосланията ще бъдат оценявани на отворен творчески конкурс от жури от експерти и активисти в областта на изкуството и правата на човека според своята художествена стойност и послания за:
• Преодоляване на изолацията на хората с увреждания;
• Овластяваща подкрепа за развитие на потенциала на хората с различни способности и осигуряване на възможности за тяхното достойно включване в образование, заетост и забавление;
• Равнопоставеност и достъпност на средата (физическа, софтуерна, езикова, обществени предразсъдъци и дискриминация, като езиковата среда може да бъде представена например чрез Брайл или български жестов език);
• Подобряване на качеството на образование и обучение: гарантиране на правото на образование на хората с увреждания и предоставяне на улеснения за осигуряването на включваща образователна система на всички равнища;
• Разбиране и съпричастност от страна на обществото с акцент върху общочовешкото и сближаващото, а не върху различията;
• Представяне на многообразието от способности и таланти на хората с увреждания.
Критериите за избор на печелившите творби са подбрани в резултат на срещи и консултации с различни граждански организации на и за хора с увреждания, за да може информацията за конкурса и посланията му да са адекватни и да достигнат до най-широка аудитория.
„ААА: Ангажирани Артисти в Акция“ е част от международния проект „Assessable art for all“, финансиран от програма „Творческа Европа“ на ЕС. У нас се подпомага и от програма „Култура“ на СГО и неговата цел е да отправи послания по важни теми към настоящите и бъдещите европейски поколения чрез средствата на изкуството.
Анелия Фернандес от фондация „Музейко“ разказва за идеята на „ААА: Ангажирани Артисти в Акция“:
„В България избрахме да поставим акцент върху темата за хората с увреждания и с обучителни трудности, защото тази тема е значима и обществото твърде малко си дава сметка за реалните всекидневни трудности, с които се сблъскват тези хора.
Ще го направим чрез артинсталации в три обществени тоалетни и Фестивал на многообразието.
Тоалетната е избрана като изложбена локация, защото е място, което всеки от нас ежедневно посещава, но същевременно е много често остава недостъпно за мнозина.
Това е интимно място, даващо време и пространство за размишление по теми извън непосредствените ежедневни задачи. Тоалетните са необичайна изложбена локация и изкуство, представено там, би докоснало по-голяма аудитория.
Избрали сме три тоалетни в София – едната е в Детски научен център „Музейко“ – близо до входа, за да се посети, не е нужно закупуването на билет, другата е на Женския пазар, а третата е в бензиностанция с голям човекопоток.
Упрекват ни, че изкуството не заслужва да бъде в тоалетната, и това е вярно, но нашият избор за локациите е провокиран от играта, изненадата и забавлението, които отварят умовете на децата за наука и знание и в случая искахме именно изненадата да провокира любопитство към изкуството. По този начин дори случайният посетител на тоалетната, който не търси изкуството, ще попадне на артистичната намеса там и така и той ще насочи вниманието си към проблемите, представени там, което би провокирало промяна в предразсъдъците или нагласите му на неприемане на различието.
Наясно сме с проблема за липсата на достъпност на обществените тоалетни, но нашият проект няма размаха да разреши такива материални проблеми, свързани с осигуряване достъпността на средата, нито има амбицията да изследва политиките и практиките които, правят тази среда затворена. Нашият скромен принос е да добавим към това, което вече е направено, ние апелираме чувствителността на обществото да обърне внимание на проблемите на хората с увреждания или с обучителни трудности.“ – допълва Анелия Фернандес.
Конкурсът е отворен и за творци от Европа, но организаторите се надяват повече български творци да участват.
Хонорарът за артистичната намеса в една тоалетна е 2000 евро, а организаторите ще заплатят и материалите.
Жанрово няма никакви ограничения, могат да участват и екипи, чиито изкуства взаимно се допълват. Единственото ограничение към артистите е да не правят от тоалетната място, което вече не може да изпълнява функциите си, а да може да се ползва по предназначение, дори и ако решат да използват огледалата, подовете и стените там.
Крайният срок за подаване на кандидатура е 28 март.
В началото на май ще станат известни печелившите творци.
През юни и юли те трябва да изработят и монтират своите арт произведения в тоалетните.
Всички те ще останат поне до кроя на ноември, а ако това е възможно, ще останат там и по-дълго.
Част от „ААА: Ангажирани Артисти в Акция“ ще бъде Фестивалът на многообразието (на 3-4 юли в парковото пространство на Дома на културата „Красно село“ и на 10-11 юли на Женския пазар) с ателиета, работилници, базар на социални предприятия и различни приобщаващи забавни дейности за деца и възрастни.
Повече за конкурса „ААА: Ангажирани Артисти в Акция“ – очаквайте от понеделник на сайта на Музейко и на сайта на НПО.
Архивите са живи в "Terra Култура", за да отбележат чрез хроника в звук 5 години без Стефан Данаилов . Ламбо, Мастера, майор Деянов, българския Ален Делон… Какво остава след човек, когато отпътува отвъд този свят? Може би винаги е подходящо да питаме мечтите на човека. Малкият Стефан е мечтаел да стане моряк. Съдбата обаче го кани..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се срещнете с този естетически и социален портрет на социално бедни хора. Специален гост на предаването "ФотоФабрика – факт и фикция" е един от най-човеколюбивите съвременни артисти Валерий Пощаров,..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как политиците трупат гласоподаватели през конспиративни теории и дезинформация, коментира във "Въпреки мрежата" по програма "Христо Ботев" Тодор..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg