Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вечната българска класика:

Димитър Ненов – симфонични и вокално-оркестрови творби

Димитър Ненов (снимка: СБК)Оркестърът на Димитър Ненов е уникален, както и цялостната му личност. Оркестровото му мислене, багрите, ясната, прозрачна структура (която, вероятно е навеяна и от Ненов – архитекта) определят уникалността, прелестта на оркестровото творчество на Ненов;  особения, отворен тип на формата, отправена, сякаш, в безкрая,  съзерцателността – Ненов постоянно е говорел за мечтателност, магнетичната му личност. Вокалната му музика се опира на красотата на словото – на големи поети или на примери от фолклора. Хармонията е също така уникална – не функционална, а като колорит, т.е. продиктувана от заложената в нашия фолклор хармония, която се различава от западноевропейската.

В предаването, на 12 февруари от 19.30 часа, са използвани текстове, записани в 2003 година, на учениците на Ненов – Лазар Николов и Иван Стайков, на Васил Казанджиев, вдъхновен интерпретатор на Неновото творчество, на музиколога Лъчезар Каранлъков, изследовател на творчеството и личността на големия български композитор.

ВИЖТЕ ОЩЕ

Георги Ценов: Любовта към звука е първият фактор за това дали искаш да свириш на даден инструмент

Перкусионистът Георги Ценов е роден в София и започва музикалното си образование от ранна възраст. Завършва Националното музикално училище "Любомир Пипков" и печели множество международни награди, сред които трето място на "Млади виртуози" през 2006, второ място на Международния конкурс "Пендим" награда на публиката на Международния конкурс за ударни..

публикувано на 25.09.24 в 12:35

Полифоничното сътворение по време на фестивала Laus Polyphoniae

В предаването "Музика хисторика" ви пренасяме на фестивала за ранна музика Laus Polyphoniae в Антверпен , който тази година се състоя между 23 август и 1 септември. Както винаги сред участниците бяха едни от най-известните вокални и инструментални състави, изпълняващи музика от Средновековието, Ренесанса и Барока, в това число Cappella..

публикувано на 23.09.24 в 09:15
Ангел Антонов

Нова монография, посветена на Райна Кабаиванска, я определя като "Весталка на операта"

Предаването "Неделен следобед" чества Деня на българската независимост с почит към един от най-независимите и достойни хора на изкуството, родени в България. Празничното издание на 22 септември от 14 часа е изцяло посветено на легендарната, прочута в целия свят българска певица, на чаровната и харизматична жена, на недостижимата актриса, отдаден..

публикувано на 22.09.24 в 08:11

Карл Бьом: Дали чувам музиката? Та тя извира от мен…

На 28 август музикалният свят отбеляза 130 години от рождението на Карл Бьом – един от колосите на диригентското поприще на ХХ век. "Патриарх на хармонията" го наричаха, а съвременниците му шеговито, но и със страхопочитание произнасяха: "Да отдадем дължимото на Бьом Австрийски!" Самият маестро пък бе съвсем лаконичен: "От мига, в който проговорих,..

публикувано на 21.09.24 в 08:10
Игор Марковски

Пеещи артисти с трето издание в НДК

"...Готова е! Готова е песента "Човекът на върха"! Смесена, мастерирана... Премиерата ѝ беше по БНР, в предаването "Артефир"... А на живо, пред публика – ще бъде на концерта "Пеещи артисти 3везди" само след седмица в Зала 1 на НДК. Съвсем скоро предстои снимането и на клип... Трета поредна песен, след "Българският тъпан" и "Рядък екземпляр", в тандем..

публикувано на 19.09.24 в 17:35