Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Катя Ричарели на 75

Снимка: katiaricciarelli.it

В съботната вечер програма „Христо Ботев“ ще почете 75-ия рожден ден на Катя Ричарели.

„Родена съм примадона!“, пределно лаконично отговаряше през годините знаменитото сопрано на многобройните питания за впечатляващите ѝ триумфи по света. От дебюта в Мантуа през 1969 като Мими в „Бохеми“.

Успехът мигом я изстрелва в звездна орбита. Възторгът на публиката в Париж, Лондон и Ню Йорк сякаш ѝ дава крила в средата на 70-те години.

Времето, когато изживява страстната си любов с Хосе Карерас. В едно от ранните интервюта Катя се зарича да не се влюбва. Звучи парадоксално, но е факт. След преживяно дълбоко разочарование, изрича следното:

„Не зная как ще се почувствам, ако срещна някой и си изгубя ума по него. Надявам се това никога да не се случи…“ Съдбата обаче решава друго…

На 20 февруари от 20 часа ще може да съпреживеете любовните трепети между Катя Ричарели и Хосе Карерас като Мими и Рудолфо в откъс из „Бохеми“ на Пучини – великолепен запис за Philips от 1979 година с оркестъра на Ковънт Гардън и сър Колин Дейвис на диригентския пулт.

И тъй като Ричарели е прочута със спиращите дъха преобразявания в опери на Верди, екипа на предаването ви предлага цялостен запис на „Луиза Милер“. Първата премиера се е състояла на 8 декември 1849 година в Театро Сан Карло в Неапол, а Салваторе Камарано пише либретото по знаменитата пиеса на Шилер „Коварство и любов“.

В главната роля – Катя Ричарели. Партнират ѝ все знаменитости: Пласидо Доминго, Ренато Брузон, Елена Образцова… Лорин Маазел ръководи хора и оркестъра на Ковънт Гардън. Издание на Deutsche Grammophon от 1980 година.

Съдържание на „Луиза Милер“ от Джузепе Верди

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Маестро Валентин Пейчинов отново в България

Световноизвестният българо-американски оперен бас, дългогодишен солист в Метрополитън опера в Ню Йорк и вокален педагог – маестро Валентин Пейчинов е в България по повод новите Майсторски класове, които организира в родината. Тази година събитието е част от програмата на 55-ия Международен фестивал "Софийски музикални седмици". Маестро Валентин..

публикувано на 01.07.24 в 16:35
Виктор Янакиев (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: Виктор Янакиев – класически музикант

През 1992 година родителите на Виктор заминават за Аржентина, където основават класически оркестър. Там се ражда Виктор, който като дете говори само испански и английски език. След завършване на средното си образование той идва в България и решава да остане тук. Защо? За аржентинския фолклор, "двете различни Аржентини", тангото, китарата, певеца,..

публикувано на 01.07.24 в 13:19

Българският "Лоенгрин" – празник на вокалното изкуство и оркестрово майсторство

"Неделният следобед" на 30 юни бе посветен изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър "Лоенгрин" в..

публикувано на 01.07.24 в 12:20

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 31 юли 2024 г.

1 юли Изпълнения на Алина Ибрахимова (цигулка) и Седрик Тибергиан (пиано). 3.00 часа – Хавергал Брайън (1876-1972), "Легенда". 3.08 часа – Еужен Изаи (1858-1931), Елегична поема за цигулка и пиано, оп. 12. 3.23 часа – Цезар Франк (1822-1890), Соната за цигулка в Ла мажор. 3.53 часа – Лили Буланже (1893-1918), Ноктюрно. 3.56 часа – Цезар Франк..

публикувано на 30.06.24 в 10:40

Британският критик Грегор Таси – впечатлен от солистите, хора и оркестъра на Софийската опера

Днешното издание на "Неделния следобед" е посветено изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър..

публикувано на 30.06.24 в 08:05