Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Яна Добрева – истории от личния музей

Яна Добрева в студиото на предаването
Снимка: Божидар Любенов

„Животът е красив, животът е хубав, когато сме благодарни за всеки един изживян момент... Когато се стремим да бъдем добри и отговорни към себе си и света около нас… И да продължаваме напред, каквото и да ни се е случило и колкото да ни е трудно...“ Това сподели Яна Добрева в студиото, малко преди началото на ефира на предаването.

В една от рубриките на предаването „Истории от личния музей“, тя разказва истории от личния си музей. Яна Добрева е известен български драматург и отговорен редактор на Екип „Драматургични форми“ към програма „Христо Ботев“ на Българското национално радио. Като дете на известни актьори – Нина Стамова и Илия Добрев – отблизо е имала възможност да проследи как се ражда една роля и какво може да даде и какво може да отнеме театърът. Това е средата, в която израства и която определя нейния житейски избор, нейната съдба.

Яна Добрева е завършила журналистика в СУ „Св. Климент Охридски“. Автор е на много театрални пиеси, които са част от репертоара на български и чуждестранни театри. Някои от творбите са отличени на международни конкурси. Пиесата „Да поиграем на челик“ печели конкурс за драматургия в Германия, а „Боровинкова тишина“– драматургичнен конкурс във Франция. Други нейни по-известни пиеси са „Омагьосани“, „Пясъчен пъзел“, „Топлината през ноември“, „Боже! Крокодили!“, „Милост за мама“, „Драскотини от дъжда“...

Яна Добрева е отличена и с много награди за драматургия. Министерството на културата я удостоява с грамота и почетен знак „Печат на цар Симеон Велики“, за принос към развитието на българската култура. През 1999 г. от международна фондация „Гео Милев“ получава националната награда за ярки постижения в съвременната българска драматургия. А през 2003 година печели и националната награда за съвременна драматургия, на името на Иван Радоев.

Част от разговора с Яна Добрева е и за радиотеатъра – като един своеобразен музей на гласове и таланти, образи и съдби.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Узунов, Емил Янев и доц. д-р Владимир Божилов (отляво на дясно)

Разходка из космоса на чудесата

В епизод 585 "Трамвай по желание" навлиза в бездънните простори на Вселената. Лоцман на нашите радиозрители   в необятната космическа територия отново е доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски" и знаменит популяризатор на науката. А поводът е новият спектакъл, създаден в рамките на..

публикувано на 05.04.25 в 17:05

"Дизайн срещу съвременно изкуство" – артпотенциал без конфликт

В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти, обединени в житейския и творчески тандем YO\KO+INA –  художниците Йонко Василев и Ина Василева . За съжаление Йонко Василев вече не е сред нас от лятото на 2023 година, но последните съвместни работи..

публикувано на 05.04.25 в 16:35

Поетическите сънища на Владимир Левчев

Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..

публикувано на 05.04.25 в 09:15

Нов криминален роман от Лиз Нюджънт

Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...

публикувано на 04.04.25 в 16:25
Вяра Табакова и Васил Драганов

Нов живот на стари истории

Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..

публикувано на 04.04.25 в 16:05