Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Яна Добрева – истории от личния музей

Яна Добрева в студиото на предаването
Снимка: Божидар Любенов

„Животът е красив, животът е хубав, когато сме благодарни за всеки един изживян момент... Когато се стремим да бъдем добри и отговорни към себе си и света около нас… И да продължаваме напред, каквото и да ни се е случило и колкото да ни е трудно...“ Това сподели Яна Добрева в студиото, малко преди началото на ефира на предаването.

В една от рубриките на предаването „Истории от личния музей“, тя разказва истории от личния си музей. Яна Добрева е известен български драматург и отговорен редактор на Екип „Драматургични форми“ към програма „Христо Ботев“ на Българското национално радио. Като дете на известни актьори – Нина Стамова и Илия Добрев – отблизо е имала възможност да проследи как се ражда една роля и какво може да даде и какво може да отнеме театърът. Това е средата, в която израства и която определя нейния житейски избор, нейната съдба.

Яна Добрева е завършила журналистика в СУ „Св. Климент Охридски“. Автор е на много театрални пиеси, които са част от репертоара на български и чуждестранни театри. Някои от творбите са отличени на международни конкурси. Пиесата „Да поиграем на челик“ печели конкурс за драматургия в Германия, а „Боровинкова тишина“– драматургичнен конкурс във Франция. Други нейни по-известни пиеси са „Омагьосани“, „Пясъчен пъзел“, „Топлината през ноември“, „Боже! Крокодили!“, „Милост за мама“, „Драскотини от дъжда“...

Яна Добрева е отличена и с много награди за драматургия. Министерството на културата я удостоява с грамота и почетен знак „Печат на цар Симеон Велики“, за принос към развитието на българската култура. През 1999 г. от международна фондация „Гео Милев“ получава националната награда за ярки постижения в съвременната българска драматургия. А през 2003 година печели и националната награда за съвременна драматургия, на името на Иван Радоев.

Част от разговора с Яна Добрева е и за радиотеатъра – като един своеобразен музей на гласове и таланти, образи и съдби.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Костадин Бонев

"Аз, Харли и път 66" – по пътя на американската реалност

Документалният филм "Аз, Харли и път 66" е филмова революция в мили, разказ за ускорено движение на съвременния свят или за нормалния ритъм на човешкото съществуване. Режисьор на филма е Владимир Шишков, а продуцент и съсценарист – Костадин Бонев.   На 16 май в Народния театър "Иван Вазов" Съюзът на българските филмови дейци ще връчи..

публикувано на 10.05.24 в 17:25

Крило на птица от куршуми

Крило на птица от куршуми – това виждаме на корицата на новата стихосбирка "Пойни птици" на Владислав Христов.  В нея той събира на едно място птичия свят и света на войната на хората.  Жизнеутвърждаващата, но и сурова природа – с убийствата и смъртта.  Какво се случва между тях, кое надделява?  Катерина Стойкова е написала следното:..

публикувано на 10.05.24 в 16:45

VII Международен фестивал на поезията "Орфей" – Пловдив 2024

Във втория ден на VII Международен фестивал на поезията "Орфей" – Пловдив в "Артефир" разговаряме с поета и журналист Антон Баев ,   домакин на събитието, както и с новия носител на голямата награда "Орфей" за изключителен принос към поезията – поетесата Мирела Иванова . В тазгодишното издание на фестивала участие вземат 12 официални гости..

публикувано на 10.05.24 в 16:41

Нов превод на Шекспировата пиеса "Венецианският търговец"

Излезе нов превод на "Венецианският търговец" от проф. Александър Шурбанов. Луксозният том на пиесата на Уилям Шекспир вече е по книжарниците. Преводът е направен специално за постановката на режисьора Явор Гърдев в Народния театър "Иван Вазов". Премиерата е след броени дни. "Венецианският търговец" е пиеса-приказка, създадена както от..

публикувано на 10.05.24 в 16:35

Голямата диктовка в Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий"

Малко преди Деня на Светите равноапостоли Кирил и Методий поглеждаме към храма на книгата и свеждаме глава пред паметника на двамата просветители. Програма "Христо Ботев" излъчи извънредно студио от Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" . Освен патронен празник на Националната библиотека, 11 май е и професионален празник на българските..

публикувано на 10.05.24 в 15:00