Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фолклор и композиторско творчество – Рапсодията

Снимка: Pixabay

Рапсодията е сред любимите открития на романтиците: заради свободната ѝ едночастна форма, в която се излива гама от емоции, настроения, мелодика и хармония, почерпени от фолклора. И още – със своята свободна форма рапсодията някак се противопоставя на класическата подреденост на предходни епохи в изкуството.

Мечтаната за романтиците обвързаност с фолклора в рапсодията намира богата почва. В своите Унгарски рапсодии, например, Лист ползва фолклорни влияния от Западна Унгария, а и от музиката на разпространените тогава цигански банди. За импресионистите рапсодията е поле за обогатяване на колорита с различни фолклорни влияния – мечта в това отношение е музиката на Испания. Свободната форма, в която композиторите влагат разнообразни емоционални състояния, е обикната до ден днешен.

В предаването на 18 март от 14.30 часа ще звучи музика от Джордже Енеску, Лист, Емануел Шабрие, Морис Равел и – фрагмент от прочутата Бохемска рапсодия на Фреди Меркюри.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Илза Пъжева

Защо определени биологично активни вещества са токсични за човешкия организъм?

Илза Пъжева е професор в Института по биофизика и биомедицинско инженерство към Българската академия на науките, където ръководи секция "QSAR и молекулно моделиране " . Тя е доктор на биологическите науки и член-кореспондент на БАН. Била е стипендиант на германската фондация " Александър фон Хумболт " и председател на Хумболтовия съюз в..

публикувано на 02.05.24 в 17:00

Международен договор в защита на Световния океан очаква ратификация от страните членки на ЕС

В края на април Европейският парламент прие Международния договор на ООН за защита на океаните. Споразумението по Конвенцията на Организацията на обединените нации по морско право относно опазването и устойчивото използване на морското биологично разнообразие на районите извън националната юрисдикция е известно като  Споразумение за BBNJ   и беше..

публикувано на 02.05.24 в 09:36

Борис Шивачев – писателят, пътешественикът, испанистът, социалният мислител

В българската култура има имена за широката публика почти неизвестни, но за развитието ѝ – безценни. Такъв е Борис Шивачев (1902-1932), рано отишлият си от света (ненавършил 29 години) забележителен българин: бил в Аржентина, запознал се и дълбоко проникнал там в испаноезичната култура и литература, неуморен техен пропагандатор и популяризатор..

публикувано на 01.05.24 в 18:05

Държавата за децата – добър 3.59

Няма нищо по-ценно за едно семейство от децата. Би трябвало и за държавата да е така. Ако сега, уважаеми читатели/слушатели, ви попитам –  Така ли е , едва ли положителните отговори ще преобладават. Защото действията и политиките на държавата ни, които трябва да осигурят нормална среда за отглеждане и възпитание на децата ни, категорично не са..

публикувано на 30.04.24 в 17:17

Д-р Стайко Стайков – живот, отдаден на науката

В Националния политехнически музей гостува документалната изложба "Д-р Стайко Стайков – живот, отдаден на науката", посветена на основоположника на българската метеорология, климатология и сеизмология на нивото на европейската наука. Тя е подготвена от екипа на Исторически музей - Стрелча, с директорката на музея Леда Петкова. Експозицията може да бъде..

публикувано на 30.04.24 в 15:40