В„Джаз клуб“ имате възможност да чуете композиции на Джон Люис, Ръсел Феранте, Боб Минцър, Боб Джеймс и Томи Малм; изпълнения на американските формации „Боб Минцър бенд“, квартет „Йелоуджакетс“, полската певица Зосия Карбовиак и сборен ансамбъл, под ръководството на финландския композитор, пианист и аранжор Томи Малм.
Основен акцент в срещата ни, на 18 март от 23 часа, е съчетанието на две фуги – пиеси от репертоара на „Модърн джаз квартет“,Modern Jazz Quartet, (MJQ). „Малка фуга за Давид“, „Little David's Fugue“е позната със заглавието „Саша“,„Sascha“. Изпълнението е на инструменталния MJQ заедно с вокалната формация„Суингъл Сингърс“, Swingle Singers.
Автор на „Саша“ е лидерът на MJQ, пианистът Джон Люис, който посвещава композицията на своя син. Джон Люис е създал още една творба, която е наречена на него: „Фуга на Александър“, „Alexander’s Fugue“. В компанията на „Суингъл Сингърс“ слушате MJQ в обичайния състав: Милт Джаксън, Milt Jackson – вибрафон; Джон Люис, John Lewis – пиано; Пърси Хийт, Percy Heath – контрабас; Кони Кей, Connie Kay – барабани. Годината е 1966-та, записите са направени в Париж. Двете фуги са част от легендарната продукция „Площад Вандом“, „Place Vendome“, „Swingle Singers&Modern Jazz Quartet“ /Philips– 982 626-2,Universal Music Jazz France– 982 626-2/,1966 г. Десетина години по-късно приятел и колега от БНТ – Боби Спасов сподели, че ако човек иска да въведе в света на джаз изкуствотонякой, който никога не е слушал джаз, добре е да започне с този албум.
Все повече съм убеден, че е така.
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg