В специално издание на рубриката „КиноАларма“ Георги Петров и Радослав Чичев разговарят за автобиографията на сър Майкъл Кейн „Трябваше да взривим проклетите врати“, издадена наскоро в превод на български език. Книгата е написана от Кейн на възраст от 85 години.
Той е сред най-бележитите актьори за всички времена, бидейки един от двамата изпълнители в цялата история на киното, номинирани за „Оскар“ в пет различни десетилетия. Сред най-популярните филми с негово участие са „Зулу“, „Алфи“, „Досието Ипкрес“, „Хана и нейните сестри“, „Правилата на дома“ и „Трилогията за Черния рицар“.
Кейн говори в книгата си за детството си, което отказва да категоризира като „трудно“ въпреки материалните лишения, които преживява семейството му от лондонската работническа класа, и за младостта си, прекарана в търсения на професионално призвание и по окопите в Корейската война. В крайна сметка младежът избира актьорската професия – и Слава Богу.
В книгата си легендарният актьор споделя впечатления от работата си с именити режисьори като Джон Хюстън, Уди Алън и Кристофър Нолан, разказва забавни случки с участието на икони като Джон Уейн и Джак Никълсън и издава интригуващи тайни от кухнята на киното. Истината, обаче, е, че мъдрите му съвети са лесно приложими в която и да е сфера на ежедневието и в която и да е професия.
Поколението на Кейн се намира по средата на трансформацията на представата за филмова звезда от класици като Кари Грант и Хъмфри Богарт към нови изпълнители като Ал Пачино и гореспоменатия Джак Никълсън. Затова и книгата, съдържащи неговите наблюдения върху прогреса на седмото изкуство, е и истинско богатство за всеки киноман.
Изложбата "Съвременно българско изкуство" се открива днес в Историческия музей в Ботевград. Повод за нея е 40-годишнината от първата експозиция с художествени произведения в града. За художествения фонд на музея и за творбите на значими съвременни български автори, които се съхраняват в него, разказва директорката на музея Рени Петрова ...
Мултимедийният албум "Антарктически приказки" на Теодосий Спасов и Християн Цвятков е продължението на музикално-поетичния спектакъл със същото име, който представи музика, композирана на Антарктида. Дванайсетте оригинални композиции, които смесват джаз, фолклор и други стилове, са записани на остров Ливингстън по време на една от експедициите..
Думата "мештра" означава майстор. Употребявала се е в тайния говор на строителите до средата на миналия век. По повод ретроспективната изложба с това заглавие на Атанас Гаджев (1960-2018) излязоха две книги. Едната е луксозен албум с негови творби и текстове на Албена Спасова, Филип Зидаров, Еми Барух, Моника Попова. Другата е фототипно..
Изложба и форум, озаглавени "По пътя на теснолинейката", започват днес в София, в Университета по архитектура, строителство и геодезия. До 8 ноември предстоят много любопитни събития, които са кулминация на проект, посветен на опазването на културното наследство на родопската теснолинейка и очертаването на визия за нейното развитие. Проектът е дело на..
Столичната галерия "Риволи" представя днес изложбата "101 години Сюрреализъм". Експозицията включва класически и съвременни представители на артистичното течение. Откриването е в 18 часа. С Елена Болтаджиева , управител на галерията, разговаря редакторът Ани Маринова – чуйте!
Известният старозагорски математик и педагог Любомир Любенов получи официална покана от Mohamed bin Zayed University of Artificial Intelligence (MBZUAI)..
Емоционална музикална вечер очаква жителите на Кърджали. От 19 ч. в Дом на културата можете да слушате концерта "Музиката на Испания и Латинска..
На 31 октомври се навършват 508 години от началото ѝ. Ще се върнем няколко века назад – в началото на XVI век – време на големи противоречия. Католическата..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg