Млада, красива и истински талантлива – това си помислих, когато за първи път чух концертните изпълнения на вокалистката Велека Цанкова. Това се случи през пролетта на 2018 година. Изпълнена с любопитство и с очакване за истинско удоволствие от среща с прекрасните „стари“ български песни потънах в един от любимите ми музикални клубове в София. Предстоеше концерт на „Bg Vintage“, а една от участничките бе Велека Цанкова. През пролетта на 2021 тя, тромпетистът и композитор Михаил Йосифов, барабанистът Атанас Попов и техните приятели – Шибил Бенев (китара и пиано), Димитър Карамфилов (бас)и продуцентът Елисавета Петрушева подариха четири романтични, искрящи от светлина и багри, нови български песни, част от проекта „Съвременен джаз с българска лирика“, финансиран по програма „Творчески инициативи“ на Национален фонд „Култура“.
Записите са направени от Алекс Нушев. Искрени и елегантни, но и сериозни и задълбочени тези четири песни ни пренасят в света на любовта и мечтите, на поривите и копнежите. Събрали десетилетия в няколко минути, „Сън“, „Околосветско пътешествие“, „Стъпки в пясъка“ и „Ти си някъде там“ вълнуват с ритмичната пулсация на суинг и боса нова, но и предизвикват с актуалност и модерност. Текстовете са съчинени от Велека Цанкова, която е автор и на музикалните теми на три от песните.
„Голямо предизвикателство е да напишеш български текст. Харесва ми, доволна съм! Разбира се, може и още, така че продължаваме. Любовта е обединяващ фактор за много артисти, но ме вдъхновява и приятелството изключително много, както и времената, в които живеем. Нещата, които можем да направим, за да подпомогнем поне малко земята“. Надеждата за бъдеща творческа инвенция прозира в думите на Велека Цанкова. Ето какво още тя разказа в студиото на програма „Христо Ботев“.
В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..
16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..
Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..
Въпреки, че не живее в България, не лишава българската сцена от своята музика. Jullzie е автор на песни, продуцент и певица в поп, джаз и електронен стил, докосващ със своята искреност и актуален звук. Това обаче, не ограничава нейните интереси и стилове в музиката, които са широко скроени. През последните месеци Jullzie привлече вниманието на..
"Ние сме заедно в това. И ще преминем през него. Докато стоим заедно!" , е простото, но силно верую, което музикантите от "Елейн" (Eleine) следват при записите на актуалния си студиен албум We Shall Remain, сътворен от прекрасни разрушителни сили. Шведската дарк симфоник метъл сензация "Елейн" (Eleine) най-сетне пристига у нас за хедлайн..
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест..
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта",..
85 години от рождението на журналиста и поет Георги Заркин бяха отбелязани в Чешкия център в София. Събитието, припомнящо жестоката съдба на този талантлив..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg