Млада, красива и истински талантлива – това си помислих, когато за първи път чух концертните изпълнения на вокалистката Велека Цанкова. Това се случи през пролетта на 2018 година. Изпълнена с любопитство и с очакване за истинско удоволствие от среща с прекрасните „стари“ български песни потънах в един от любимите ми музикални клубове в София. Предстоеше концерт на „Bg Vintage“, а една от участничките бе Велека Цанкова. През пролетта на 2021 тя, тромпетистът и композитор Михаил Йосифов, барабанистът Атанас Попов и техните приятели – Шибил Бенев (китара и пиано), Димитър Карамфилов (бас)и продуцентът Елисавета Петрушева подариха четири романтични, искрящи от светлина и багри, нови български песни, част от проекта „Съвременен джаз с българска лирика“, финансиран по програма „Творчески инициативи“ на Национален фонд „Култура“.
Записите са направени от Алекс Нушев. Искрени и елегантни, но и сериозни и задълбочени тези четири песни ни пренасят в света на любовта и мечтите, на поривите и копнежите. Събрали десетилетия в няколко минути, „Сън“, „Околосветско пътешествие“, „Стъпки в пясъка“ и „Ти си някъде там“ вълнуват с ритмичната пулсация на суинг и боса нова, но и предизвикват с актуалност и модерност. Текстовете са съчинени от Велека Цанкова, която е автор и на музикалните теми на три от песните.
„Голямо предизвикателство е да напишеш български текст. Харесва ми, доволна съм! Разбира се, може и още, така че продължаваме. Любовта е обединяващ фактор за много артисти, но ме вдъхновява и приятелството изключително много, както и времената, в които живеем. Нещата, които можем да направим, за да подпомогнем поне малко земята“. Надеждата за бъдеща творческа инвенция прозира в думите на Велека Цанкова. Ето какво още тя разказа в студиото на програма „Христо Ботев“.
След като подари на почитателите на класическата музика незабравимо лято, фестивал Allegra хвърля ръкавицата с провокативен формат и през зимата – The Beethoven Project. Идеята e на създателя и артдиректор на фестивал Allegra Петър Найденов, соло-контрабасист на Люцернския симфоничен оркестър и преподавател в Цюрихския университет за изкуства...
Веднъж годишно концертната поредица "Аларма Пънк Джаз" на програма "Христо Ботев" прави концерт-подарък за публиката – при вход свобден , както в добрите стари времена – с пънк-каса за дарения на бара и възможност да дарите посредством билет-дарение тук ... като, разбира се, всички средства отиват за музикантите, включили се в начинанието. А..
Концертът "Петолиния и вдъхновения" е проект на композитора Костадин Генчев. Той преплита класическата музика и фолклора, като се смесват тембрите на инструментите. Генчев коментира, че когато звучи класически щрайх квартет и квинтет с контрабас, смесвайки тембъра на виола или цигулка с гъдулка, на кларинет с кавал, класическа китара и тамбура, се..
Група Sage се сформира в Амстердамската консерватория и обединява четирима млади музиканти, събрали се в забележителния нидерландски град. Тромпетистът Рома Гашо и пианистът Грегоар Кифер са от Франция, басистът Дуорт Фернандеш е от Португалия, а Александър Иванов – барабани е от България. Техният произход, експериментаторски стремеж и дух на..
"Той е гений и живото доказателство, че блусът идва от Мали" , споделя легендарният американски блусмен Тадж Махал за своя колега и приятел Басеку Куяте . Тя пък – Ами Сако – има един от най-мощните и запомнящи се гласове в цяла Западна Африка. А платформата за традиционна и нова африканска музика "АфроВизия" и концертната серия..
Днес (5 февруари) се навършват 40 години от откриването на Експерименталния сатирично-вариететен театър към Дома на хумора и сатирата в Габрово . Негови..
На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София. В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова..
Вечно живият театър и класическата драматургия са неговата страст. Той е български режисьор с европейско измерение като творец, магьосник за актьорите...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg