Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Диагноза артист

Снимка: Калина Станева

В епизод 415 „Трамвай по желание“ среща своята публика с оригиналния актьор, музикант, имитатор и пътешественик Георги Низамов.

Още като малчуган в Ямбол, Жоро играе на местната сцена всички детски роли. Особено полезни театрални съвети получава от ролята на магаренцето Мокси в пиесата на Борис Априлов „Приключенията на Лиско“.

След продължителна школовка в различни театри Низамов се озовава пред вратите на ВИТИЗ, но за всеобща изненада е приет не в специалността актьорско майсторство, а в направление режисура за вариететен театър. Оказва се, че талантът е попаднал точно на мястото си, защото и до днес практикува и дори преподава различни елементи от това изкуство. За съжаление вариетето, като истински сценичен жанр, вече почти не съществува у нас, но Низамов не се отказва от идеята да го възроди.

Настоящето на актьора е фокусирано върху телевизионни шоу програми, където Жоро щедро раздава дарбата си на изкусен имитатор.

Въпреки всички свои шумни успехи на екрана, дълбоко в себе си артистът остава верен на класическото театрално изкуство, доказателство за което е собственият му проект „Диагноза артист“.

В музикално отношение Низамов опознава хората с най-простия възможен тест – музиката, която слушат. Заклет рокаджия, всенародният увеселител не пропуска да вложи марковия си хумор и в тази посока. Доказателство за това е рок хитът му „Дарт Вейдър на Йода думаше“, който само за едно денонощие постига над 100 хил. гледания в мрежата.

Чуйте повече в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Камен Воденичаров

Щастието в малките неща на Доминиканската република и други приключения

Той е провокирал зрителите да пътуват из всевъзможни светове. В началото беше идеята, ентусиазмът и бунтът на младия човек, който чрез “Ку-Ку” показа, че можеш да се противопоставиш на това, което не ти харесва, докато усмихваш хората и ги караш да се замислят. След това продължи и с “Каналето”, а оттам заговори и чрез музиката, защото тъкмо тя..

публикувано на 15.07.25 в 17:10

Вечер на отворените врати в галерия "Теа Алба" с Иво Стаменов Отто

"Когато се стъмни, танцът на "Нашата хубава вечер" е най-приказен. Затова на 15 юли, от 19 до 21.30 ч , ще направим Вечер на отворените врати, в рамките на изложбата ми "Моите приказки със Светлината" – ръчно направени лампи от дърво на Иво Стаменов Отто. Ще покажем и Cello&Excavator – лампа с прелюбопитна история.  Изложбата ще продължи до 19..

публикувано на 15.07.25 в 16:47
Диан Костов и Милена Ташкова

Диан Костов и Милена Ташкова и тяхната Молитва за неразрушимото

На 13-и октомври на Майдана в Киев Диан Костов и Милена Ташкова откриха своята изложба, озаглавена "Молитва за неразрушимото". Диан Костов и Милена Ташкова вече работят върху нов проект, който ще се осъществи през есента. Както подсказва името на проекта, той ще бъде фокусиран върху това, което никой никога не може да разруши – вярата, смелостта,..

публикувано на 15.07.25 в 16:00
Елица Матеева

Кинокритикът Елица Матеева: Отказваме да работим заедно и да се вслушваме в другия

Книгата " Европейско кино за нетрадиционалисти – кинорежисьорите "ЗА" дъгата"  с автор Елица Матеева се занимава с филми със специфична тематика, създадени в периода от 1919 година до днес. По думите на актрисата Мартина Апостолова трудът е "единствено по рода си изследване до този момент в българската литература и кинокритика, хронологична..

публикувано на 15.07.25 в 14:55
Никола Цветанов, Борис Чеширков и Велин Манов (от ляво надясно)

Ново поколение в съвременното изкуство в изложбата Made in Leshten vol.4

Made in Leshten vol.4 e обща изложба с участието на петима художници от новото поколение в изкуството: Никола Цветанов, Боря Шапшалова - BoryaXYZ, Елеонора Едрева, Илджан Исметов - pilci ilci, и Тодор Рабаджийски. Експозицията идва след двуседмична резиденция в планинското село Лещен. Участниците са на възраст между 23 и 37 години. Куратори са Теодора..

публикувано на 15.07.25 в 10:05