Малко повече от година от началото на пандемията вече търсим отговори на въпросите през какви етапи преминахме дотук, с какви преживявания се сблъскахме, какви са надеждите ни и колко е важна връзката ни с реалността.
Цветелина Йосифова е психотерапевт, създател на онлайн платформата за психотерапевтична помощ и емоционална подкрепа Kabinet.bg, който започна своята дейност през лятото на миналата година. Според нея у хората вече се натрупа не само умора, но и известно отчаяние.
„Променя се прагът ни на чувствителност към другите и усетът от какво имат нужда. – казва тя – Наблюдавам много противоположни ефекти: хора, които напълно отричаха съществуването на вируса, когато попаднаха в ситуация, в която се сблъскат лично с него, стават екстремни в разбирането си колко е страшен – няма среда, няма умереност – която за мен е връзката с реалността. Реалността не е в крайностите."
Kabinet .bg предлага и платформа за млади хора – #шнорхел. "Хората до 30-години са в по-уязвима ситуация, защото често все още не са в партньорски отношения и зависят много от близките си. Най-уязвими обаче са юношите“, казва Цветелина Йосифова.
Здравословната реакция към дългосрочния стрес, в който всички ние пребиваваме, е да се поддържа връзка с реалността и да не отлагаме живота. „Да бъдем хора, които продължават да мислят, да работят, да обичат и онова, което правим за себе си и за близките си да бъде максимално пълноценно. Да не се отказваме.“
Чуйте повече в звуковия файл.Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии? По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..
На 10 февруари православният свят чества св. Харалампий Магнезийски, покровител на пчеларите. Смята се, че приживе светецът е открил лечебните свойства на пчелния продукт, затова днес се освещава мед. В Деня на пчеларя в "Нашият ден" разговаряме с Явор Кирилов за историята, проблемите, възможностите и добрите практики на българските..
Зелените новатори на България: Срещаме ви с Иван Бондоков от Cupffee – ядливи биоразградими чаши за топли и студени напитки . Чашите на Cupffee са създадени от изцяло натурални съставки, без ГМО, изкуствени оцветители, подсладители или консерванти. Издържат минимум 45 минути, без да променят структурата си, дори при напитки от 85 градуса. Това е..
Димитър Панайотов (журналист) и Александър Николов (фотожурналист) разказват в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" за новата медия за независима мултимедийна журналистика "Ден" , която са създали. Началото Александър и Димитър разказват как преди повече от осем години започват първия си документален проект "Последният дар на човека" ,..
За инициативата "По песента ще ги познаете" или как незрящи хора се срещат с птиците разказва в "Нашият ден" Елица Иванова от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). Целта на БДЗП е да приобщи различни групи от хора към дивата природа в България , за да осъзнаят колко ценно е биоразнообразието. Природата трябва да е..
Луиза Селло е определяна от New York Concert Review като музикант със "завладяваща страст и спонтанно пеене, с брилянтна техника, отличен контрол на..
Дали и как изгнанието се отразява върху творчеството на известни композитори, които са преживели напускането на родината си? На този общ въпрос отговаря..
Заедно с проф. Людмил Димитров в "Terra Култура" отваряме вратата към едно дълго пътуване в посока словенската д(р)амасцена. През 2025 година в Словения..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg