Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Целият англоезичен свят ще гледа „Дяволското гърло“

Снимка: @diavolskotogurlo

Светът се отвори, каза Владимир Карамазов. Сподели го със слушателите на „Време и половина“ с въодушевление, което заразява. Прави сте да си помислите, че в година на пандемия това едва ли е най-подходящата дума, но което си е така – така си е. И заразява не толкова фактът, че въпросният свят видя в киното на България потенциал, а това, че продължава да има хора, които дават душата си, за да бъде това кино забелязано.

Не става въпрос за гордост, не, за чиста форма на радост иде реч. Причината за нея е „Дяволското гърло“. И тук, с присъщото за страната ни отрицание, пак е идва ред на поредното „не“ – не подземната пещерна мистерия в Родопите, а сериалът, който преди известно време поддържаше зрителския интерес у нас жив.

За първи път в историята на българското игрално и телевизионно кино наша продукция ще се разпространява в целия англоезичен свят. За първи път български сериал ще се гледа на три континента. Отново за първи път най-престижната онлайн платформа за неанглоезично серийно кино в света – Walter Presents, която впрочем е собственост на британския Channel 4, проявява интерес за дистрибуция на роден кинопродукт. AXN пък ще го излъчва в Централна и Източна Европа.

Който е гледал „Дяволското гърло“, знае, че Владимир Карамазов изпълнява главната мъжка роля в сериала. А който реши да си пусне звуковия файл, поместен под текста, ще чуе, че той е вярвал в успеха му от самото начало. Ще чуе и колко тънък е всъщност тънкият момент с продуцирането и рекламирането на една такава продукция и колко важна е ролята на фестивалите и конкурсите, които помагат часовникът на твореца да показва точното време. Актьорът споделя също колко трудно е да се превърнеш в независим артист, който прави изкуство, разкриващо не толкова таланта, колкото светоусещането на човек, както и защо е важно да се бориш със света, но с поглед, взрян по-далеч от собствената улица. И фотографията, с която Владо Карамазов влиза в близка среща със себе си и с хората, които приобщава към своите идеи, намира място в разговора. Именно тя е втората сцена, на която той се изразява, откровено и без претенции.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лекции по теми на съвременността през призмата на архитектурата

Цикъл публични лекции на тема "Архитектура, медии, критика" на фондация "Ново архитектурно наследство" с подкрепата на Гьоте-институт, България, поставят фокус върху наболели проблеми на архитектурната среда, в която живеем. Две от лекциите са вече факт, предстоят още две.  Третата е на тема: "Make Architecture Great Again! | Паметници, паркове,..

публикувано на 19.04.24 в 08:45

"Анна непоправимата" – театрален разказ за Анна Политковская

Премиерният спектакъл "Анна непоправимата" очаква първата си среща с публика тази вечер. Пиесата е на италианския драматург Стефано Масини и е посветена на руската журналистка и защитник на човешките права Анна Политковская. На 7 октомври 2006 година Политковская е застреляна в асансьора на сградата, където живее в Москва. Предполага се,..

публикувано на 19.04.24 в 08:35

Феникс Върбанов с изложба в галерия "Стубел"

За първи път Феникс Върбанов представя изкуството си в галерия "Стубел". Живеещият в Париж художник определя себе си като космополит и често казва, че е дар от Бога да бъде посредник между три култури. Българската, китайската и френската култура са дълбоко вкоренени в същността на този артист – с родители прочутия Марин Върбанов и майка Сун Хуай Куей...

публикувано на 18.04.24 в 18:00

Або представя втората си книга с разкази

За първата си книга "Поводи за връщане" Або беше написал: "Имал съм късмета да живея на четири континента и да обиколя над 40 държави, преди да стана на 27 години. Живял съм в Пекин, Арекипа, Финикс, Манчестър, Лондон, Самоков, София – в разбъркан ред. Обичам да се запознавам с нови култури, да научавам езиците им и да чета литературата им в оригинал...

публикувано на 18.04.24 в 16:35
Подготовката на българския
павилион във Венеция

60-ото юбилейно издание на Венецианското биенале

На 19 април в 17.00 часа в зала "Тициан" (Sala Tiziano) е официалното откриване на Българския павилион на 60-то юбилейно издание на Венецианското биенале. Най-важният форум за съвременно изкуство в света ще се проведе от 20 април до 24 ноември 2024 г. и ще представи националните проекти на 331 артисти от различни държави. "Чужденци навсякъде" е..

публикувано на 18.04.24 в 16:15