Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Приземяване

Пламена Гетова и Емил Янев
Снимка: Калина_Станева

В епизод 419 „Трамвай по желание“ среща своята публика с една от звездите на българския театър и кино Пламена Гетова.

Завършила тогавашния ВИТИЗ в класа на проф. Гриша Островски, актрисата започва творческия си път на сцените в Бургас и Стара Загора, но през 1983 г. се озовава във Военния театър, където играе и до днес. Въпреки тоталитарния режим, по онова време армейският театър има славата на една от най-свободомислещите театрални институции в страната. Всеки театър, във всяко време носи характера на своя директор, отбелязва звездата, която приема за свой върховен творчески ментор режисьорът Леон Даниел.

Изумителен е случаят, когато световния драматург Харолд Пинтер я гледа в интерпретацията на своята пиеса „Стари времена“ в театър 199 и признава пред широка публика, че Пламена Гетова изпълнява главната роля по-добре дори от собствената му съпруга.

Киното се намесва решаващо в нейната кариера, когато Георги Дюлгеров успява да я изкопчи от разпределение в разградския театър и ѝ поверява главната роля в кино-шедьовъра „Авантаж“, където Пламена си партнира с великия Руси Чанев. Така снимачната площадка става за нея любима територия за изява на артистичния талант. Следват десетки роли за седмото изкуство, в дълги периоди тя е сред най-сниманите актриси, а звездата все така продължава да мечтае за нови роли в качествени ленти.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Писателят анималист разказва…

Култовото предаване "И ловец съм, и рибар съм" тази неделя въвлича многобройната си вярна публика в интересен разговор за природата, за вечната тайна – и явна конкуренция между ловци и рибари, но и за литературата!  Защото гост и събеседник е Лъчезар Воденичаров, познат на читателите си като Воден Чаиров. Ловец, рибар,  кучкар, инженер, но и..

публикувано на 28.07.25 в 14:05

Георги Шашиков: Фаготът като съдба и билет към Япония

В рубриката "Културен отпечатък" на Terra Култура фаготистът Георги Шашиков сподели своята вдъхновяваща история – история, в която музиката не е просто професия, а съдба и начин на общуване. Макар и малко познат у нас, Шашиков е истинска звезда в Япония – страна, която вече близо две десетилетия нарича свой дом. Георги Шашиков започва..

обновено на 28.07.25 в 13:12

Глаголицата вдъхновява художничка за изложбата ѝ "Словото за Мир"

"Озарена съм и благодарна за даровете, който се леят за мисията "Словото за Мир". Творческите проявления на Словото са наистина семена, които се множат, когато сме спокойни, добри и отворени за светлината във всеки човек" – с такива думи се обръща към приятелите си художничката Мира Копанаров. От 18 години тя живее и твори в Канада. "Много..

публикувано на 28.07.25 в 13:10
Георги Господинов

Изкуството в мен: Георги Господинов

Той е най-превежданият и най-награждаваният извън България български писател – първият българин, носител на литературната награда "Международен Букър" за романа си "Времеубежище", преведен на английски от Анджела Родел. Той е Георги Господинов.  Още с първата си стихосбирка е отличен с Националната награда за дебют "Южна пролет", а н егови..

публикувано на 28.07.25 в 12:56
Димитър Узунов

Тийнейджърът в мен: Димитър Узунов

Гостът ни е учил режисура, актьорско майсторство и театрален мениджмънт в Париж и Ню Йорк. През 2008 година във френската столица основава компания, в която работи с артисти от над 20 държави. Двукратен носител е на наградата "Млад талант на Париж", присъждана от парижкото кметство.  Създател е на фестивали, летни академии и " Театър на чудесата"..

публикувано на 28.07.25 в 12:37