В епизод 421 „Трамвай по желание“ среща своята публика с неуморния рокаджия Георги Мархолев.
Повод за срещата е вълнуващия концерт по повод 50-годишнината на Бургаската английска гимназия „Гео Милев“, разтърсил на 14 май Летния театър в града. Събитието е от национален мащаб, тъй като възпитаници на тази гимназия са личности със сериозен принос за културата и обществото, като Петя Дубарова, Ваня Костова, Пламен Ставрев, както и големи артисти, художници, архитекти, банкери и доказани специалисти в редица области.
Химнът на гимназията "Now, then, tomorrow" ("Сега, тогава, утре") е сътворен от Георги Мархолев, а текстът е на Дарина Хаджистоянова-Джеферсън, и двамата възпитаници на гимназията. По-любопитното е, че песента е мастерирана в легендарното лондонско студио Abbey Road, където някога записват самите "The Beatles".
"Написах песен с уникален текст, която стана химн на гимназия, дала толкова много таланти и успешни хора, които са по цял свят! Но тази песен се превърна в послание за всички, защото ние всички ние сме деца на морето – в морето се е родил животът изобщо. Продуцентът Джон Дейвис в Аби Роуд например каза, че песента напомня звученето на Бийтълс и той ще я пусне на Пол Макартни. Също, че песента трябва да получи световно внимание. Аз лично нямам нищо против – написах я за 16 минути.“
Това споделя знаменитият рокаджия, който определя музиката като "божествена кутийка, от която чуваме звуците на небето".
"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room. Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на независимата сцена. Сценичният вариант и режисурата са на младата и талантлива Патрисия Господинова, а публиката ще види актьорите Боряна Маноилова в ролята на Йерма, както и Ахмет Исмаил – като Хуан, и..
Новият документален филм "Пеперуди на Еверест" на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча представя последното артистично пътешествие на международно признатия хиперреалистичен художник Рос Росин. Филмът е посветен на творческата еволюция на Рос през годините, а музикалният му съпровод носи личния почерк на българския артист Андрей Янев, който вече..
В рубриката "Архивите са живи" отправяме поглед към развитието на българския политически живот през вековете, представен чрез едно уникално свидетелство. През февруари 1899 г. чешкият историк и белеатрист – Константин Иречек – публикува статия, в която отразява особености на българската политическа сцена. Ето един цитат от нея: "Българин с българин..
Василена Винценцо - Коломоец не е обикновена актриса. Тя е млад и изключително талантлив човек с дълго портфолио, който се е заел и да бъде собственик на пространството за независим театър Yalta Art Room. Част от личностите, които имат принос към обществото чрез изкуство. Завършва НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" през 2012 г. в класа на проф...
С проф. Джън Дзин от Китайската художествена академия разговаряме в "Terra Култура" за артпроекта "Пастир на светлината" и България като първа локация на Expeditionary Light Project. В ефир превежда Преслава Павлова. Проф. Джън съчетава технологии и изкуство, за да създава мултисензорни преживявани. Творчеството му е социално ориентирано,..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg