„Аз се чувствам добре, че върша това, което мога и че Нов български университет ми дава тази възможност да предам своя богат опит на младите хора да продължават нататък.“
Композитор, аранжор, диригент и обичан преподавател в департамент Музика на НБУ, вече над двадесет години доц. д-р Георги Петков не спира да увлича студентите с магията на родния фолклор. През 2002 г. създава университетския смесен хор „Фолк-джаз формация”, един от най-интересните и оригинални студентски хорове. От този състав, пак по идея на Георги Петков, по-късно започват самостоятелно творческия си път вокално трио „Евридика” и камерният хор „Нови български гласове“, създаден специално за проекта „Еструна“. Рожба на международния проект е албума „Al Este del cante” на Арканхел, записан на живо с хор „Нови български гласове“ и спечелил наградата Латино Грами през 2018 година.
Към изброените състави, извор на неизчерпаемо творческо вдъхновение за композитора и диригента Георги Петков, прибавяме и многогласния Народен хор при Националното музикално училище „Любомир Пипков“ в София, който основава през 2006 година.
Богат, интересен и изпълнен с динамика е пътят на този творец, участвал в десетки международни музикални проекти със световноизвестни изпълнители и над 900 концерта по целия свят.
„Моето щастие е, че от петнадесет часа написана музика, може би около над четири часа са вече реализирани на световния музикален пазар, а другото, което си е останало тука по ансамбли, по театри също е видяло сцена.“
Роден в Габрово, след завършване на Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив, Георги Петков ръководи последователно оркестрите на професионалните фолклорни ансамбли: „Добруджа”, „Габрово” и Националния фолклорен ансамбъл „Филип Кутев”, а през 1999 г. поема ръководството на женския хор „Български гласове – Ангелите”, с който печели наградата „Гостуващ артист на САЩ за 2000 г.”
В хоровата дейност, всеотдаен спътник е съпругата му Нелка Петкова, изградила поколения талантливи певици в Националното музикално училище „Любомир Пипков“, влюбени във фолклора.
Поводът за гостуването на доц. д-р Георги Петков в петъчната музикална вечер е неговият шестдесетгодишен юбилей. Сладкодумен събеседник и с чувство за хумор, той умее да грабне вниманието на аудиторията. В звуковия файл разказва за своето детство и първите професионални стъпки, довели до идването му София, а за останалото – в предаването с начален час 19.30.
„Винаги, и в най-трудните моменти човек трябва да се надява, че ще дойде и нещо по-добро – и аз съм сигурен в това, че то идва.“
С последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...
73 сезон на Оперния фестивал в Уексфорд, Ирландия се откри на 18 октомври 2024 г. със спектакъл на опера, определяна като "типично италианска" – "Маските" на Пиетро Маскани. В предаването ви предлагаме пълен запис от залата на Националния оперен театър в Уексфорд с участието на солисти и оркестъра на Уексфордския фестивал под диригентството на..
Музика: Пиетро Маскани Либрето: Луиджи Илика Премиера: 17 януари 1901 г. Пролог Актьорите и техният импресарио представят героите: • Бригела, пътуващ търговец; • д-р Грациано, юрист; • Коломбина, неговата прислужница (влюбена в Бригела); • Панталоне, богат жител; • дъщеря му Розаура (влюбена във Флориндо); • заекващия Тарталия; • капитан..
Три талантливи дами обединяват творческите си усилия, за да зарадват публиката с разнообразна програма. Надежда Цанова, Петромила Йакас и Вилиана Вълчева поставят музикален мост между България и Хърватска с концерт, озаглавен "Жените в музиката". "След първата професионална среща с Петромила решихме, че ще бъде интересно да се направи едно..
16 февруари Изпълнения на ансамбъл La Venexiana с Габриеле Паломба – теорба и диригент. 3.00 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Di far semper gioire (Винаги да радва хората) из "Мадригали и канцонети", книга девета от 1651. 3.03 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Ohimè dov’è il mio ben (Уви, къде ми е доброто) из Седма книга с мадригали от..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg