Мнозина от нас все още са запазили някакъв спомен от приключенията на щъркела Чоко и жабока Боко. Този първи говорящ детски анимационен филм се появява през 1979 г., в периода на възход на българската анимация. 11-те епизода са създадени от режисьора Румен Петков, отличен с много награди за своята работа.
Аниматорите оставят част от своите емоции, своите мечти и фантазии във анимационните филми, за да бъдат жизнени героите на рисуваните филми, както ги наричахме преди време, за да заживеят те в един примамлив и интересен свят. Аниматорът, вдъхнал живот на Чоко и Боко и на още много други анимационни герои, днес е наш гост – Христо Ибришимов.
Той сподели една своя идея: „Когато постъпих в студиото, получих и бюро, за да работя. Отваряйки чекмеджето, видях вътре едно тефтерче. Като го разлистих, се втрещих, защото там бяха запазени записките на асистент-режисьора, който е водил бележки за филма „Гръмоотводът“ на Тодор Динов. Впечатлих се, че толкова подробно са описани нещата, които е трябвало да се реализират във филма. Много ми се ще това тефтерче да не остава у мен. Много ми се ще да има някакво място, дето се казва една стая, която да бъде нещо като Музей на българската анимация. Чудесно би било – да се съхранят старите плаки, фотографии, документи, старите анимационни български филми...“
Семейство Ибришимови е едно от познатите артистични семейства. Христина Ибришимова завършва ВИТИЗ, специалност „Актьорско майсторство за куклен театър“. Днес е ангажирана предимно с озвучаване на филми и сериали. През 2011 г. получава номинация за наградата „Икар“ в категория „най-добър дублаж“ (тогава наричана „Златен глас“) за дублажа на филма „Мечтатели“. А през 2012 г. получава „Икар“ за „Забраненият плод“.‘
А синът Виктор Ибришимов получава своето музикално образование в НМА „Панчо Владигеров“ – бакалавър класическо пеене. По-късно следва в Кралската музикална академия в Лондон и завършва магистратура „Музикален театър“. Участва в постановките „Суини Тод“, „Евита“, „Парижката света богородица“, „Уестсайдска история“, „Компания“, „Блондел“, „Коса“ ( с премиера юли месец във Варна). Той е пеещият Аладин от филма (2019 г.).
Виктор Ибришимов сподели своите впечатления от лондонските музеи, които е посетил, по време на престоя си в Англия, както и какво е отношението на младите англичани към историята на своята страна. „Това, което много ме впечатли, е, че музеите в Лондон са безплатни – държавните и общинските. Това са места, които всеки може да посети ...Защото държавата си държи на историята... Мога да кажа, че младите англичани, с които се запознах там, знаеха историята на държавата си и се гордееха с нея...“
Христо и Виктор Ибришимови в това предаване споделят истории от своя личен музей.
Открива се изложбата "Дечко Узунов. Пътни Бележи", посветена на 125 години от рождението на художника. На 25 юни от 18.00 часа в галерия "Дечко Узунов", филиал на Софийска градска художествена галерия, ще бъде представена експозицията, част от серията изложби, които СГХГ подготви за отбелязване на годишнината през 2024-та. Публиката ще има възможност..
"Сцена Централни хали" навърши една година. Създаването на пространство за култура в историческия център на София е голямо предизвикателство за екипа. Той се е съсредоточил за изграждане на визия, защото е важно Сцената да бъде разпознаваема. За една година са се състояли 575 прояви. Най-многобройни са детските – 327. Сред тях са театри,..
Изложбата "Данаил Дечев (1891 – 1962). Ноктюрно " представя творби на големия български художник. Произведенията на автора са били откупени от галерия " Лоранъ " в продължение на около пет години. Заглавието "Ноктюрно" е избрано неслучайно. То характеризира много добре експозицията. Произведенията са бавно работени ескизи и скици, някои от..
Тамара Стояноска от Република Северна Македония е тазгодишният носител на голямата награда в седмото издание на Конкурса за млад театрален режисьор "Слави Шкаров". Организатор е Драматичният театър "Сава Огнянов" в Русе. Тази година конкурсът разшири своя обхват и имаше участници не само от България, но и от Румъния и Република Северна Македония...
Културният компас тази вечер ни отвежда в сърцето на Лондон, където предстои едно от значимите литературни събития в европейския културен календар – церемонията по връчване на литературната награда на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР). Събитието ще се проведе в централата на банката, където от ранните часове на деня вече се усеща..
"Ало, Космос! Говори България!" ще събере отново стотици млади хора от цялата страна на 24 юни в "София Тех Парк". Петото издание на фестивала ще..
Родната музикална публика ще може да се наслади на концерт на един от водещите симфонични оркестри в Китай – Симфоничния оркестър на град Чанша, под..
На Еньовден, деня, в който билките придобиват най-голяма лечебна сила според народните вярвания, ни се открива чудната възможност да надникнем в магията на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg