Сядали ли сте в автомобил, в който дълго е влизала топлина чрез слънчевите лъчи, но не е имала възможност да излезе от там? Топличко е, нали? Ето това се случва с планета Земя в момента. Слънчевите лъчи идват до Земята, затоплят я, но заради парниковите газове – не могат да се върнат обратно в космоса. И остават на нашата любима планета, за да я затоплят все повече. Проблемите от това са множество и са свързани. Засушавания, но и бури, наводнения и цунамита. Изчезване на животински и растителни видове. Но най-вече, проблеми за хората – здравни, социални, миграционни, политически, екзистенциални.
Това издание на “Гласът на времето” е посветено на климата и климатичните проблеми. Формалният повод за него е излизането на български на книгата на Бил Гейтс “Как да избегнем климатично бедствие. Решенията, с които разполагаме и научните открия, от които се нуждаем”.
В интересната дискусия участват Апостол Дянков от Световния фонд за природата – WWF, Стефан Димитров от AirSofia.Info, Магдалена Малеева от “Горичка” и Антоанета Йотова, експерт по политики и проекти за околната среда. Водещ е Даниел Ненчев.
Основният въпрос, който се обсъжда, е – ще променим ли принципите, по които се придвижваме, отглеждаме храната си, строим и добиваме енергия – за да запазим живота на планетата. Също – какво правим в България по въпроса.
Според Стефан Димитров икономическият растеж в момента прилича на болестта рак и имаме нужда от устойчивост и индивидуално осъзнаване.
Апостол Дянков поставя акцент на нуждата от социални иновации и качествени решения в енергетиката.
Маги Малеева посочва важни идеи като залесяването, спирането на вредните газове на изхода им, електрификацията на транспорта и градските градини.
Чуйте предаването от звуковия файл.
В България традиционно отбелязваме Бабинден, но нямаме отделен ден, посветен специално на нашата баба – тази, която е участвала активно в отглеждането и порастването ни. Оказва се обаче, че такъв ден съществува – това е именно 23 юли, признат за Световен ден на бабата . Празникът води началото си от САЩ, където е известен с наименованието..
Когато добрите примери се разпространяват – как Трън следва доказалите успеха си стъпки на жителите на Божурище в борба за природата. Разговаряме в "Нашият ден" със Стефка Бон ева , създател на инициативата "Бусинска сръчкотилница", която разказва и за културата на региона, както и с Руслан Зарев , председател на Трънското туристическо..
Град Тутракан отново ще се превърне в сцена на едно от най-очакваните летни събития – фестивалът "Огненият Дунав". В продължение на четири вечери жителите и гостите на дунавския град ще могат да се потопят в пъстър празник, който съчетава традиции, модерно изкуство, музика и весело настроение. Подробности за програмата разкри кметът на..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е професор и преподавател в Университета на Южна Калифорния в Лос Анджелис, САЩ. Преди няколко години проф. Панова беше отличена с наградата на Института по математика при БАН – признание за нейните..
За запазването на статута на Несебър и Созопол в списъка на ЮНЕСКО, за ангажиментите, които произтичат от това, както и за подготовката на досиетата на пещера Магурата, разширението на Казанлъшката гробница и мозайките ба Филипополис – разговор в "Нашият ден" с Константин Занков, главен експерт към Института за анализи и оценки в туризма, бизнес..
В епизод 597 "Трамвай по желание" среща своята публика с талантливия млад писател и автор на бестселъри Васил Попов. Васко става широко популярен с..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg