Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Климат

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Сядали ли сте в автомобил, в който дълго е влизала топлина чрез слънчевите лъчи, но не е имала възможност да излезе от там? Топличко е, нали? Ето това се случва с планета Земя в момента. Слънчевите лъчи идват до Земята, затоплят я, но заради парниковите газове – не могат да се върнат обратно в космоса. И остават на нашата любима планета, за да я затоплят все повече. Проблемите от това са множество и са свързани. Засушавания, но и бури, наводнения и цунамита. Изчезване на животински и растителни видове. Но най-вече, проблеми за хората – здравни, социални, миграционни, политически, екзистенциални.

Това издание на “Гласът на времето” е посветено на климата и климатичните проблеми. Формалният повод за него е излизането на български на книгата на Бил Гейтс “Как да избегнем климатично бедствие. Решенията, с които разполагаме и научните открия, от които се нуждаем”.

В интересната дискусия участват Апостол Дянков от Световния фонд за природата – WWF, Стефан Димитров от AirSofia.Info, Магдалена Малеева от “Горичка” и Антоанета Йотова, експерт по политики и проекти за околната среда. Водещ е Даниел Ненчев.

Основният въпрос, който се обсъжда, е – ще променим ли принципите, по които се придвижваме, отглеждаме храната си, строим и добиваме енергия – за да запазим живота на планетата. Също – какво правим в България по въпроса.

Според Стефан Димитров икономическият растеж в момента прилича на болестта рак и имаме нужда от устойчивост и индивидуално осъзнаване.

Апостол Дянков поставя акцент на нуждата от социални иновации и качествени решения в енергетиката.

Маги Малеева посочва важни идеи като залесяването, спирането на вредните газове на изхода им, електрификацията на транспорта и градските градини.

Чуйте предаването от звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Колко от нас знаят, че бабите имат световен празник на 23 юли?

В България традиционно отбелязваме Бабинден, но нямаме отделен ден, посветен специално на нашата баба – тази, която е участвала активно в отглеждането и порастването ни.  Оказва се обаче, че такъв ден съществува – това е именно 23 юли, признат за Световен ден на бабата . Празникът води началото си от САЩ, където е известен с наименованието..

обновено на 23.07.25 в 11:10
Трънско ждрело

Жителите на Божурище и Трън се обединяват в борбата за чиста природа

Когато добрите примери се разпространяват – как Трън следва доказалите успеха си стъпки на жителите на Божурище в борба за природата. Разговаряме в "Нашият ден" със Стефка Бон ева , създател на инициативата "Бусинска сръчкотилница", която разказва и за културата на региона, както и с Руслан Зарев , председател на Трънското туристическо..

публикувано на 23.07.25 в 09:29

"Огненият Дунав" се завръща: Тутракан празнува с музика, риба и традиции

Град Тутракан отново ще се превърне в сцена на едно от най-очакваните летни събития – фестивалът "Огненият Дунав". В продължение на четири вечери жителите и гостите на дунавския град ще могат да се потопят в пъстър празник, който съчетава традиции, модерно изкуство, музика и весело настроение. Подробности за програмата разкри кметът на..

публикувано на 23.07.25 в 08:57

Наука без граници: Историята на един български професор в САЩ

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е професор и преподавател в Университета на Южна Калифорния в Лос Анджелис, САЩ. Преди няколко години проф. Панова беше отличена с наградата на Института по математика при БАН – признание за нейните..

публикувано на 22.07.25 в 11:03
Созопол

В разгара на туристическия сезон: Несебър и Созопол остават в списъка на ЮНЕСКО

За запазването на статута на Несебър и Созопол в списъка на ЮНЕСКО, за ангажиментите, които произтичат от това, както и за подготовката на досиетата на пещера Магурата, разширението на Казанлъшката гробница и мозайките ба Филипополис – разговор в "Нашият ден" с Константин Занков, главен експерт към Института за анализи и оценки в туризма, бизнес..

публикувано на 22.07.25 в 09:23