Стрелча е едно от онези китни български градчета, които посетиш ли един път – винаги ти се иска отново да се върнеш там, поне за малко. Китно, защото е разположено сред живописна природа, заобиколено от красиви хълмове в подножието на Същинска Средна гора, на територия богата с археологически паметници...Китно, защото всяко лято ароматът на рози и лавандула изпълва въздуха в града и околностите, защото и тук тези ароматни растения се отглеждат върху обширни площи.
Градът е известен и със своите три минерални извора с лековита вода, а също и с още много интересни обекти. Тракийският култов комплекс „Хероон“ – „Жаба могила“ е от времето на народа на „бесите“ – V в. пр. н.е. Разкрити са гробница-мавзолей и светилище-храм. В гробницата, която е двукамерна, са открити части от колесница, три конски скелета с амуниции и 9 обърнати с дъната нагоре глинени съда. На северозапад от гробницата е светилището. А на север и североизток от Стрелча се издигат „части от замъци и кули“ – уникални скални образувания, които се забелязват отдалече и целогодишно привличат любителите на природата.В местността „Галата“ може да се видят високите защитни стени и други части, съхранили се през вековете, от крепостта „Стрелчанско кале“. От IX до XV в. крепостта е вдъхвала респект на натрапниците и е осигурявала защита на местното население.
Интересни са къщите, изградени в автентичен възрожденски стил и много още природни и археологически обекти. Но град Стрелча се гордее и със своя Исторически музей. За забележителностите на града и богатствата на музея, в предаването разказва Николета Петкова, директор на ИМ-Стрелча.
Тя е получила своята бакалавърска степен „Културология“ в ЮЗУ „Неофит Рилски“. Специализирала е и в Италия. Магистърската ѝ степен е „Културен туризъм и културно проектиране“, Предстои ѝ защита като редовен докторант в ЮЗУ „Неофит Рилски“, направление „История и теория на културата – Древни култури“. Николета Петкова има подчертан интерес към древните култури, митологията, нематериалното културно наследство... Има повече от 30 научни публикации и участия в научни форуми в България, Италия, Чехия, Румъния и др. Научните ѝ изследвания са съсредоточени предимно към историческото и културно минало на град Стрелча.
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T очно на 29 ноември в Общински културен институт "Красно село" от 19 часа Виктор Топалов, създател на "Бохемска София", ще пропътува през историята, спомнените и легендите за поета, за да се озове..
Една одисея, която не е на Омир, не е на Джойс и говори от името на българките в чужбина. Елица Георгиева пристига от Франция, за представянето на най-новия си роман "Одисея на момичетата от Източна Европа" във Френския институт. Това е вторият роман, който Георгиева пише на френски, след дебютния "Космонавтите само минават" ...
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg