В епизод 428 „Трамвай по желание“ среща своята публика с актрисата и театрален мениджър Милена Червенкова и с певеца и актьор Марио Кръстев.
Как оцеляваха театрите по време на пандемия и локдаун? Този въпрос има различни отговори, но най-реалистично звучат гласовете на независимите театри. Милена Червенкова вече 29 години съхранява своята осъществена мечта – софийския „Арт театър“. Нещо повече, тя не харесва думата "оцеляване" и я заменя с "развитие". Милена отива и по-далече – независимо от динамичната здравна обстановка, тя вече планира репертоара, с който на 17 септември 2022 г. ръководената от нея независима сцена ще отбележи 30-годишнината от създаването си. В творческия процес по подготовката са въвлечени световни имена от театралната сцена като руския проф. Александър Великовский и знаменитата проф. Надежда Сейкова.
След като дълги години прекара в категорията „вундеркинд“, Марио Кръстев вече е на 19 години и търси нови хоризонти в развитието си. Участвал от детски години като актьор на сцени като Софийската опера, Народния театър и „Арт театър“ и печелил международни конкурси като певец, сега Марио се насочва към кинорежисурата, която ще изучава в Амстердам.
Преди да стане студент в Нидерландия, талантът най-неочаквано остави за размисъл на българската публика философското съчинение „Каквото горе, това и долу“, в което, на базата на Седемте херметични принципа, връща читателя към изначалната му способност да бъде съзидател на своя живот.
Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..
Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...
Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и история" и "Св. Методий славянобългарски" са ръкопис и старопечатна книга от колекциите на библиотеката, които са свързани с паметта на просветителя и неговата почит сред славянските народи...
В редакция "Хумор и сатира" сме богати с безброй поводи за празнуване. Сега наред е 50-годишнината на фестивала "Златният кос". От 1 април 1975 г. та до днес песните му звучат в най-културното място в радиоефира. Подробности в неделя веднага след новините в 18 часа , когато ще можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg