Понякога неизбежният край на човешкия живот ни припомня за неща и събития, които неусетно сме заровили из недрата на паметта си. Както се беше случило с този брилянтен радиопортрет.
„Животът, когато е зад нас, все пак представлява един коловоз. Нищо в него не можем да променим. Няма ги тези разклонения, възможности за обрати. Вече не, всичко е, каквото е. Това е коловозът, вече разказваме за спирките по пътя. Спирките в живота, големите, етапните, важните спирки. Това, което е назад…“
Така на 12 април, в далечната 2009 година колегата Емил Янев откри епизод втори от предаването, посветено на сцената, пътя и живота „Трамвай по желание“.
Епизодът, в който главната роля играеше Виолета Бахчеванова. И трябваше не само нейните близки, а и българската публика, българската култура да изгуби тази знаменита актриса, вдъхновила кръщаването на хиляди български момичета с красивото име Десислава, за да си го припомним и извадим от звуковите архиви.
За да можете да се потопите в атмосферата на Народния театър от времето на Владимир Трендафилов и Зорка Йорданова насам.
За да надникнете в Бургаския театър във времената на най-ярките му прожектори.
За да разберете причината, по която са подковавали наобратно подковите на коня, язден от Васил Левски и да стигнете по родословието на актрисата чак до Капитан Дядо Никола…
Вечерта преди поклонението пред актрисата, обезсмъртила героинята на Камен Зидаров Мария-Десислава, програма „Христо Ботев“ предлага един изключителен разговор между напусналата ни Виолета Бахчеванова, журналиста Емил Янев, актрисата Добринка Станкова и режисьорът Димо Димов, съхранен в Златния фонд на БНР.
Не пропускайте възможността да му се насладите.
В навечерието на Великден "Трамвай по желание" прави своята публика съпричастна на две кино възкресения. Режисьорът Олег Ковачев представя своите най-нови документални ленти, посветени на две от най-емблематичните за България личности от 20 век – Георги Астарухов и Димитър Списаревски. В който и клуб на футболния клуб "Левски" да влезете,..
Последното заглавие в репертоара на Драматично-куклен театър Враца е "Дванайсет разгневени мъже" от Реджиналд Роуз. Историята започва с това как един син пронизва баща си с нож. Дванайсет заседатели се опитват да разплетат случая, но единствено заседател номер 8 се усъмнява в деянието. Справедливост или правосъдие се търси в тази ситуация и..
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта", "Желязната завеса: рухването на Източна Европа, 1944-1956", "Червен глад: войната на Сталин срещу Украйна" и най-новата – "Конгломератът Автокрация. Диктаторите, които искат да управляват света"...
За втора година в Нов български университет ще се проведе Международният фестивал "Следата Шекспир". Мотото на фестивала е "Театърът като "конспект на времето ни, като негов летопис в съкратено издание." Ето как виждат мисията на Фестивала организаторите му: "Изборът на Шекспир като универсална оптика, през която анализираме и рефлектираме процесите..
85 години от рождението на журналиста и поет Георги Заркин бяха отбелязани в Чешкия център в София. Събитието, припомнящо жестоката съдба на този талантлив и достоен български писател, неслучайно беше организирано там. През 1968 г., докато е в затвора, Заркин обявява 28-дневна гладна стачка в знак на протест срещу нахлуването на армиите на Варшавския..
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта",..
85 години от рождението на журналиста и поет Георги Заркин бяха отбелязани в Чешкия център в София. Събитието, припомнящо жестоката съдба на този талантлив..
Прекрасен филм с основен сюжет вечната битка между добро и зло, с уникални актьории творчески екип. Как да не "посегнеш" към това заглавие, след като на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg