Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Виолета Бахчеванова – душата на сцената

7
Снимка: архив Десислава Стойчева

Понякога неизбежният край на човешкия живот ни припомня за неща и събития, които неусетно сме заровили из недрата на паметта си. Както се беше случило с този брилянтен радиопортрет.

„Животът, когато е зад нас, все пак представлява един коловоз. Нищо в него не можем да променим. Няма ги тези разклонения, възможности за обрати. Вече не, всичко е, каквото е. Това е коловозът, вече разказваме за спирките по пътя. Спирките в живота, големите, етапните, важните спирки. Това, което е назад…“

Така на 12 април, в далечната 2009 година колегата Емил Янев откри епизод втори от предаването, посветено на сцената, пътя и живота „Трамвай по желание“.

Епизодът, в който главната роля играеше Виолета Бахчеванова. И трябваше не само нейните близки, а и българската публика, българската култура да изгуби тази знаменита актриса, вдъхновила кръщаването на хиляди български момичета с красивото име Десислава, за да си го припомним и извадим от звуковите архиви.

За да можете да се потопите в атмосферата на Народния театър от времето на Владимир Трендафилов и Зорка Йорданова насам.

Виолета Бахчеванова в ролята на Мария-Десислава със Стефан Гецов в „Иван Шишман“ в Народния театър „Иван Вазов“.За да научите за гилотината, която през деветдесетте години на миналия век отстрани от трупата на Народния най-знаковите фигури на българския театър, без да им позволи да предадат своя опит на по-младите си колеги. Как се изсякоха лицата, душите на тогавашния български театър…

За да надникнете в Бургаския театър във времената на най-ярките му прожектори.

За да разберете причината, по която са подковавали наобратно подковите на коня, язден от Васил Левски и да стигнете по родословието на актрисата чак до Капитан Дядо Никола…

Вечерта преди поклонението пред актрисата, обезсмъртила героинята на Камен Зидаров Мария-Десислава, програма „Христо Ботев“ предлага един изключителен разговор между напусналата ни Виолета Бахчеванова, журналиста Емил Янев, актрисата Добринка Станкова и режисьорът Димо Димов, съхранен в Златния фонд на БНР. 

Не пропускайте възможността да му се насладите.

Васил Стойчев и Виолета Бахчеванова
Снимки: архив на Десислава Стойчева, Народен театър „Иван Вазов“, БГНЕС, БНР


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Брайл ФМ навърши 10 години

Радио Брайл ФМ е българско социално интернет радио, където хората с увреждания учат и работят.  Целта на радиостанцията е да запознае обществеността с хора със специални нужди – с техните проблеми, възможности, постижения и права и да направи обществото по-толерантно.  Вече 10 години Анелия Велинова – изпълнителен директор на медията, и..

публикувано на 26.11.24 в 18:46

Пространството на книгата

Каква е значението на книгата в различните исторически епохи? Каква е ролята на илюстрацията и типографията? Как се ражда един шрифт, какви са политическите и културните причини за това? Заедно с доцент д-р Регина Далкалъчева, Кирил Златков, д-р Бояна Павлова и Дора Иванова коментираме темата в "Гласът на времето". Как се създава един шрифт, какви са..

публикувано на 26.11.24 в 17:06

Изкуственият интелект отново повдига въпроса какви сме ние

"Последната цитадела. Изкуственият интелект, естетика, въображение" – дискусия за формиращата роля на изкуствения интелект в съвременното въображение, ще се проведе на 27 ноември в Театралната зала на Софийския университет. Ще бъде представен и едноименния пърформанс, който изследва отношенията на един андроид с любовта. Двама от участниците – доц...

публикувано на 26.11.24 в 16:31
Цвета Ботева

Музикалната метафора като лечение с Цвета Ботева

Започва правенето на музиката през поезията и стиховете, обратно на това, което съветват музикантите, но тя така най-добре си може. Младата певица Цвета Ботева трябва да изкаже посланието си и метафорите си в стих, преди да стигне до мелодия.  Въпреки промените, които настъпват при музикалната обработка, засега за нея това е пътят, по..

публикувано на 26.11.24 в 16:10
Валентина Радинска

Валентина Радинска с премиера на книгата "Синът ми Степан"

"Най-накрая събрах смелост да допиша книгата си за моя син Степан, който си отиде преди 17 години, и живя цели 20, въпреки прогнозите на лекарите, че ще живее не повече от една година… Дължа огромна благодарност на моя стар приятел Борис Христов, който настойчиво ме подтикваше и ми вдъхваше кураж да го направя… "Ще плача, докато пиша, Боре…" – казвах..

публикувано на 26.11.24 в 14:05